2013: ‘Emek’i İsteyenlere Biber Gazı

Manşet Türkiye

emek-protesto

İstanbul Beyoğlu’nda Emek Sineması’nın kapatılmasını protesto eden; aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu gruba, polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Bir grup, Emek Sineması’nın kapatılmasnı protesto etmek için İstiklal Caddesi’nde toplandı.

Aralarında Tuncel Kurtiz, Zafer Algöz, Rıza Kocaoğlu, Onur Ünlü, Harun Tekin ve Cem Davran gibi isimlerin de bulunduğu grup, sinemanın bulunduğu Yeşilçam Sokağı’na girmek istedi.

Sokağın başında polis engeliyle karşılaşan grup, barikatın önünde protestosunu sürdürdü.

Polise, sokağa girilmek istendiği iletilirken, polis ise grubun dağılmasını istedi ve aksi halde müdahalede bulunulacağı belirtildi.

Polis, dağılmayı reddeden gruba, önce tazyikli su ardından da biber gazıyla müdahale etti.

Ara sokaklara dağılan gruptaki bazı kişilerle polis arasında çatışma yaşanırken, 4 kişi gözaltına alındı.

emek-protestosu

“ORANTISIZ GÜÇ KULLANILDI” 

Öte yandan, konuya ilişkin İstanbul Kültür ve Sanat Vakfından (İKSV) yapılan yazılı açıklamada, Beyoğlu’ndaki protestoda polisin orantısız güç kullandığı ileri sürüldü.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Film Festivali’nin konuğu olarak İstanbul’da bulunan yönetmenler Costa-Gavras, Mike Newell, Marco Becchis ile Jan Ole Gerster’in yanı sıra Türkiye’den birçok yönetmen ve oyuncu ile yerli ve yabancı birçok sinema yazarının da katıldığı yürüyüşte, Emek Sineması’nın sokağına girmek isteyenlere müdahalede orantısız güç kullanılmıştır. İstanbul’un kültürel hafızasına sahip çıkmaktan başka düşüncesi olmayan sinemaseverlere yapılanları kınıyoruz.”

“SAHİP ÇIKIYORUZ”

Ayrıca, olaylar öncesi grup adına basın açıklaması oyuncu Cengiz Bozkurt’tan geldi.

Bozkurt açıklamada, sinemaya sahip çıktıklarını ifade ederek, “Söylenecek fazla bir söz yok, sahip çıkıyoruz. Bu kararın geri döndürülmesinden yanayız, karardan vazgeçilmesinden yanayız” dedi.

Oyuncu Cem Davran da, Emek Sineması’nın hayatında ayrı bir yeri olduğunu belirterek, “Tarihi mekanın bekçisi dedem, sinema makinisti amcam, babamın bir büyüğü. Benim için kılına bile dokunulsa hayatın anlamı yitecek. Çok büyük saçmalık, dokunamazsın, dokunmayacaksın, sonsuza kadar geleceğe emanet olarak koruyacaksın” şeklinde konuştu.

Ntvmsnbc

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up