2014’ün İlk 39 Haftasında Gişede Neler Oldu?

Türkiye

2014 sonuna kadar sinema salonlarında +50 milyon bilet satışı yakalanacak mı? Yerli filmlerin izlenme sayısı yabancı filmleri geçecek mi? En çok izlenen filmler hangileri? Toplam hasılat ne kadar? Dağıtımcı firmaların gişe başarısı nedir? Sinema sektörünün gelişme koşulları nelerdir?.. Bu sorulara cevap bulacağınız 2014 Üç Çeyrek Raporu, Boxofficeturkiye.com web sitesinde Tolga Akıncı tarafından hazırlandı.

İşte detaylar:

Genel Bakış

2014 yılında 39 haftayı geride bıraktık. Bu hafta sayısı aynı zamanda 3 çeyreği bitirdiğimiz anlamını taşımakta. Geçen yıl aşılan 50 milyon seyirci barajından sonra gözler bu yılın sonunda seyirci sayısının kaça ulaşacağı. Bu yılın sektör açısından bir başka önemli gelişmesi de dijital sinemanın bir anda hızlanması ve sinemaların dijitale oldukça hızlı dönüşümü.

2013 yılının ilk üç çeyreğinde seyirci sayısı 33.691.875 olarak gerçekleşirken, bu yıl aynı dönemde bu rakam 40.815.076 oldu.
Artış oranı %21,14!

Bu yılın bir başka önemli noktası her bir çeyrekte tüm 
yıllardan daha yukarıda seyirci sayısına ulaşılması oldu.

*

Hasılat rakamlarına baktığımızda ise bilet fiyatları artışına göre artışın daha yüksek olduğunu gözlemliyoruz. Geçen yıl ilk 3 çeyrekte 331,1 milyon TL iken bu yıl bu rakam 429,7 milyon TL olarak gerçekleşti. Artış oranı %29,78 oldu.

Bir de enflasyonu içine katarak hesaplayalım. Merkez Bankası sitesindeki enflasyon rakamlarına göre iki dönem arasındaki değişim %8,7 bunu kattığımızda hasılattaki değişim %19,39 olmakta. (331.1 milyon TL, tcmb.gov.tr enflasyon hesaplayıcısına göre buyıl aynı dönemde 359,9 milyon TL ‘ye denk gelmektedir.)

*

Yerli ve Yabancı Filmler

Sektör seyirci sayısı geçmişten bu zamana incelediğimizde yabancı filmlerin egemenliğini her yıl biraz daha kaybettiği gözükmekte. Geçmiş yıllara göre karşılaştırmalı bu raporu geniş olarak yıl sonunda inceleyeceğiz. Şimdi sadece 39 hafta sonu rakamlarına baktığımızda bu yıla bakalım. 40.815.076 biletli seyircinin %54’ü yani 22.070.053 kişi Yerli Film izlemiş.
Geçen yıl aynı dönemde Yerli Film bilet sayısı
ise 18.110.680 olarak gerçekleşmiş.
Artış %21,8!

yerli film gişe

Yabancı filmlere baktığımızda bu yıl ilk 3 çeyrekte kesilen bilet sayısı ise 18.745.023 olarak gerçekleşmiş.
Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 15.581.195imiş.

yabancı film gişe-

*
Dağıtım Şirketleri

Bu yıl, yazımızın başında bahsettiğimiz üzere dijital sinemanın etkisini iyice göstermeye başladı. Bu etkilerden biri de dağıtım şirketlerinin artması, filmin sayısının çoğalması. Aslında bunun başlıca nedeni birkaç kopyalık filmlerin geçmişte negatife aktarmasından doğan maliyetlerin yok olması ve kolayca vizyona girebilir olması. Vizyona girmek istenen filmin dağıtımcı bulamaması sonucunda da yapımcı firmanın kendi başına vizyona girme reaksiyonu yaratması. Bu yıla damgasını vuran bir başka olayda Tiglon’un içine girdiği maddi sıkıntı. Firmanın feshi olması ile birkaç dağıtım firması ortaya çıktı.

3. Çeyrek sonuna kadar vizyona giren film sayısı 269 olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde vizyona giren film sayısı ise 248 idi.

dağıtımcı firma gişeleri-

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up