15 Filmi Kendimiz Sansürledik

Festivaller Manşet

Erdem-Tepegoz

İlk filmi Zerre ile büyük beğeni toplayan  Yönetmen Erdem Tepegöz sosyal medya hesabı Facebook’ta Altın Portakal sansür krizi sonrasında belgesel filmcilerin festivalden çekilmesini eleştirdi. Festivalden çekilmenin, merakla bekleyen izleyicileri filmlerden mahrum bırakmak olduğunu belirten Erdem Tepegöz, “Yarışma iptal oldu ve 15 filmi kendimiz sansürledik. Adı ha sansür, ha protesto. Şimdi hiçbirini göremeyeceğiz. Sonuç aynı kelimeler farklı.” dedi.

İşte o açıklama: 

Filmini yarışmadan çektin tepkini koydun da, gösterimden festivalden neden çekiyorsun arkadaş! Filmin seçilmiş, sana gösterim hakkı verilmiş. Git filmini göster festivalde. Gerekirse elinde dvd dağıt, anlat derdini filmini izleyiciye. Hep birlikte buluşup geleceğe dönük bi manifesto yaz, sözleşme yaz, festival söyleşilerinde halka şikayet et, festivalin ortasında forum düzenle, bu olayın anıtını dik.
Fırsat bu fırsat.
Sansürün kökünü kazı ortalık ayağa kalkmışken.
Halkı eğit, yöneticilere gözdağı ver.
Kaçmak protesto değildir ki.
Düşman festivali değil ki bu.

Festival’de yönetimler, jüriler değişir, Halk’a neden ceza veriyorsun, eserinden mahrum bırakıyorsun. Yarışma iptali nedir arkadaş! Bunu vebali kimde şu an?

Bizim mahaledeki uncuya kızıp halka ekmek vermeyen fırıncıdan ne farkı var bu durumun? Her yıl o festivalde film izlemeyi hevesle bekleyen o kadar öğrenci, festival teyzesi, belgeselci var. Onların suçu günahı ne?

Yarışma iptal oldu ve 15 filmi kendimiz sansürledik. Adı ha sansür, ha protesto. Şimdi hiçbirini göremeyeceğiz. Sonuç aynı kelimeler farklı.

İzleyicilerden birinin tek biletlik çağrısıdır bu.
Belki işe yarar.
Lütfen belgeselciler yeni bir kararda birleşin, gidip festivalde baş köşede özel gösterimde yerinizi alın.
Salonlar, tüm seanslar bu gündemden sonra nasıl dolacaktır?
Yaşanan bu sıkıntılar belki başka bir fırsatı özgürlüğü doğuracaktır.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up