Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

2. Ayvalık Uluslararası Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Yayınlandı

tarihinde

Sanat Fabrikası ve Ayvalık Belediyesi’nin organize ettiği, 30 ülkeden 80 kısa filmi seyirciyle buluşturan 2. Ayvalık Uluslararası Film Festivali sona erdi. 

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen AyIFF’de (Ayvalık Uluslararası Film Festivali) sinemaseverler 4 gün boyunca Ayvalık’ta Sanat Fabrikası’nda öğlen 12’den gece 12’ye kadar tüm gün sinemayla buluştular. Festivalin düzenleyicileri Ayvalık Belediyesi ve Sanat Fabrikası’ydı.

2. AyIFF’de; 30 ülkeden 100’ü aşkın film gösterildi. Uzun, orta, kısa, belgesel ve kurmaca…  Festivalin belgesel ve kurmaca olmak üzere iki yarışmalı bölümü haricinde özel gösterimler yapıldı. Festivalin toplamda seyirci sayısı 28 seansta 2.500 civarında oldu.

Festivalde ayrıca Maryna Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yeni filmi “Sev Beni” ve geçen sene Altın Koza’yı kazanan “Babamın Sesi” seyirciyle buluştu. Meltem Parlak’ın ilk uzun metrajlı filmi “Koltuk”un Dünya Prömiyeri festivalde yapıldı. Said Manafi ‘nin 1996’da çektiği “Sivas – Ozanlar Yurdu” filmi Said Manafi’nin de katılımıyla gösterildi. Geçen sene Bask filmlerine özel bir bölüm ayıran AyIFF bu sene Kosova filmlerini yönetmenlerinin katılımıyla sinemaseverlere sundu.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

AyIFF değerli sinemacıların katılımıyla gerçekleşti. Said Manafi (Yönetmen – Avusturya), Beata Dzon (Gazeteci – Polonya), Ege Görgün (Sinema Yazarı), İsmail Orhan Toraman (Yönetmen), Nuran Evren Şit (Senarist), Burim Haliti (Yönetmen – Kosova), Meltem Parlak (Oyuncu), A. Ayben Altunç (Yönetmen), Erol Mintaş (Yönetmen), İncinur Daşdemir (Oyuncu), Mario Garefo (Yönetmen – Yunanistan), Ivan Bakrac (Yönetmen – Sırbistan), Dragana Bacovic (Sanat Yön. – Sırbistan), Dusan Grubin (Görüntü Yön. – Sırbistan), Jelena Angelovski (Oyuncu – Sırbistan), Metin Akdemir (Yönetmen), Sabri Pajaziti (Yönetmen – Kosova), Marija Milicic (Hırvatistan), Besim Ugzmajli (Yönetmen – Kosova), Ali Krasniqi (Oyuncu – Kosova), Ani Dvali ve Tamar Dvali (Gürcistan), Nexhat Shahini (Gazeteci – Kosova), Hakan Hücum (Yönetmen), Ersin Shamli (Yönetmen – Kosova), Abdurrahman Öner (Yönetmen), Ceren Menekşedağ (Oyuncu) festival konukları arasındaydılar.

AyIFF filmlerin yaratıcılarıyla, seyircileri buluşturdu. Festival süresince, Said Manafi, Abdurrahman Öner, Meltem Parlak, Besim Ugmajli, Burim Haliti, Meltem Parlak Erol Mintaş Mario Garefo, Ivan Bakrac, Metin Akdemir, Sabri Pajaziti, Hakan Hücum, Ersin Shamli filmlerinin gösteriminden sonra seyirciyle filmleri hakkında konuştular. Festivalin açılış ve kapanış törenlerini oyuncular Erkan Cilak ve Ceren Menekşedağ sundular.

AyIFF’in jüri üyeleri ise Uluslararası Kurmaca Kısa – Orta Film Yarışmasında Said Manafi, Beata Dzon, İsmail Orhan Toraman, Nuran Evren Şit, İncinur Daşdemir, Belgesel Yarışmasında ise Ege Görgün, A. Ayben Altunç ve Burim Haliti’ydi.

AyIFF’in ödülleri ise şunlardı:

Uluslararası Kurmaca Kısa – Orta Film Yarışması:

En İyi Film – Sılent Rıver / Anca Miruna Lazarescu – Almanya / Romanya

En İyi Yönetmen- Welcome Yankee / Benoit Desjardins – Kanada

En İyi Senaryo – Normal People / Piotr Zlotorowicz – Polonya

En İyi Oyuncu – The Mass Of Men / Peter Faulkner – İngiltere,  Normal People / Ewa Szykulska – Polonya

En İyi Görünütü – Monsters Do Not Exıst / Gorka Gómez Andreu – İspanya

En İyi Kurgu – Sılent Rıver / Dan Olteanu – Romanya

Mansiyon – Buhar / Abdurrahman Öner – Türkiye

Uluslararası Belgesel Yarışması:

En İyi Belgesel – Dom / Halil Aygün – Türkiye

Jüri Özel Ödülü – A Resıdent Of The Cıty / Adham El Sherif – Mısır

Mansiyon – Yuva / Ebubekir Çetinkaya – Türkiye

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler