2. Uluslararası Barikat Film Festivali

Festivaller Manşet Türkiye

2. uluslararası Barikat Film Festivali Bir çok sanatçının desteğiyle gücüne güç katarak engelleri kaldırmaya devam ediyor.

SİNEFESTO

Uluslararası Engelliler Barikat Film Festivali” engellilerin beklentilerini, duygularını, hayata bakışlarını, yaşama katılımlarını, hayatın içinde aktif rol alarak üretici bir düzeye erişebilmelerini, çağın en etkili ve en yaygın iletişim aracı olan sinema yoluyla ortaya koyabilecek ilk “uluslararası” film festivalidir.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek festivalde, pek çok ülkeden yarışmaya katılacak uzun ve kısa metrajlı filmler yer alacaktır. Filmlerin tamamında “engellilik” temasının işleniyor olması katılım için ön koşul kabul edilecek. Bu koşul, bazen senaryo, bazen oyuncu bazen de yönetmen, yapımcı gibi paydaşlardan bir ya da birkaçında karşımıza çıkacak. Farklı ülkelerden ve Türkiye’den başvuruda bulunan ve jüri tarafından seçilen engellilerin konu alındığı belgesel, kurmaca, animasyon türlerinde kısa ve uzun metrajlı filmlerin yer aldığı ve 3 gün boyunca sürecek bir gösterim yapılacaktır. Bu filmler görme engeliler için sesli betimleme, işitme engelliler için Türkçe alt yazılı olarak engellilere göre düzenlenecektir.

Dünya’da ve Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bu özel gösterimler, projeyi diğer festival çalışmalarından ayıran en önemli özellik olarak ele alınmaktadır.

Niçin ‘Barikat’?

Ülkemizde, engellilere ve onların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bakış açısı son birkaç yılda nispeten iyileştirilmiş olsa da yeterli düzeyde olmadığı tartışılmaz bir gerçektir. Bu gelişim, engellilerin, henüz sadece doğal yaşam ortamında hak ettikleri koşullara kavuşturulmaları algısı ile sınırlıdır. Ancak insanca yaşamanın önemli koşullarından birisi de sanat, kültür vb. etkinliklerle desteklenen yaşamlara sahip olmaktır. İşte bu proje ile geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bir ironi yaratılarak, somut olarak görme ve işitme engelli kişilerin, sinema sanatı ile desteklenmeleri sağlanacaktır.

Program

3 Aralık 2011

20:00

İsmail Tunç- Kısa Film

Yo, Tambien- Film

4 Aralık 2011

11:00

İsmail Tunç- Kısa Film

13:30

Yedi Cüceler ve Pamuk Prenses (Animasyon)- Film

16:00

Adımlarla Koşmak- Film

Forrest Gump- Film

19:00

Ben Taner- Kısa Film

Serçelerin Şarkısı- Film

5 Aralık 2011

11:00

Şrek- Film (Animasyon)

13:30

Arabalar- Film (Animasyon)

16:00

Hırsız Film

19:00

Lorenzo’nun Yağı- Film

Kapanış Ödül Töreni ve Kokteyl

sinefesto.com /Barış Karabulut

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up