Bizimle İletişime Geçin

Günün Haberi

2. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması’nda Kazananlar Belli Oldu

Bireyselleşme ve Aile temalı yarışmada birincilik ödülü Babaannemin Caz Tutkusu adlı kısa filmi ile Ercan Selim Öngöz’ün oldu.

Yayınlandı

tarihinde

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Genç Öncüler Kısa Film Yarışması‘nda kazananlar belli oldu. Bireyselleşme ve Aile temalı yarışmada birincilik ödülü Babaannemin Caz Tutkusu adlı kısa filmi ile Ercan Selim Öngöz‘ün oldu.

Törende konuşan Kamu Başdenetçisi ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç, “Bireyselleşme ve Aile” temasının çok önemli bir konu olduğunu söyledi.

Malkoç, Genç Öncüler’in aileyi, toplumun en çok anladığı lisanda, sinema diliyle, kısa film yarışmasıyla gündeme taşımaya çalıştığını belirterek, “Umut ediyorum ki bunlar çoğalır. Sadece İstanbul’la, Ankara’yla sınırlı kalmaz ve Türkiye’nin dört bir yanında yaygınlaşır. Çok şükür Türkiye’nin 81 ilinde üniversiteler var. Bu durum, kültür, sanat, edebiyat ve sinema açısından illere müthiş bir canlılık katıyor. Hayatın da, özellikle sosyal çalışmaların, sinemayla, edebiyatla, sanatla mutlaka zenginleştirilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Malkoç: Bireyselleşme ve Aile konusunun seçilmesi isabetli olmuştur.

– “Aile toplumun temelidir”

Ailenin, bütün disiplinlerde toplumun temeli olduğuna dikkati çeken Malkoç, şöyle devam etti:

“Son 10 yılda evlilikler yüzde 4 azaldı, boşanmalar yüzde 34 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 1 milyon 184 bin 266 çift son 10 yılda boşandı. Siz bunların anne, baba ve çocuklarını ekleyip nüfusa oranlarsak, önümüzdeki dönemde tedbir almazsak toplumun nereye gittiğini görürüz. ‘Boşandı’ demek kolay ama ızdıraplar, sıkıntılar ve manevi boşluklar yaşandı? Bunu ancak yaşayanlar bilir. Bu bakımdan bu konunun seçilmesi isabetli olmuştur.”

Şeref Malkoç, aile konusunun yeniden ele alınmasında, bireylerin dışında en büyük sorumluluğun sivil toplum kuruluşlarına düştüğünü sözlerine ekledi.

Çelenk: Çocuğun yeri, ailenin yanıdır. Çünkü aile toplumun temelidir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Selim Çelenk de Bakanlık olarak aile odaklı, ailenin korunmasına yönelik çok planlı çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Yaklaşık 14 yıldır il müdürlüğü yaptığını dile getirerek, “14 sene evvel bu kurumda aileler dağıldığı için 28 bin çocuğa bakılıyorken, bugün 13 bin çocuğa bakıyoruz. Çocuklarını ailelere döndürmek üzere ailelerle yaptığımız çalışmalarla, yaklaşık 15 bin çocuğu ailelere gönderdiğimiz gibi, bize gelmesi gereken çocukları da yine ailelerle çalışarak ailelerin yanında bırakmaya gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aile sorunlarının sinemayla anlatılıyor olmasından dolayı mutlu olduklarını aktaran Çelenk, “Şu anda İstanbul genelinde 2 bin 200 çocuğa kurumda, 16 bin 500 çocuğa da evinde bakıyoruz. Bu, ailenin korunmasına yönelik bir çalışmadır. Bu çocukları bize vereceklerine, ‘Biz size para verelim, geçim sıkıntısı çekme, çocuğu evinden koparma’ diyoruz. Çocuğun yeri, ailenin yanıdır. Çünkü aile toplumun temelidir.” şeklinde konuştu.

Çelenk, Türkiye genelinde 89 bin çocuğa evinde bakıldığına işaret ederek, engellilerin de ailenin korunması adına evde bakıldığını belirtti.

Özcan: Artık aile içinde çok ciddi koruyucu önemler alınmalı ve bu konuda yetkili tüm kurum ve kuruluşlar ısrarla göreve davet edilmelidir.

Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği Genel Başkanı Aşkın Özcan ise toplumun en temel problemlerini gündeme taşıdıklarını söyledi.

Sosyal sorumluluğun gereğini yerine getirmeye gayret ettiklerinin altını çizen Özcan, şunları kaydetti:

“Problemli olarak gördüğümüz konularda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlediğimiz projemizi, amacına uygun olarak devam ettirmek en büyük isteklerimizden biri. Toplumun en temel yapı taşı olan aile, tarihin en eski örgütlü yapısıdır. İlk insanla birlikte aile kurumu meydana gelmiş, nesilden nesile intikal ederek ve değişik şekiller alarak günümüze kadar ulaşmıştır. Etkisi ve önemi asla kaybolmamış bir sistem, yapı ve kurumdur aile.” Aşkın Özcan; yarışmanın da bu amaca hizmet ettiğinin altını çizdi. Özcan, toplumun yapı taşı olan ailenin birçok sorun ve krizler karşısında korumasız bir hedef haline geldiğini ve bu durumun evliliğe ilginin azalmasına, bireyselleşmeye, gayri meşru birlikteliklerin artmasına, kadının fıtratına uygun olmayan iş alanlarında çalışmasına, doğurganlık hızının düşmesine ve buna bağlı olarak da neslin yaşlanması sorununu ortaya çıkardığını dile getirdi. Özcan, Genç Öncüler Hareketi olarak, her türlü olumsuz etkilerin hedefinde olan birey ve ailenin zamanın ruhunu okuyarak, şuurlu hareket ederek korunması gerektiğini söyledi ve ekledi: “Artık aile içinde çok ciddi koruyucu önemler alınmalı ve bu konuda yetkili tüm kurum ve kuruluşlar ısrarla göreve davet edilmelidir.”

Yarışmaya yapılan 60 başvuru, İhsan Kabil başkanlığında, Emre Konuk, Cihan Aktaş, Abdulhamit Güler, İsmail Kılıçarslan ve Dilek Karataş‘tan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Törende 10 yapıma toplam 30 bin lira ödül verildi.

İşte Bireyselleşme ve Aile temalı 2. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması’nın kazananları.

Mansiyon Ödülleri: – AN-NE – BİR İSMAİL BİR YAKUP – ROK – İNSAN – GERİDE KALANLARI KURTAR (Biner lira)

Genç Öncüler Özel Ödülü: Nar Ağacı / Ramazan Aygürt (2 bin lira)

Jüri Özel Ödülü: İsterdim / Hasan Erdoğmuş (2 bin lira)

Üçüncülük Ödülü: Hırsız / Fatih Aysöndü (4 bin lira)

İkincilik Ödülü: Mağrib / Bahadır Kapır – Ferhat Zengin (7 bin lira)

Birincilik Ödülü: Babaannemin Caz Tutkusu / Ercan Selim Öngöz (10 bin lira)

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

TRT 2 Mart Ayı Film Seçkisi Belli Oldu

TRT 2 ile ev hayat dolu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Edebiyattan tarihe, resimden tiyatroya, müzikten felsefeye birçok alanda yapımları izleyiciyle buluşturan “TRT 2” ödüllü ve prestijli filmleri mart ayında da ekrana getirecek.

Türkiye’nin kültür sanat kanalı TRT 2’nin merakla beklenen mart ayı filmleri belli oldu. Birçok alanda özel yapımları izleyiciyle buluşturan TRT 2, mart ayında her akşam farklı bir filmi sinemaseverlerin beğenisine sunacak.

Aralarında televizyonda ilk kez ekranlara gelecek yapımların da yer aldığı, şubat ayı boyunca orijinal dilinde yayımlanacak filmler şöyle:

1 Mart Pazartesi 21.00 Deep Well (Derin Kuyu)

2 Mart Salı 21.00 After the Wedding (Geçmişin Sırları)

3 Mart Çarşamba 21.00 Russian Ark (Rus Hazine Sandığı)

4 Mart Perşembe 21.00 Güvercin

5 Mart Cuma 21.30 Homeward (Eve Yolculuk)

6 Mart Cumartesi 21.30 An Officer and a Spy (Subay ve Casus)

7 Mart Pazar 21.30 Gold (Altın)

8 Mart Pazartesi 21.00 The Blue Veiled (Mavi Yaşmaklı)

9 Mart Salı 21.00 The Net (Ağ)

10 Mart Çarşamba 21.00 Miraciyye Saklı Miras  

11 Mart Perşembe 21.00 White Fang (Beyaz Diş)

12 Mart Cuma 21.30 A Late Quartet (Son Konser)

13 Mart Cumartesi 21.30 The Man Who Killed Don Quixote (Don Kişot’u Öldüren Adam)

14 Mart Pazar 21.30 The Invisible Guest (Görünmeyen Misafir)

15 Mart Pazartesi 21.00 Battleship Potemkin (Potemkin Zırhlısı)

16 Mart Salı 21.00 Rams (İnatçılar)

17 Mart Çarşamba 21.00 Mia Madre (Annem)

18 Mart Perşembe 20.30 İhtiyar Kurtlar

19 Mart Cuma 21.30 Days of Glory (İsimsiz Kahramanlar)

20 Mart Cumartesi 21.30 Nightcrawler (Gece Vurgunu)

21 Mart Pazar 21.30 Serpico (Serpiko)

22 Mart Pazartesi 21.00 Of Human Bondage (İnsanın Esareti)

23 Mart Salı 21.00 Summer 1993 (93 Yazı)

24 Mart Çarşamba 21.00 The Wedding Invitation (Düğün Davetiyesi)

25 Mart Perşembe 21.00 Guardian of Angels (Meleklerin Koruyucusu)

26 Mart Cuma 22.15 Kramer vs. Kramer (Kramer Kramer’e Karşı)

27 Mart Cumartesi 21.30 Kış Uykusu     

28 Mart Pazar 21.30 Oblivion Verses (Unutulmuş Dizeler)

29 Mart Pazartesi 21.00 The Cow (İnek)

30 Mart Salı 21.00 It Must Be Heaven (Burası Cennet Olmalı)

31 Mart Çarşamba 21.00 The Bear (Ayı)

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

TRT 2’nin Sevilen Programı Sinema+’da Bu Hafta

18:45‘te TRT 2 ekranlarında.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Türkiye’nin kültür-sanat kanalı TRT 2’nin beğenilen programı Sinema+ bu hafta yine ilgi çekici konuları ile seyirci karşısına çıkacak.

Her hafta bir sinema unsurunun tema olarak işlendiği, vizyona girecek filmlerin ve güncel sinema haberlerinin verildiği, birbirinden değerli konukların ağırlandığı eğlenceli, tematik sinema programı Sinema+ bu hafta yine dolu dolu.

25 Şubat Perşembe (bugün) saat 18:45‘te TRT 2 ekranlarında sinemaseverlerle buluşacak olan programın bu haftaki rotası:

  • Oyuncu Muhammet Uzuner ile keyifli bir sohbet.
  • Sinema dünyasından öne çıkan haberler.
  • Oyuncu John Turturro‘ın hayatına yakından bir bakış.
  • “Mitolojik Filmler Listesi” ve çok daha fazlası sizlerle buluşacak.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Spider-Man 3’den İlk Görseller Paylaşıldı

Film, 17 Aralık 2021 tarihinde gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Tom Holland, Zendaya ve Jacob Batalon “Spider-Man 3″den ilk görselleri yayınladı.

Spider-Man çoklu evreni tüm Örümcek-Adam evrenlerini bir araya getirecek yeni Spider-Man 3 filmi ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanırken, merakla beklenen setten ilk görseller paylaşıldı.

Marvel Sinematik Evreni‘nin en sevilen kahramanlarından biri olan Tom Holland‘ın Peter Parker olarak seyirci karşısına çıktığı Spider-Man 3 görsellerinde Holland’a Zendaya ve Jacob Batalon eşlik ediyor.

Gerçek ismi henüz açıklanmayan film, 17 Aralık 2021 tarihinde gösterime girecek.

Okumaya Devam Et

Popüler