2018’in En İyi 10 Filmi

Liste Manşet

Cahiers du Cinema, geleneksel olarak yaptığı gibi 2018 yılının en iyi yapımlarını açıkladı.

Listenin zirvesinde Bertrand Mandico‘nun dram, macera ve fantastik türünü iç içe geçirerek deneysel bir yapım ortaya koyduğu The Wild Boys yer alıyor.

İşte Cahiers du cinéma’ya göre 2018′ in en iyi 10 filmi

1. The Wild Boys – Bertrand Mandico

20 yüzyılın başlarında özgürlüğü seven beş iyi aile çocuğu vahşice bir suç işler. Hollandalı bir kaptan onları lanetli, yıpranmış bir yelkenli ile bir geziye çıkarır. Gezide kaptanın verdiği talimatlardan yorulan beş genç isyan için hazırlanmaya başlar. Gençlerin gittikleri liman ise bereketli bitki örtüsü ve büyüleyici güçleri barındıran doğaüstü bir adadır.

Bertrand Mandico’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Elina Löwensohn, Vimala Pons, Sam Louwyck, Diane Rouxel, Anaël Snoek gibi isimler yer alıyor.

2. Coincoin and the Extra-Humans – Bruno Dumont

Dumont’un müzikal Jean d’Arc’ı Jeannette’i geçen yıl Filmekimi’nde izlemiş, Quinquin’i de 2015’te P’tit Quinquin / Küçük Serseri ile tanımıştık. Quinquin’in garip maceraları üç yıl sonra da devam ediyor. Kırık burunlu küçük Quinquin, artık kendine CoinCoin diyor ve Fransız Ulusal Cephe partisinin toplantılarına katılıyor. Sevdiği kız Eve, Corinne adında bir kızla çıkıyor. Arkadaşı Tombik hâlâ kilolu. Gözlerini kırpıp duran Komiser Van der Weyden hâlâ şapşal. Fakat bu kez Fransa’nın rüzgârlı kuzey sahillerinde inekler ve cesetler yok; aksine bir uzaylı istilası söz konusu. Bu uzaylılar da hayal edilenden farklı: Zift birikintileri gibi gökten düşüyorlar.

3. Phantom Thread – Paul Thomas Anderson

İngiliz modasının kalbinde yer alan ünlü terzi Reynolds Woodcock ve kız kardeşi Cyril, kendilerine özgü tarzları ile ülkenin önde gelenlerini giydirmektedir. Müzmin bir bekar olan Woodcock, hayatına giren kadınlarla arkadaşlık etmekte, onlardan ilham almaktadır. Genç, iradeli bir kadın olan Alma Reynolds’ın karşısına çıktığında ise işler değişir. Genç kadın Reynolds’un aklının başından alır ve kısa sürede onun ilham perisi olur. Reynolds’un kontrollü ve düzenli hayatı aşk kapısını çaldığında alt üst olur.

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde 3 Oscar ödüllü aktör Daniel Day-Lewis, modacı Charles James’i canlandırıyor.

4. Burning – Lee Chang-dong

Haruki Murakami’nin kısa bir öyküsünden uyarlanan filmde, birbirinden farklı karakterlere ve hayatlara sahip olan iki adam ile yolu kesişen bir kadının hikayesi anlatılıyor. Biri oldukça zengin, diğeri ise yazar olmak için mücadele eden biridir. Yaşanan gizemli bir olay üçünü de farklı bir şekilde etkileyecektir.

Chang-dong Lee’nin yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Ah-in Yoo, Steven Yeun, Jong-seo Jeon gibi isimler yer alıyor.

5. Paul Sanchez est revenu! – Patricia Mazuy

Paul Sanchez’in yeniden ortaya çıkışı, onu yakalamak için her şeyi yapacak genç bir polis memuru için bir takıntı haline geliyor.

6. The Post – Steven Spielberg

Dram türündeki film 1971’de Pentagon belgeleri etrafında dönen yasal süreci konu alıyor. Washington Post çalışanları editör Ben Bradlee (Hanks) ve yayıncı Katharine Graham (Streep) ordu analisti Daniel Ellsberg tarafından yazılan ve sızdırılan Pentagon belgelerini yayınlama kararı alırlar. Belgelerin, Johnson yönetiminin Vietnam Savaşı’nda ABD askerlerinin rolü hakkında kamuoyuna ve kongreye yalan söylediğini, Nixon yönetiminin gizlice savaşı tırmandırdığını ortaya koymaları büyük skandal yaratır. Nixon yönetimi The Post’un bunları yayınlamasını durdurmaya çalışır ve ABD Savunma Bakanı Yardımcısı William Rehnquist davayı Yüksek Mahkemeye sunar. Belgelerin yayınlanabilmesi ve özgür basın kavramının korunabilmesi için gazete ile ordu arasında büyük bir hukuk mücadelesi verilecektir.

Steven Spielberg’ün yönetmen koltuğuna oturduğu The Post’un başrollerini Tom Hanks ve Meryl Streep üstleniyor.

7. Bamui haebyun-eoseo honja – Hong Sang-soo

Film, bir oyuncunun, evli bir adamla olan ilişkisini gözden geçirmek ve düşünmek için deniz kıyısındaki bir kasabaya gidip başı boş dolaşmasını konu ediniyor.

8. The House That Jack Built – Lars von Trier

Film, bir seri katilin 10 yıl boyunca sürdürdüğü cinayetlerini konu alıyor.

Lars Von Trier’in yeni gerilim filmi House That Jack Built’in kadrosunda Uma Thurman, Siobhan Fallon Hogan, Matt Dillon, Riley Keough, Sofie Gråbøl, Bruno Ganz gibi isimler bulunuyor.

9. Leto – Kirill Serebrennikov

Yaz, efsanevi rock starı Viktor Tsoy ile onun akıl hocası olan genç müzisyen Mike ve Mike’ın eşi Natasha arasında geçen aşk üçgenini konu ediliyor. Genç bir müzisyen olan Viktor, yeni bir grup kurmanın hazırlığındadır. Kino adını verdikleri grubun kurulma arifesinde ülkede Iggy Pop, Talking Heads, Lou Reed, Led Zeppelin, David Bowie’nin gibi sanatçıların kaçak plakları elden ele dolaşamakta, rock’n’roll ve blues kültürü yaygınlaşmaktadır. Victor’un hayatı tam da bu dönemde Zoopark grubunun lideri Mike Naumenko ile tanışması ile bambaşka bir hal alır. Victor, kendisini bir anda, Mike ve Mike’ın eşi Natasha arasında bir aşk üçgeninde bulur.

Kirill Serebrennikov’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Viktor Tsoy’u Teo Yoo canlandırıyor. Senaryosunu yönetmen ile Lily Idov, Mikhail Idov ve Ivan Kapitonov’un birlikte kaleme aldığı biyografik yapımın kadrosunda Roman Bilyk, Irina Starshenbaum, Filipp Avdeyev, Nikita Efremov, Alexander Kuznetsov gibi isimler yer alıyor. Görüntü yönetmenliğini Vladislav Opelyants’ın üstlendiği filmin müzikleri ise Roman Bylik’e ait.

10. Treasure Island – Guillaume Brac

Paris’te bir eğlence adasında geçen filmin yönetmen koltuğunda Guillaume Brac oturuyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up