2.SUFİSİN Özel Ödülleri Sahiplerini Buldu

Etkinlikler Türkiye

Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konya’ya Teşriflerinin 791. Yıldönümü, 2-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Sufi Sinema Günleri (SUFİSİN) Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.

Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konya’ya gelişlerinin 791. yıldönümü dolayısıyla, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce bu yıl ikincisi düzenlenen “Uluslararası 2. Sufi Sinema Günleri” (SUFİSİN) etkinlikleri, 2-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverlerle buluştu.

Sinema sanatının, din ve tasavvuf dünyasına, tarih ve kültür birikimine bir ayna olduğu bilinciyle bu yıl ilk defa Senaryo Destek Ödülü’nün verildiği törende, sinema sanatının gelişmesinde katkıda bulunan yönetmen, oyuncu, senarist ve sinema yazarlara ödülleri dağıtıldı.

Ödül töreninde dünyaca ünlü İranlı yönetmen Mecid Mecidi ‘Onur Ödülü’ne layık görülürken, Hülya Koçyiğit’e ‘Şükran Ödülü’ verildi. Türkiye’de Tasavvuf ve sinema ilişkisine dair ilk ürünlerde imzası olan ve 2014 yılında vefat eden Ayşe Şaşa’nın ‘Vefa Ödülü’ nü Festivalin Genel Müdürü Sadık Yalsızuçanlar aldı.

Türkiye’de sinema sanatının gelişmesinin, öncelikle kaliteli senaryo üretilmesiyle ilgili olduğu düşüncesiyle bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Senaryo Destek Ödülü’nü 50 yarışmacı arasından, ‘Bir Tutam Karanfil’ isimli senaryosu ile Bekir Bülbül aldı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up