17. Saraybosna Film Festivali bugün başlıyor

Festivaller Manşet

Bosna Hersek’te savaşın izlerini unutturmak amacıyla düzenlenen 17. Saraybosna Film Festivali bugün başlıyor. Festivalde 10 Türk filmi gösterilecek. Kırık Midyeler büyük ödül için yarışıyor.

Bosna Hersek’te yaşanan vahim savaşın izlerini yok etmek ve ülkenin başkenti Saraybosna’yı eskisi gibi kültür sanat ile tekrar buluşturmak için, 1995’te sanatçıların girişimiyle başlatılan Saraybosna Film Festivali’nin 17’ncisi bugün başlıyor. Avrupa’nın en önemli film festivallerinden biri olarak kabul gören festival, Saraybosna’daki Halk Tiyatrosu Binası’nda düzenlenecek törenle açılacak. 30 Temmuz’a kadar sürecek festivalde kurmaca kısa ve belgesel dahil toplam 10 Türk filmiyle sinemamız adeta çıkarma yapacak. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan Le Havre filmiyle başlayacak festivalde, genç yönetmen Seyfettin Tokmak’ın çektiği Kırık Midyeler, büyük ödül Saraybosna’nın Kalbi’ni almak için yarışacak. Bugüne kadar Kevin Spacey, Jeremy Irons, Mickey Rourke, Morgan Freeman gibi dünyaca ünlü oyuncuları ağırlayan festival kapsamında 205 film izleyiciyle buluşacak. Tokmak’ın Kırık Midyeler dışında Nuri Bilge Ceylan’ınBir Zamanlar Anadolu’da, Seyfi Teoman’ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkent’i projelerinden Hüseyin Karabey’in ve Sevil Demirci’nin yapımcılığını yaptığı Unutma Beni, Metin Akdemir’in Ben Geldim Gidiyorum, İmre Azem’in Ekümonopolis: Ucu Olmayan Şehir belgeselleri ile Serhat Karaaslan’ın Bisiklet, Nesimi Yetik’in Annem Sinema Öğreniyor, Cenk Ertürk’ün Posthummo kısa filmleri ve Hüseyin Karabey’in Hrant Dink’i anlatan animasyon filmi Hiçbir Karanlık Unutturamaz’ı festival kapsamında seyirciyle buluşacak. Saraybosna Film Festivali yöneticisi Mirsad Purivatra, festivale Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan ile Bir Zamanlar Anadolu’da filminin oyuncuları Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan, Ercan Kesal, Ahmet Mümtaz Taylan ve Muhammet Uzuner’in de katılacağını belirtti. Ceylan’ın filmi 24 Temmuz’da festivalin ‘açık hava’ kısmında gösterilecek. Festivalin konukları arasında ünlü Alman yönetmen Wim Wenders, Susanne Bier, Mohamed Diab, Philippe Le Guay ile oyuncu Charlotte Rampling gibi dünyaca ünlü sinemacılar da olacak.

[Kaynak: Sabah]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up