2. Malatya Uluslararası Film Festivali Filmleri ve Jürileri

Festivaller

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran’ın himayelerinde, Malatya Valiliği ve Malatya Kayısı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı desteği ile Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından organize edilen 2. Malatya Uluslararası Film Festivalinin genel tanıtımıyla ilgili basın toplantısı Laleli’deki DoubleTree By Hilton İstanbul’da yapıldı.

Fotoğraflar: Adem Eser

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saranbaşkanlığında düzenlenen toplantıda festivalin ana teması, festival genel programı, Ulusal ve Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması ile Ulusal Kısa Film Yarışması’nın jürileri açıklandı.

Malatya Valisi Doç. Dr. M. Ulvi Saran’ın yaptığı açılış konuşmasında “7.sanat olan sinemaya bir hafta boyunca ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyuyoruz. Geçen sene ilkini düzenlediğimiz festivale gösterilen ilgi bizi umutlandırdı. Bu sene yarışma kategorilerine ulusal uzun metraj kategorisini de ekleyerek festivalimizi biraz daha büyütüyoruz. Umarım Malatya Film Festivali önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en önemli festivallerinden biri haline gelecektir.” dedi.


Festivalin Bu Yılki Teması: “Göç”

Toplantıda 2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ana teması “göç” olarak lanse edildi. Türkiye’den Almanya’ya iş gücü göçünün başlamasının ellinci yılında, festival göç teması ile işlenen filmlere ve etkinliklere yer verecek.

Jüriler:

2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde geçen yıldan farklı olarak bu yıl ilk kez Ulusal Uzun Metraj kategorisinde de yarışma düzenlenecek. Basın toplantısında festivalin genel sanat yönetmeni Prof. Dr. Oğuz Onaran üç kategoride yarışacak filmleri değerlendirecek jüriyi de açıkladı.

Ulusal Uzun Metraj kategorisinde yarışacak filmler:

Eylül / Cemil Ağacıkoğlu

Gelecek Uzun Sürer / Özcan Alper

Kar Beyaz / Selim Güneş

Küçük Günahlar / Rıza Kıraç

Mar / Caner Erzincan

Saklı Hayatlar / Haluk Ünal

Unutma Beni İstanbul / Kollektif (Artistik Yönetmen: Hüseyin Karabey)

Zenne / M. Caner Alper ve Mehmet Binay

 

Uluslararası uzun metraj kategorisinde yarışacak filmler: 

-Adalbert’in Rüyası/ Visul Lui Adalbert/ Adalbert’s Dream

-Altıncı Kattaki Kadınlar/ Les Femmes Du 6’ieme Etage/ The women on th 6th Floor

-Cami / A jamaa/ The Mosque

-Dünya Kralı Michel G./ Moi, Michel G. Milliardaire Maitre Du Monde/ Michel G. King Of The World

-Parmak/El Dedo/The Finger

-Taipei Takası / Di 36 ge gu shi/ Taipei Exhanges

-Terri/Terri

 

Ulusal Kısa Metraj kategorisinde yarışacak filmler:

1-Toros canavarı, Fırat Yavuz

2-Bisqilet, Serhat Karaaslan

3-Brot, Ahmet Taş

4-Aşk Tananore, Ebru Güney

5-Baba, Şenol Çöm

6-Adil ya da değil, Ceylan Özgün Özçelik

7-Garotte, Deniz Tarsus

8-Para Mara, Dilek Çilingir

9-Mahrem, Sinan Sertel

10-Ali Ata Bak, Orhan İnce

11-Yabancı, Bilal Çakay

12-2+-2_=2, İsmail Yıldız

13-Bağ, Mehmet Kemal Bayrak

14-Eski Dünyaya Dair, Bilal Çakay

15-Adem’in Kuyusu, Veysel Cihan Hızar

16-Hain Kurt, Defne Tesal

17-Bark, Ömer Çakan

18-İzdivaç, Azime Kanal

19-Harika Bir Gün, Kerem Soyyılmaz

 

2. Malatya Uluslararası Film Festivali Ulusal Uzun Film yarışma bölümünde filmler “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Erkek Oyuncu”,  “En İyi Senaryo Ödülü (özgün ya da uyarlama)”, “En İyi Özgün Müzik” olmak üzere toplam 6 kategoride değerlendirilecek.

Jüri tarafından seçilen En İyi Film, “Kristal Kayısı En İyi Ulusal Uzun Film Ödülü” ve 30.000 TL ile En İyi Yönetmen ödülü almaya hak kazanan sanatçı ödül heykelciği ve 10.000 TL ile ödüllendirilecek.

En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Özgün Müzik kategorilerinde ödüle layık görülen sanatçılar ise ödül heykelciğinin yanı sıra 6.000 TL maddi ödül kazanacaklar.

Ulusal Kısa Film Yarışmasında Kristal Kayısı En İyi Kısa Film Ödülünü alan film ise 5.000 TL ile ödüllendirilecek.

 

Festivalde ödüllendirme şu şekilde olacak:

En İyi Yabancı Film- 15 Bin Euro ve Kristal Kayısı Ödülü

En iyi Yabancı Yönetmen- 5 Bin Euro ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Senaryo- 3 Bin Euro ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Kadın Oyuncu- 3 Bin Euro ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Erkek Oyuncu– 3 Bin Euro ve Kristal Kayısı Ödülü

En İyi Müzik- 3 Bin Euro ve Kristal Kayısı Ödülü

 

Festivalin İlk ödül sahipleri de belli oldu

 

Basın toplantısında 2. Uluslararası Malatya Film Festivali bünyesinde dağıtılacak yaşam boyu onur ödülleri sahipleri de hatırlatıldı. Onur Ödülü’ne Ediz Hun ve Hülya Koçyiğit; Yaşam Boyu Başarı Ödülüne ise Cüneyt Arkın layık görüldü. Ödüller festival kapsamında düzenlenecek tören ile sahiplerine verilecek.

Sanat Dolu Bir Hafta

2.Uluslararası Malatya Film Festivali üç dalda yapılacak yarışma filmlerinin gösterimleri dışında birçok farklı bölüm başlığında özel gösterimlere de yer verecek.

Özellikle uluslararası filmlerde çok özel bir seçki hazırlayan Malatya Film Festivali’nde; “Karşı Yaka Memleket”, “Panorama”, “Zamanın Akışında Wim Wenders”, “Gerçeği Yazan Adam: Paul Laverty”, “Mişmiş”, “Yaprak Dökümü”, “Gördüm Duydum Biliyorum”, “Ve Kadın Dedi Ki”, “Ödüllü Belgeseller”,“Kısaca Çocuk”, “Gurbet Elde Elli Yıl”  adlı bölüm başlıkları altında gösterimler yapılacak.

Daha ilk yılında Uluslararası Uzun Film ve Ulusal Kısa Film yarışmalarıyla dikkat çeken MUFF, bu yıl yarışmalara, Ulusal Uzun Film Yarışması’nı da ekleyerek, sinema sektörüne maddi ve manevi katkı sağlamaya devam edecek. Sinemaseverler gösterimlerin sonrasında filmlerin oyuncu ve yönetmenleriyle yapılacak söyleşilerde, akıllarında kalan soruları paylaşma ve cevaplarını alma imkanı da bulacak.

Sinemaseverler dolu dolu bir festival haftası yaşayacak. Ücretsiz sinema atölyeleriyle, film çekimi, kurgu gibi ayrı ayrı alanlarda verilecek atölyelerde, daha spesifik ve derinlemesine bilgiler alarak, teorik bilgilerini pratikle buluşturacaklar.

Film gösterimleri, atölyeler, sergiler, panel ve söyleşilerle dolu; bir haftanın ardından 24 Kasım Perşembe gecesi Ödül Töreni’yle sona erecek.

Sinefesto Haber Merkezi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up