1970 Dünya Güzellik Yarışması Beyaz Perdeye Taşındı

Avrupa Sineması
İngiltere’de yayınlandığı döneme damgasını vuran 1970 Dünya Güzellik Yarışması beyaz perdeye taşınıyor.

Yönetmenliğini Philippa Lowthorpe‘nin üstlendiği Misbehaviour filmi, 1970 yılında düzenlenen ve ilk kez siyahi bir kadının kazandığı dünya güzellik yarışması finalinde yaşananları konu alıyor.

Misbehaviour, yarışmanın finalinde yaşananları feminist aktivistler ve yarışmanın kazananı Hosten‘ın gözünden izleyiciye aktarıyor.

Filmde başrolde oynayan İngiliz oyuncu Keira Knightley, sahneyi basan aktivistlerden biri olan Sally Alexander‘ı canlandırıyor.

Knightley, 70’deki finalde Batı’nın yerleşmiş güzellik anlayışına nasıl meydan okuduğu düşünüldüğünde, filmin bu tür yarışmaların aynı zamanda nasıl hem cinsiyetçi hem de güçlendirici olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

60’lı ve 70’li yıllarda dünya güzellik yarışması İngiltere’de dönemin en çok izlenen yayınlarından biriydi. 1970’deki yarışmanın finali Londra’dan canlı yayınlandı. Gösteri sırasında Kadın Kurtuluş Hareketi üyeleri yayını basarak bir süreliğine durmasına sebebiyet verdi.

Yarışma yeniden başladığında birinci Grenada’dan siyahi yarışmacı Jennifer Hosten olmuştu. Böylece yarışmayı ilk kez Afrika kökenli bir kadın yarışmayı kazandı. Afrika kökenli bir kadının taç kazanması nedeniyle organizatörler hile yapmakla suçlandı.

İngiltere’de 13 Mart‘ta vizyona girecek olan film, ülkemizde yayın tarihi henüz belli değil.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up