2. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması Görücüye Çıktı

Festivaller Kısa Filmler Manşet
2. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması Görücüye Çıktı

Bu yıl 2’insi düzenlenen Genç Öncüler Kısa Film Yarışması görücüye çıktı. Genç Öncüler Derneği‘nin düzenlediği ve Sinefesto‘nun da katkıda bulunduğu yarışma için başvurular başlamış durumda.

genc onculer yarisma

Yarışmanın basın tanıtımı Fatih Belediyesi Topkapı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Genç Öncüler Derneği Başkanı Orhan Özer, sanatın icra edilmesi aşamasında toplumsal faydaların da gözetilmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Bununla alakalı temalarımızı da belirlerken arkadaşlarla tartışmalar yapıyoruz. ‘Acaba hangi temayı seçmek toplum için daha faydalı olur ve gerçekten bir toplumun acısına temas etmiş olur’ diye düşünüyoruz.” dedi. Özer, yarışmanın temasına dikkati çekerek, “İnsanlığın örgütlü yapısı olan aile, son dönemde ciddi anlamda bir dejenerasyona maruz kaldı. Türkiye’nin Batılılaşma serüveni içerisinde aile bir araç olarak anılmaya başladı ne yazık ki. Bunun sonucunda aynı kalp ve aynı ruhta, iki farklı medeniyet kollarını barındırmaya çalışan ailelerin çatışması ile çok ciddi problemlerle yüz yüze kalmaya başladık. Modernleşmeyle birlikte insanın köyden kente göçü, kadınların iş hayatına katılması, refah düzeyinin artması, iletişim araçlarının çok ciddi manada farklılılaşması aynı zamanda hayatımızı kolaylaştırması ailelerin yapısını ve bireyselleşmeyi de tetikliyor. Bu manada aile kavramı ciddi bir erozyona maruz kaldı.” diye konuştu.

Yarışmanın jüri başkanı, sinema yazarı İhsan Kabil de yarışmanın uluslararası kulvarda da düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi. Kabil, yarışmanın temasının sosyal sorumluluk bilincini de ortaya çıkardığını aktararak, “Bütün tüketim mekanizmalarının, kişinin kendisini dahi tüketmeye başladığı bir ortamda, bir sosyal kurum olan aileye tesirleri ve giderek eğitim, özel kuruluşlar veya resmi kurumlardaki tesirleri devasa bir sorun olarak karşımıza çıkabilir.” ifadelerini kullandı.

Jüri üyesi gazeteci, yazar Cihan Aktaş ise aile kavramının kendi içinde bir çok farklı dünyayı barındırdığına işaret ederek, “Aslında ailenin içinde farklı dünyalar hoş bir şey. Fakat aynı zamanda farklı dünyaların ortak bir araya geldiği ve ortak dünya olması ideali oldu.” dedi.

Sinemaya destek olmanın yanı sıra seçtiği temasıyla sosyal farkındalık oluşturma amacı taşıyan yarışmanın başvuruları 1 Nisan 2017’ye kadar devam edecek. Yarışma jürisinde İhsan Kabil ve Cihan Aktaş dışında yönetmen ve sinema yazarı Abdulhamit Güler, yazar İsmail Kılıçarslan, yönetmen Emre Konuk ve sinema yazarı Dilek Karataş da yer alıyor.

genç öncüler (1)

Bu yıl dereceye giren filmlere toplamda 30 bin lira ödül verilecek.

Birincilik ödülü için: 10.000 TL

İkincilik ödülü için: 7.000 TL

Üçüncülük ödülü için: 4.000 TL

Jüri Özel ödülü için: 2.000TL

Genç Öncüler Özel ödülü için : 2.000 TL

5 Adet Mansiyon: 1000’er TL

Genç Öncüler Kısa Film Yarışması‘nda belirlenen ‘Bireyselleşme ve Aile‘ temasıyla; aile ve toplumu ayakta tutan yegâne etken olan bireylerin yalnızlaşmasına ve bu yalnızlaşmanın devam etmesi halinde toplumu oluşturan ailenin işlevsizleşeceğine işaret etmek ve çekilecek kısa filmlerle bireyselleşmeyle beraber insanımızın toplumsal boyutta yavaş yavaş çürümeye maruz kalabileceğinin en çarpıcı şekilde anlatımı hedefleniyor.

2. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması‘nda bu amaca uygun her film yarışabilir. Detaylar ve başvuru için genconculerkfy.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

banner1

Son başvuru 1 Nisan 2017!

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up