2019’un Yabancı Dilde En İyi 10 Filmi

Genel Liste Manşet

2019’un ikinci yarısına girdiğimiz şu zamanlarda, Cannes, Berlin, Sundance gibi birçok uluslararası film festivalini de geride bıraktığımızı görüyoruz. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce yapımın bir araya geldiği bu festivallerin içerisinde birçok önemli film de yer alıyor.

Son zamanlarda görüldüğü gibi, sadece Avrupa’da değil, aynı zamanda Asya, Latin Amerika ve Afrika’dan da festivallere gelen filmlerin ödüllendirildiğine şahit oluyoruz. 2019’un ilk yarısında eleştirmenler ve seyirciler tarafından beğeni toplayan filmleri sizler için bir araya getirdik. İyi seyirler.

Celle que vous croyez (Fransa) IMDb 7.0

Film, sosyal medya çılgınlığının ve sanal dünya algılarının gerçek hayatı nasıl etkilediğine gençler üzerinden değil farklı bir yaş grubu üzerinden bakıyor. 50 yaşındaki iki çocuklu akademisyen Claire’ın genç sevgilisini sosyal medya üzerinden gözetlemek amacıyla Facebook’ta sahte bir hesap açmasıyla başlayan macerayı konu alan film, Fransız yönetmen ve oyuncu Safy Nebbou’nun ödüllü yazar Camille Laurens’in aynı adlı romanından uyarlandı. Dünya prömiyeri Berlin Film Festivali’nde gerçekleşen filmin başrolünde Juliette Binoche yer alıyor.

Atlantics (Senegal) IMDb 7.7

Cannes’ın ana yarışmasına seçilen ilk siyahi kadın olarak tarihe adını yazdıran 36 yaşındaki Mati Diop’un yöentmenliğini üstlendiği Atlantics, 17 yaşındaki Ada’nın ortadan aniden kaybolan sevgilisi Süleyman’ı arayış hikayesini konu ediniyor. Senegal asıllı Fransız yönetmen bu film ile verdiği sosyal mesajla Cannes’ta eleştirmenler tarafından oldukça beğeni topladı.

Divino Amor (Brazilya) İlahi Aşk IMDb 6.5

Neon Boğa ile tanıdığımız Brezilyalı genç yetenek Gabriel Mascaro, üçüncü filmi Divine Love’da parlak renklerin ve pop müziğin baskın olduğu bambaşka bir distopya hikayesi anlatıyor. 2027 yılında geçen film, 40’lı yaşlarındaki dindar devlet memuru olan Joana’nın boşanmak üzere olan çiftleri gizlice kararlarından vazgeçirmeye çalışmasını konu alıyor. Brezilya’nın toplumsal ve siyasal yaşamının her alanında söz sahibi olduğu bir evrende geçen film, Uluslararası prömiyerini Ocak ayında Sundance Film Festivali’nde yaptı.

Pain and Glory (İspanya)  Acı ve Zafer IMDb 7.8

Cannes Film Festivali’de ana yarışma bölümüne seçilen filmlerden biri olan Pedro Almodovar’ın son filmi Pain and Glory, Almodovar’ın anılarını konu ediniyor. Başrollerinde Penelope Cruz ve Antonio Banderas yer alıyor.

Storia di B. – La scomparsa di mia madre (İtalya) IMDb 7.9

 Yönetmenliğini Beniamino Barrese’nin yaptığı film Beniamino’nun annesinin hayatını konu ediniyor. Filmde Benedetta’nın 1970’lerde radikal feminist olarak, kadın hakları ve özgürlüğü için savaştığı fakat 75 yaşındayken, yaşamın kendisine dayattığı tüm rollerden bıktığı ve bu dünyadan mümkün olduğunca bilinmeyen bir yere kaybolmaya, her şeyi ve herkesi geride bırakmaya karar verdiğini anlatılıyor.

Ich war zuhause, aber (Almanya) Evdeydim, Ama IMDb 4.9

Şubat ayında Berlinale’de En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı ödülünü kazanan Angela Schanelec’in en son filmi “Ich war zuhause, aber”, 13 yaşındaki Philippe’nin bir hafta içinde kaybolmasından sonra eve geri dönmesini konu alıyor. Philippe’nin kaybolduğu süre boyunca endişe ve panik içerisinde olan ailesi, aniden kızlarının geri dönmesiyle hayatlarını ve varoluşsal kaygılarını sorgulamaya başlarlar.

Hvítur, Hvítur Dagur (İzlanda) IMDb 7.5

İzlandalı yazar-yönetmen Hlynur Palmason’ın son filmi olan Hvítur, Hvítur Dagur, İzlanda’nın uzak bir kasabasında, karısını trajik bir kazada kaybeden görevinden ayrılmış bir polis şefinin hayatına odaklanıyor. Polis şefi, karısının yaşadığı dönemde kendisinden daha genç bir meslektaşıyla bir ilişki yaşadığını düşüncesiyle çıktığı yolda aslında kendisiyle yüzleşecektir.

Monos (Kolombiya) IMDb 7.5

 15. Sundance Film Festivali’nden Dünya Sineması Drama ve Jüri Özel Ödülü kazanan filmin yönetmenliğini Alejandro Landes üstleniyor. Filmde Kolombiya’da bir dağın tepesinde, silahlı sekiz çocuğun Amerikalı bir kadınla beraber hayatta kalma mücadeleleri anlatılıyor.

Bacurau (Brazilya) IMDb 7.1

Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles’in yönettiği Cannes Jüri Ödülü kazanan Bacurau filmi, belgesel yapmak için Brezilya’nın bir köyüne giden bir film yapımcısının, köyde zaman geçirdikçe, halkın aslında göründüğü gibi olmadığını keşfetmesini konu ediniyor.

Parasite (Güney Kore) IMDb 7.1

2019 Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or’u kazanan ilk koreli film olan Parasite, birbirinden tamamen farklı hayatlara ve kişiliklere sahip olan iki ailenin hikayesini konu ediyor. Filmin yönetmen koltuğuna Okja, Snowpiercer, Cinayet Günlüğü, The Host gibi filmlerin başarılı yönetmeni Bong-Joon Ho otururken, Parasite’ın oyuncu kadrosunda Song Kang-Ho, Sun-kyun Lee, Woo-sik Choi, Hye Jin Jang gibi isimler bulunuyor.

Kaynak: Taste of Cinema

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up