Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

2014’ün İlk 39 Haftasında Gişede Neler Oldu?

Yayınlandı

tarihinde

2014 sonuna kadar sinema salonlarında +50 milyon bilet satışı yakalanacak mı? Yerli filmlerin izlenme sayısı yabancı filmleri geçecek mi? En çok izlenen filmler hangileri? Toplam hasılat ne kadar? Dağıtımcı firmaların gişe başarısı nedir? Sinema sektörünün gelişme koşulları nelerdir?.. Bu sorulara cevap bulacağınız 2014 Üç Çeyrek Raporu, Boxofficeturkiye.com web sitesinde Tolga Akıncı tarafından hazırlandı.

İşte detaylar:

Genel Bakış

2014 yılında 39 haftayı geride bıraktık. Bu hafta sayısı aynı zamanda 3 çeyreği bitirdiğimiz anlamını taşımakta. Geçen yıl aşılan 50 milyon seyirci barajından sonra gözler bu yılın sonunda seyirci sayısının kaça ulaşacağı. Bu yılın sektör açısından bir başka önemli gelişmesi de dijital sinemanın bir anda hızlanması ve sinemaların dijitale oldukça hızlı dönüşümü.

2013 yılının ilk üç çeyreğinde seyirci sayısı 33.691.875 olarak gerçekleşirken, bu yıl aynı dönemde bu rakam 40.815.076 oldu.
Artış oranı %21,14!

Bu yılın bir başka önemli noktası her bir çeyrekte tüm 
yıllardan daha yukarıda seyirci sayısına ulaşılması oldu.

*

Hasılat rakamlarına baktığımızda ise bilet fiyatları artışına göre artışın daha yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Geçen yıl ilk 3 çeyrekte 331,1 milyon TL iken bu yıl bu rakam 429,7 milyon TL olarak gerçekleşti. Artış oranı %29,78 oldu.

Bir de enflasyonu içine katarak hesaplayalım. Merkez Bankası sitesindeki enflasyon rakamlarına göre iki dönem arasındaki değişim %8,7 bunu kattığımızda hasılattaki değişim %19,39 olmakta. (331.1 milyon TL, tcmb.gov.tr enflasyon hesaplayıcısına göre buyıl aynı dönemde 359,9 milyon TL ‘ye denk gelmektedir.)

*

Yerli ve Yabancı Filmler

Sektör seyirci sayısı geçmişten bu zamana incelediğimizde yabancı filmlerin egemenliğini her yıl biraz daha kaybettiği gözükmekte. Geçmiş yıllara göre karşılaştırmalı bu raporu geniş olarak yıl sonunda inceleyeceğiz. Şimdi sadece 39 hafta sonu rakamlarına baktığımızda bu yıla bakalım. 40.815.076 biletli seyircinin %54’ü yani 22.070.053 kişi Yerli Film izlemiş.
Geçen yıl aynı dönemde Yerli Film bilet sayısı
ise 18.110.680 olarak gerçekleşmiş.
Artış %21,8!

yerli film gişe

Yabancı filmlere baktığımızda bu yıl ilk 3 çeyrekte kesilen bilet sayısı ise 18.745.023 olarak gerçekleşmiş.
Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 15.581.195imiş.

yabancı film gişe-

*
Dağıtım Şirketleri

Bu yıl, yazımızın başında bahsettiğimiz üzere dijital sinemanın etkisini iyice göstermeye başladı. Bu etkilerden biri de dağıtım şirketlerinin artması, filmin sayısının çoğalması. Aslında bunun başlıca nedeni birkaç kopyalık filmlerin geçmişte negatife aktarmasından doğan maliyetlerin yok olması ve kolayca vizyona girebilir olması. Vizyona girmek istenen filmin dağıtımcı bulamaması sonucunda da yapımcı firmanın kendi başına vizyona girme reaksiyonu yaratması. Bu yıla damgasını vuran bir başka olayda Tiglon’un içine girdiği maddi sıkıntı. Firmanın feshi olması ile birkaç dağıtım firması ortaya çıktı.

3. Çeyrek sonuna kadar vizyona giren film sayısı 269 olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde vizyona giren film sayısı ise 248 idi.

dağıtımcı firma gişeleri-

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Netflix Yeşilçam Filmlerini Arşivine Ekliyor

Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Şoför Nebahat ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünyaca ünlü yayıncı platform Netflix, Türk Sineması’nın Yeşilçam furyasını arşivine eklemeye hazırlanıyor.

200 milyon aboneyi aşkın takipçisi bulunan uluslararası streaming platformu Netflix, Yeşilçam filmlerini arşivine ekliyor. Kitaplığında birçok ödüllü film, dizi ve belgeseli barındıran Netflix ilk olarak Yeşilçam klasiklerinden Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Şoför Nebahat gibi filmleri ekranlara getirecek.

Türk yapımlarla her geçen gün arşivini daha fazla çeşitlendiren Netflix gelecek günlerde; Türkan Şoray’ın başrolünü üstlendiği Dert Bende, Hülya Avşar’lı Fatmagül’ün Suçu Ne?, Metin Serezli ve Fatma Girik’in başrolünü paylaştığı Şoför Nebahat, Şener Şen başrollü Çıplak Vatandaş, Şener Şen ve İlyas Salman’ın kadrosunda bulunduğu Şekerpare, Kemal Sunal’lı Tokatçı, Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in başrolünü paylaştığı Aşıksın ve Münir Özkul’lu Gülşah filmi Netflix‘te ekranlara gelecek Yeşilçam klasikleri arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Sudanlı Musa”nın Hayatı Film Oluyor

Başrol için Hollywood yıldızlarıyla görüşülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sudanlı Musa

İstihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir eri Sudanlı Musa’nın hayatı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanıyor.

I. Dünya savaşında Osmanlı askerleriyle birlikte cephede mücadele veren Sudanlı Musa’nın hayat hikayesi “Sudanlı Musa – Vatana Adanmış Bir Ruh” ismiyle beyazperdeye uyarlanacak. Sudanlı Musa’nın her yaştan insanın ilgisini çeken destansı ve hazin yaşam öyküsünün tüm samimiyetiyle yansıtılacağı filmin çekimleri Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Yapımcılığını Kafa İşler Medya Yapım’ın üstlendiği “Vatana Adanmış Ruh” filmi için prodüksiyon çalışmaları sürüyor.

Filmin, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki var olan kültürel, politik ve turistik ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Yönetmenliğini Deccal, Hep Yek 3 ve Malazgirt 1071 gibi filmlerin arkasındaki isim Özgür Bakar’ın yapacağı filmin başrol oyuncusu olan Sudanlı Musa karakterini canlandırmak üzere ise Hollywood yıldızlarıyla görüşmeler devam ediyor.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak danışmanlığında senaryosu oluşturulan film, 4 Mart 2022’de izleyiciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Ata Demirer “Bursa Bülbülü”nün Senaryosunu Tamamladı

Film müzikal olarak çekilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bursa Bülbülü

Ata Demirer geçtiğimiz haftalarda duyurduğu yeni filmi “Bursa Bülbülü”nün senaryosunu tamamladığını açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda Hülya Koçyiğit’in sunuculuğunu yaptığı Film Gibi Hayatlar programına katılan Ata Demirer, yeni filmi “Bursa Bülbülü”nün hazırlıklarına başladığını duyurmuştu. Sinemaya verdiği uzun aranın ardından sevenlerini mutlu eden filmin senaryosu da geçtiğimiz gün tamamlandı.

Eyvah Eyvah serisi, Olanlar Oldu, Niyazi Gül Dört Nala, Berlin Kaplanı ve son olarak Hedefim Sensin filmleriyle hafızlarda yer edinen usta oyuncu, yeni filminin senaryosunu tamamladığını da sosyal medya hesabından sevenleriyle paylaştı.

Müzikal olarak çekilecek filmin oyuncu kadrosuna dair herhangi bir açıklama bulunmazken, filmin konusunun 1980’li yıllarda geçecek bir müzikal olcağı yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler