16. Marakeş Film Festivali’nde Dünya Karması

Afrika Sineması

16. Marakeş Uluslararası Film Festivali başladı. Dünyanın dört bir yanından 14 filmin büyük ödül için kıyasıya rekabet edeceği festivalin jüri başkanlığını Macar yönetmen Bela Tarr üstleniyor.

İngiliz aktör Jason Isaacs festivalde gösterilecek filmlerin zengin bir seçki oluşturduğunu belirtti:

“Ne zaman içinde süper kahramanların bulunmadığı, yüz milyonlarca Dolar’a mal edilmemiş bir filmin galası düzenlense, sırf bu noksanları için bile filmin kutlanması gerektiğini düşünürüm. Bu tarz filmler bize dünyanın başka bölgelerinde insanların nasıl yaşadığını ve neler hissettiğini anlatmakta birebir.”

Amerikalı yönetmen Jessica Woodworth’un filmi ‘King Of The Belgians’festivalin yarışma kategorisinde seyirciyle buluşuyor.

‘King Of The Belgians’ Belçika Kraliyet üyesinin Türkiye’de sıkışıp kalmasını ve evine Balkanlar üzerinden yapacağı araba yolculuğuyla dönmeye zorlanmasını konu alan bir ‘Mocumentary’ yani sahte belgesel. Film eleştirmenlerden tam not aldı.

Marakeş Film Festivali’ne davet edilen Japon yönetmen Tsukamoto, Amerikalı meslektaşı Martin Scorsese’nin ‘Silence’ isimli filminde bir oyuncu olarak yer aldı ve bu işbirliğini hayallerin gerçekleşmesi olarak yorumladı:

“Scorsese’nin aktörlerine duyduğu saygı beni çok etkiledi. O iyi bir dinleyici ve aktörlerinin tekliflerini ciddiye alıyor, çekimlerde her fikre eşit mesafede duruyor. Sonuç ise Scorsese filmlerinin yüzde yüz oranda başkalarından alınan ilhamla yüceldiği. Bu beni çok etkiledi.”

Marakeş Film Festivali’nde Temmuz ayında hayatını kaybeden İranlı yönetmen Abbas Kiyarüstemi de anıldı.

Kaynak: euronews

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up