2016’nın ‘Yüz Güldüren’ Filmleri

Liste Manşet

Yıl bitti, kimi filmler gişede yapımcısının yüzünü güldürdü, kimisi ise katıldığı festivallerde en iyiler kategorisini silip süpürdü, yönetmenini, oyuncusunu yapımcısını sevindirdi. Yüz güldüren o filmleri sizler için derledik.

Gişede yüz güldürenler:

dag-

Dağ 2:

Bu yıl içinde en çok izlenen yapım da yine bir Türk filmi oldu. Alper Çağlar’ın yönettiği Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli “Dağ 2” filmini vizyona girdiği 4 Kasım’dan bugüne kadar, 2 milyon 794 bin 288 kişi izlerken, 29 milyon 579 bin 941 lira hasılat elde etti. Çağlar Ertuğrul, Murat Serezli, Ufuk Bayraktar, Atılgan Gümüş, Emir Benderlioğlu ile Ahu Türkpençe’nin rol aldığı “Dağ 2″de sınır ötesi gizli operasyonlara gönderilen yedi kişilik bir timin öyküsü anlatılıyor.

___

kardesim-benim

Kardeşim Benim

Mert Baykal’ın yönettiği 15 Ocak’ta vizyona giren “Kardeşim Benim” filmi, 2 milyon 70 bin 8 seyirci ve 23 milyon 127 bin 828 lira hasılatla ikinci sırada yer aldı. Başrollerinde Burak Özçivit, Murat Boz ve Aslı Enver’in yer aldığı “Kardeşim Benim”de uzun zaman bir birlerine küs olan iki erkek kardeşin, babalarının vasiyetini yerine getirmek için yıllar sonra bir araya gelmesiyle bu vasiyeti gerçekleştirmek için yaptıkları duygusal ve komik yolculuk anlatılıyor.

___

dedemin fisi

Dedemin Fişi:

Meltem Bozoflu’nun yönettiği “Dedemin Fişi” ise vizyona girdiği 22 Ocak’tan bugüne kadar, 2 milyon 15 bin 665 seyirci tarafından izlendi. Film, 22 milyon 912 bin 770 lira gişe hasılatına ulaştı. Babalarından kendilerine kalacak mirastan en büyük payı almaya çalışırken, birbirleriyle kıyasıya yarışan “Çirçi Ailesi” fertlerinin eğlenceli hikayesini sinemaya taşıyan filmde, Onur Buldu, Alper Kul, Erdem Yener, Onur Atilla, Meltem Yılmazkaya, İrem Sak, Özge Borak, Doğa Rutkay, Uğur Bilgin, Ali Sunal ve Ayşen Gruda rol aldı.

___

Festivallerde yüz güldürenler:

moonlight

Moonlight

Moonlight İnsan ilişkileri ve insanın kendini keşfetmesi hakkında zamansız bir film. Film, genç siyahi bir adamın çocukluğundan yetişkinliğe kadar Miami’nin zor bir mahallesinde, hayatta kendine yer edinme savaşını ve büyüme hikayesini anlatıyor.
Onlarca ödüle ve adaylığa layık görülen filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Barry Jenkins üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise Mahershala Ali, Shariff Earp, Duan Sanderson gibi isimler bulunuyor. Film şu zamana kadar en iyileri listesinde zirvede yer alırken birçok festivalden en iyi film, oyuncu, yardımcı oyuncu ödüllerine layık görüldü. Film, La La Land’dan sonra 6 dalla, Altın Küre’de en çok adaylığı bulunan filmler arasında.

__

La la Land

La La Land

Festivallerde yayınlandığı vakit bu senenin en sevilen filmleri arasında görülen La La Land, aynı zaman da senenin bol ödüllü ve muhtemelen daha da ödüller alacak bir yapımı. Altın Küre’ye tam 7 daldan aday olan film, Oscar’da da önemli adaylıklara göz koyacak anlaşılan.

___

toni erdmann

Toni Erdmann

Avrupa’da almadık ödül bırakmayan Toni Erdmann  Bu yıl 29’uncusu düzenlenen Avrupa Film Ödülleri’ne  damgasını vurdu. Film altı adaylıktan beş ana dalda ödüle layık görüldü ve Oscar yolunda güven tazeledi. Film, Oscar ve Altın Küre’de de “En iyi yabancı film” kategorisinde yarışıyor.

___

babamin kanatlari

Babamın Kanatları

Kıvanç Sezer’in ilk uzun metrajlı filmi Türkiye’deki birçok festivalde farklı kategorilerde yüz güldürdü. En iyi ilk filmden, en iyi oyuncuya kadar… Babamın Kanatları sadece Adana ve Antalya’dan 13 ödül aldı.

___

Çiftleri güldürenler (En romantikler)

roman-uyarlama-me-before-you

Me Before You – Senden Önce Ben

Tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda olan yarı felçli genç adam, bakıcı olarak küçük bir kasabada yetişmiş genç kadını istihdam ettir. Bu genç adam ve kadının bir araya gelişi hayatlarını yeni bir yola sürükleyecektir. İlk başta birbirlerinden hoşlanmayan ikili farklılıklarının fazlalığından yakınsa da zamanla hayatla ilgili bilmedikleri şeyleri birbirlerine öğretmeye başlarlar. Birbirlerine aşık olan karakterleri şimdi daha da zorlu bir sınav beklemektedir…
Jojo Moyes’in 2012 yılında yazdığı romandan uyarlanan aynı adlı filmin yönetmen koltuğunda İngiliz yönetme Thea Sharrock oturuyor.

Film bu senenin en romantik ve iç ısıtan filmi olarak, hafta sonunda sinemaya giden çiftlerin yüzünü güldürdü diyebiliriz.

___

allied - pitt and cotillard

Müttefik

Romantik savaş türü Müttefik filmi birbirine aşık olan iki apayrı insanı temel alıyor. İstihbarat subayı Max Vatan 1942 yılında Kuzey Afrika’da düşman hattında savaşmaktayken, Fransız direniş savaşçısı Marianne Beausejour ile tanışır. İkili hemen birbirlerine aşık olurlar. Londra’da tekrar bir araya geldiklerinde ise aşkları savaşın büyük baskısına direnip direnememenin sınavını vermek zorunda kalacaktır.
Filmin başrollerinde Brad Pitt ve Marion Cotillard yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Oscar ödüllü yönetmen Robert Zemeckis oturuyor.
Öyküsü ile romanları aratmayan yapım aşk, evlilik ve güven üzerine yapılmış iyi yapımlardan biri.
___
julieta
Almodovar o meşhur renkleriyle bu yıl geri döndü… Sevenlerinin yüzü güldü.
50’li yaşlarına gelmiş Julieta erkek arkadaşı Lorenzo ile birlikte Madrid’den Portekiz’e taşınma planları yapmaktadır. Bu sırada en son 18 yaşında gördüğü ve 12 yıldır hiçbir haber alamadığı kızı Antía’nın bir zamanlar en yakın arkadaşı olan Beatriz ile karşılaşır. Onunla yaptığı konuşmayla birlikte unutmaya çalıştığı acıları depreşir ve Portekiz’e gitmek yerine eskiden kızıyla birlikte yaşadığı eve geri döner. Kızından bir haber alabilmeyi umutsuzca bekleyerek günlerini geçirmeye başlayan kadın, bu sırada geçmişini tekrar gözden geçirerek anılarını kağıda aktarmaya başlar: Gençlik yıllarında tanıştığı ve aşık olduğu balıkçı Xoan ile birlikteliği, kızının doğumu, eşinin ölümü üzerine yaşadığı bunalım yılları ve kızının bir gün apansız çıkıp gidişi gibi olayları tekrar yaşayarak, daha önce fark edemediği hatalarını görmeye başlayacaktır.
___
Aksiyonda yüz güldürenler
batman
DC’nin Justice League provası niteliğindeki filmi iki süper kahramanı buluşturarak enfes aksiyona imza attı. Lex Luthor karakteri dışında çizgi roman hayranlarını oldukça tatmin eden Batman v Superman: Adaletin Şafağı yılın en iyisi değilse de hem Türkiye’deki yabancı filmler arasında en iyi gişeyi yaparak hem de adrenalin dozunu artırarak yüzleri çifte güldürdü.
___
captain america civil war
Marvel’in şampiyonlar ligi sayılacak yapım süper kahraman dünyasının en sağlam aksiyonuna sahipti. Birçok yeni kahramanla da tanıştığımız yapımın sadece havaalanı sahnesi bile tatmin ediciydi.
___
muhtesem-yedili-vizyon
Bu yılın en iyi yeniden çevrimlerinden biri olan Muhteşem Yedili, Denzel Washington’un bir kez daha karizmasına karizma kattığı film oldu. Özellikle final sahnesinde dakikalar süren aksiyon tarif edilemez derecede klas ve soluksuzdu. Western ve aksiyon sevenlerin yüzünü güldüren yapım

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up