21 Haziran’da “Rüzgarlar” Geliyor

Türkiye

11755

Beslendiği trajik tarihe ve ana karakterlerin yalnızlığına

rağmen Rüzgarlar; umut olabilme, bir bellek çalışması ortaya

koyabilme ve bu kimlik mücadelesini yaşayanlara güç verebilme

adına yazılmıştır.

Geçmişi ile yüzleşme cesareti gösteren toplumlar küçülmezler, aksine insanlık tarihine aynı hataların

bir daha yapılmaması için önemli bir miras bırakırlar.”

Selim Evci

Rüzgârlar, filmler için ses kayıtları yapan Murat’ın Gökçeada temalı bir fotoğraf sergisi açmak istemesi ile başlıyor ve Madam Styliani(Rüçhan Çalışkur) ile tanıştıktan sonra Madam´ın kendi sesinden hayatını, anılarını kaydetmeye başlamasıyla devam ediyor. Rum azınlığın giderek izlerinin silindiği Gökçeada´nın (İmroz) bugününü ve küllenmiş olsa da var olanı belgelemek amacıyla yapılmış Rüzgârlar bu yıl İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluştu, 21 Haziran’da vizyona girecek.

***

selim-evci-3

Selim Evci’ nin ikinci uzun metraj filmi olan Rüzgârlar, senaryo aşamasında Hollanda’nın Rotterdam Film Festivali’ne bağlı Hubert Bals Fonu’ndan destek aldı. Evci Film yapımcılığında gerçekleşen film Kültür Bakanlığı’ndan da yapım sonrası desteğini de kazandı. Filmin çekimleri adada Dereköy (Sinudi), Zeytinliköy (Aya Todori), Tepeköy (Agridya), Kaleköy (Castro) ve İstanbul’da gerçekleşti. Filmin başrollerinde Yusuf Nejat Buluz, Mediha Didem Türemen, Rüçhan Çalışkur ve Zeynep Gülmez oynadı.

2006 yılında kendi şirketini kuran Selim Evci ilk filmi İki Çizgi ‘nin de yapımcılığını da kendisi üstlenmişti. Selim Evci çalışmalarına senaryosunu yazdığı yeni projesi Saklı (Secret) ile devam ediyor.

Film hakkında bilgi için :

http://www.ruzgarlar.com

www.evcifilm.com

© Sinefesto | Şaziye Ayaş

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up