1990’lı Yıllarda Çekilmiş 20 Başyapıt

Genel Liste

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı…

tumblr_m3bs240pUH1qkyz1oo1_500

The Blue (1993)

“Şimdi yapmam gereken tek bir şey kaldı: Hiçbir şey”

The Blue, Kryzstof Kiewlowski’nin üç renk üçlemesinin ilk filmidir. Film özgürlük ve yalnızlık teması üzerine kurulmuştur. Kocası ve kızını bir trafik kazasında kaybeden Julia intihar, insanlardan uzaklaşma gibi bir çok kişisel sorunlar yaşar. Bir apartman dairesinde monoton, herkesten uzak bir hayat yaşar. Ama bu hayat tarzı böyle devam etmez. Julia besteci kocasının yakın arkadaşı ile yakınlaşır. Ve yalnızlığından sıyrılır.

________________

CRJNkjDWEAEPkIL

Eşkiya (1996)

“Çok korkuyorum Eşkıya beni bırakma çok korkuyorum çok..”

“Korkma! sadece topraga gideceksin sonra toprak olacaksın sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin oradan özüne ulaşacaksın,çiçeğin özüne bir arı konacak belki belki o arı ben olacağım”

35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkiya yakalandı ve hapse atıldı. Yıllar içinde kimi hastalıktan, kimi hesaplaşma sonucu öldü. Biri hariç… 35 yıl sonra hapisten çıkınca Baran’ ın ilk işi köyüne dönmek olur. Yıllar önce hapse girmesine en yakın arkadaşının sebep olduğunu öğrenir. Bu en yakın arkadaşı onun çocukluk aşkını alarak İstanbul’ a gitmiştir. Baran da onu bulmak üzere İstanbul’un yolunu tutar.Yavuz Turgul’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği Türkiye sinemasının unutulmaz filmlerindendir.

____________

giphy (2)

Eyes Wide Shut (1999)

“Hiçbir düş sadece bir düş değildir.”

Bill Harford ve karısı Alice Harford’ın dış dünyaya mutlu gibi görünen bir evlilik yaşarlar. İlişkilerinde her şey yolunda mesajı verirler. Bir gün katıldıkları bir davette Alice, başka erkeklerle sohbetlere dalar. Bunu fark eden Bill, hem sinirlenir hem de yaşanan bu duruma tuhaf bir tepki gösterir. Bill, yaşanan o geceden sonra çok farklı bir topluluğa karışacaktır. Sinemanın gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Stanley Kubrick’in sinemaya veda filmi olan Eyes Wide Shut’ın başrollerinde filmin çekildiği dönemde evli olan Tom Cruise ve Nicole Kidman rol alıyorlar.

______________

946_raveheart.1995._lu_ay

Cesur Yürek (1995)

“İngiliz tarihçiler benim bir yalancı olduğumu söyleyecekler ama tarih, kahramanları asanlar tarafından yazılıyor.”

Mel Gibson’un yönettiği ve başrolünü oynadığı bu epik yapımdır. Çocukken ailesini ve yakınlarını özgür İskoçya uğruna kaybeden William Wallace, yıllar sonra karısı da öldürülünce halkı organize etmeye ve İngilizleri topraklarından atmaya karar verir.

______________

tumblr_na677sVRIO1qgf2lwo1_500

Patch Adams (1998)

“Tanrı’nın bütün yarattıkları içinde sadece insanoğlu kendi türünü öldürüyor.”

Robin Williams’ın unutulmaz oyunculuğunu izlediğimiz bir filmdir. Yaşanmış bir hayat hikayesinden alınmıştır. İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams, çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır. Daha sonra yoksul hastalar için kendi parası ve bağışlarla özel bir klinik açmaya kadar girişimlerini sürdüren Adams, film sürecinde sevgilisi Carin Fisher’in öldürülmesiyle ve lisanssız klinik açmakla darbeler yese de, tedavi hizmetlerinde yaptıklarıyla ünü ülke çapına yayılır ve bir anlamda amacına ulaşır.

_________________

54746853ed01538d0387c627

Yakın Plan (1990)

Yakın Plan, İran sinemasının Batı sinemasında en çok tanınan yönetmeni Abbas Kiyarüsteminin filmidir. Konusu, kendisini Muhsin Mahmelbaf (yönetmen) olarak tanıtan ve güya çekeceği filmin hazırlıkları için insanlarla bir araya gelen bir sahtekar adam profilini görüyoruz. Filmdeki insanlar bu olayın film içinde film olduğunu bilmiyorlar ve sahici ve yalın halleriyle perdeye yansıyorlar. Yaşanmış bir olaydan yola çıkan film belgesel tadında farklı bir üslup sunuyor. Sahte Mahmelbaf ve gerçeğinin yüzleşmesi gibi etkileyici sahneler hafızamızda yer ediniyor.

_______________

yeşil-yol

Yeşil Yol (1999)

“Hepimiz hakkında düşünüyorum. Kendi yeşil yolumuzda yürüyoruz, her birimiz kendi zamanında.”

John Coffey iri yarı bir adamdır ve iki kız çocuğuna tecavüz ettiği düşünülüp idama mahkum edilmiştir. Çok ince ve hassas bir dünya yapısına sahip olan Coffey, doğa üstü güçlere sahiptir. Bulunduğu hapishanenin gardiyanı olan Paul hastadır ve John onu doğa üstü güçleriyle iyileştirir. Bu olaydan sonra Coffey, Paul için artık bir cani değildir. Bu hayatta idama mahkum edilecek en son kişidir. Filmde önyargının insan hayatında ne kadar gerilemesine sebep olduğunuda gösterir. Ayrıca Tom Hanks’ın çizdiği yalın oyunculuk üstüne Michael Clarke’nin muhteşem performansı filmin başarısında ayrı bir yere sahiptir.

______________

tumblr_mh5cds6HnV1r2xfxpo1_500

Leon Sevginin Gücü (1994)

Mathilda: Hayat hep zor mudur? Yoksa, çocukluğunda mı böyledir?

Leon: Hep böyledir.

Lus Besson’un 1994 yapımı filmidir. Film konu olarak, bir mafya tetikçisi ile ailesi mafya tarafından öldürülmüş olan 12 yaşındaki kız çocuğunu himaye altına almasını ve aralarındaki sevgiyi anlatır. Mathilda ailesi tarafından yok sayılan ve sevgisiz büyüyen bir kız çocuğudur. Leon ise ilk defa sevgi kavramını Mathilda’dan öğrenecek bir seri katildir. Sevgi insanın yüreğindeki sertlikleri ve aşırılıkları eritir. Leon, Mathilda’nın hayatına girmesiyle kişilik olarak çok başka bir insana bürünecektir. Bir taraftan hüzünlü ama bir o kadar da gerilim dolu sahneleriyle hafızalarımızda yer eden bir filmdir.

______________

giphy (1)

Truman Show (1998)

“Dünyanın gerçekliğini, bize sunulan haliyle kabul ederiz…”

Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk, imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırıyorlardır. Ana karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi yaşar. Babasını gördüğüne emindir ancak adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır. Gerçeklik algılayışımızı irdelememize sebep olacak bir başyapıttır.

_______________

tumblr_m3hvj0AgNb1ro330po1_500

Masumiyet (1997)

On yıllık mahkumiyeti biten Yusuf tahliye zamanı gelince, kalan ömrünü cezaevinde geçirmek istesede dışarı çıkmak zorunda kalır. Elinde yıllardır görmediği, müebbet mahkumu bir arkadaşının verdiği adres ile bir namus davası yüzünden aşığını öldürüp, kendisini sakat bıraktığı ablasını görmek için İzmir’e gelir. Ablası ve eniştesinin evinde ‘gördüklerinden’ kaçıp, ucuz bir otele yerleşir. Burada bir iyilik nedeniyle tanıştığı Bekir ve Uğur’la yolu kesiştikten sonra hayatı çok değişir. Filmde  herkes kendi masumiyetinin peşinden gidecek; bu seçimler de hepsinde derin yaralar açacaktır. Filmde Yusuf genellikle otelde yeşilcam melodramı filmler izler. Burada yönetmen ben de size bir melodram anlatacağım ama Yeşilcam filmlerindeki gibi olmayacak mesajını verir. Film takıntılı bir hayatın insan hayatını nasıl umutsuzluğa sürüklediğini de anlatır.

_______________

goodfellas_primary

Goodfellas (1990)

“Ben de artık herkes gibi biriyim. Hayatımın sonuna kadar bir gerzek gibi yaşamak zorundayım.”

Goodfellas, büyük usta Martin Scorsese’nin başyapıtlarından biridir. Filmin konusu gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmıştır. Filmde Henry Hill adında bir gangster, Jimmy Conway ve Tommy De Vito adlı iki arkadaşıyla birlikte bir soyguna kalkışır. Gözleri daha yukarıda olan iki arkadaşı soyguna katılan diğerlerini öldürür ve mafya içinde yükselmeye başlarlar. Bu durum Henry’i olumsuz etkilemiştir ve bu konuda birşeyler yapması gerekmektedir. Bir taraftan ona histerik derecede bağlı eşi, diğer yandan mafya içindeki konumu Henry Hilli çıkmaza sürükleyecektir.

______________

pulp-fiction-vincent-vega-memes-have-the-internet-cracking-up-742208

Pulp Fiction (1994)

“Karakterli olmak karakter olmak için yeterli değildir.”

Tarantino’nun unutulmaz kült filmlerindendir. Filmde Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirine aşık bir çift küçük soyguncudur. Öte yandan iki gangster Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak, patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekar genci vurmaya giderler. Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek ve yollarını kesiştirecektir.

____________

3-American-History-X-quotes

American History X (1999)

“Nefret yüktür.”

Yönetmen Tony Kaye’nin oldukça ses getiren bu ilk uzun metraj filmidir. Babasının uyuşturucu satıcısı bir zenci tarafından öldürülmesinden sonra Derek faşist bir çetenin önemli bir üyesi haline gelmiştir. Babasının ölümünün intikamını bu örgütün, kendileri gibi olmayanlara karşı yaptığı saldırılar ve tacizlerle almaya çalışan Derek, bir gün arabasını çalmaya çalışan iki zenciyi öldürür ve hapise girer. Bu süreçte küçük kardeşi Danny de ağabeyinin izinden gitmeyi seçer. Derek hapiste geçirdiği süre boyunca bambaşka bir adam olmuş, yaptığı hatalardan pişmanlık duymuştur. Artık bir “dazlak” değildir ve tek amacı kardeşini bu yanlış yoldan geri döndürmeye çalışmak olacaktır.

________________

nVv7paM.0

Fight Club (1999)

 “Bizim neslimiz Büyük Buhran’ı ya da Büyük Savaş’ı yaşamadı. Bizim savaşımız ruhsal bir savaş. Bizim depresyonumuz kendi hayatlarımız.”

Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır. Zaman geçtikçe Tyler Durden’ın bir alter ego olduğunu anlarız. David Fincher’ın kısa sürede kült mertebesine erişmiş filmidir.

_____________

download

Eternity and a Day (1998)

 Film, Altın Palmiye Ödülünü kazanmıştır. Yalnız, herkesten uzak bir sahil kasabasında yaşayan yazar Alexander üzerinden hikaye örülür. Ölümcül bir hastalığa yakalandığı anda kendine ve hayatına olan bakış açısı çok değişir. Bu film Eleni Karaindro’nun eşsiz müzikleriyle ve her biri muhteşem olan fotoğraf sahneleriyle ayrıcalıklı bir yer edinir.

______________

giphy

Forrest Gump (1994)

“Annem hep şöyle derdi: Hayata devam edebilmek için geçmişi arkada bırakmak gerekir. Benim koşmam da bununla ilgiliydi sanırım. 3 yıl, 2 ay, 14 gün ve 16 saat koştum.”

Forrest Gump, 1994 yapımı bir Robert Zemeckis filmidir. Filmde hayatın zorluklarını aşmaya çalışan bir adamın hikayesini izleriz. Bir adamın üzerinden Amerikan kültürüne ve hayatına dair birçok askeri, kültürel ve siyasi olaylarıda yaşamış oluruz. Forrest, akıl bakımından biraz yoksul kişiliktir. Bu, yapısı onun için bir engel oluşturmamıştır. Hayata ve başarıya korkusuzca atılımlarda bulunmuştur. Forest’ı bir gün Vietnam savaşına giden bir asker, başka bir zaman diliminde Beyaz Sarayda şeref madalyası almış biri olarak görürüz. Belki de hayatta yılmamanın kendine güvenli ve kararlı bir yol çizmenin örneğini sunar. Bunun yanı sıra dönemin popüler Amerikan şarkılarını da dinleriz. Kimi zaman Forrest’la birlikte eğlenir, kimi zaman hüzünleniriz ama hiç hayata olan umudumuzu ve arayışımızı kaybetmeyiz.

________________

tumblr_nt1kxuqVxW1ut1j9ao2_1280

Cennetin Rengi (1999)

“Ey Gören fakat Görünmeyen! Yalnız seni ister, yalnız seni zikrederim” 

Film 1999 yılında Oscar’da “En İyi Yabancı Film Ödülü’ne” layık görülmüştür. Filmin açılış sahnesinde görüntü yok ama sesler duyarız. Daha sonra Braille alfabesiyle yazı yazmaya çalışan Muhammedi görürüz. Belki onun kör dünyasına bir gönderme vardır. Muhammet Tahran’da bir yatılı körler okulunda okumaya çalışan masumiyetin timsali bir çocuktur. Belki gözleri kör olabilir. Ona açılan kalp gözü sırrıyla anlamadığı, hissetmediği bir şey yoktur. Hayatının anlamını parmak uçlarıyla çözmeye çalışır. Filmin en etkileyici sahnesi ise Muhammet’in monolog ve Allah’a yakarış sahneleridir. Bu sahnelerde kör bir çocuk üzerinden derin bir tefekküre yöneliriz. Filmde adeta bir masal anlatılır. Ne olursa olsun sonunda iyilerin kazandığı bir masal…

______________

tumblr_lv7mvmn4JQ1qdfoseo1_500

All About My Mother (1999)

“Dün gece annem bana bir fotoğraf verdi, yarısı yoktu. Söylemek istemedim ama benim hayatımın da bir yarısı yok.”

Madrid’de yaşayan yalnız bir anne olan Manuela, henüz 17 yaşındaki oğlunun doğum gününde hayatını kaybetmesine tanık olur. Genç Esteban, başarılı bir yazar olmayı ve de bir gün babasının kim olduğunu öğrenebilmeyi umarak yaşamıştır. Oğlunun günlüğünü okuyan Manuela, ardından Barcelona’ya gidip oğlunun babasını aramaya koyulur. Yalnız eşinin bir başka kadına da kendisine yapılanları yaşatması ve eşiyle karşılaşma sahneleri çok etkileyici ve travmatiktir.

______________

a0ac7bf1d3f4f0555aedd09eccbc16fd

Angela’s Ashes (1999)

“Ve biz, Özgürlük Anıtına “Merhaba” yerine, “Hoşçakal” diyen ilk ve tek İrlandalı aile olarak belki de tarihe geçtik”

Kadrajımızda acının yüzünden yansıtığı bir çocuk profili ile karşılaşırız. Her göç hikayesi aslında bir arayışın belirtisidir. Filmde umudu taşı, toprağı altın olan hayaller şehri Amerikadan kaçan ve kendi öz vatanları olan İrlandaya dönen bir ailenin hayat hikayesi anlatılır. Filmin kadrajında alkolik bir baba, hasta anne ve diğer dört kardeşin sorumluluğu üzerinde olan Frank vardır. Filmin atmosferi de filmi destekler niteliktedir. Rutubetli binalar, yoksulluğun her izde kendini belli ettiği sahneleri sıklıkla görürüz. Babası çalışma umudu ile İngiltereye gider ve bir daha asla geri dönmez. Frank ise hayatının gittikçe kötüye gittiğini fark eder ve kendini Amerika’nın yollarında bulur.

______________

tumblr_lsd0gtY5fS1qlknxjo1_500

Arizona Rüyası (1992)

 “Eğer birisinin ruhuna bakmak istersen,sana hayallerini göstermesini istemelisin.”

Bosnalı yönetmen Emir Kustarica’nın filmidir. Hayalleri üzerinden ütopyalar kuran ve balıklarla diyalog kurmaktan hoşlanan genç Axel bir akrabasının kendisine önerdiği iş için Arizona’ya gidiyor ve burada iki kadınla tanışıyor. Elanie, hayatı yaşamayı seven deli bir kadındır. Kızı Grace ise daha mantıklı ama sürekli intiharı düşünen ve mutsuz bir portre çizer. Zaman geçtikçe Axel Grace’le yakınlaşmaya başlar. Ayrıca Axel’in en büyük hayali ise uçmaktır. Filmde oldukça fantastik ögelerede rastlarız. Aya doğru yol alan ambulanslar, uçan sandalyeler ve çölde yaşayan balıklar gibi… Filmin adının rüya olması filmin fantastik dünyasındaki imgelerle yoğunluğunu açık bir şekilde gösterir.

_____________

1990’lı yılların gözümüzden kaçmayacak güzellikte olan diger önemli filmleri

The God Father (3) 1990

Makas Eller (1990)

Being John Malkovich (1999)

Magnolia (1999)

Kirazın Tadı (1997)

Tabutta Rövaşata (1996)

The Fifth Element (1997)

As Good As It Gets (1997)

Nothing Hill (1999)

Dogma (1999)

Gabbeh (1996)

Before Sunrise (1995)

Three Colors Red Trilogy (1994)

Lost Highway (1997)

Seven (1995)

The Sixth Sense (1999)

twitter: feyyzacaa

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up