15 Film İle 1950’ler Sineması

Genel Keşfet Liste Manşet

 Feyza Yeşilyılmaz hazırladı.

tumblr_nqe6eagJ741qzl4yqo1_400

Yaban Çilekleri (1957)

Bergman sineması saplantılı bir biçimde varoluşsal konuları işler. Bu konular içerisinde en önemlisi ölümdür. Yaşlı bir tıp profesörü Isaac’ın gelini ile tıp ödülünü almaya giderken, bu yolculukla çocukluğuna, mutsuzluğuna ve rüyaları aracılığıyla kendi hakikatinde yüzleşmesini ele alır. Gelini: “yardımsever dış görünüşünüzün altında, çivi kadar sertsiniz der.’’ Burada Isaac’ın annesi ile olan kopuk ilişkisi, ailevi aidiyet sorunları ele alınır. Çocukluktan sevgisiz yetişmiş, anne ve ya baba ilgisi alamayan bireylerde ileriki hayatlarında derin boşluklar, bencilliklerin kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. Isaac mesleği doktor olmasına rağmen kendi yalnızlığına, bencilliğine ve en önemlisi ölüm korkusuna derman olamıyor.

__________________

The-400-Blows-filmloverss

400 Darbe (1959)

“Ergenlik kimse de tatlı hatıralar bırakmaz.”

‘400 Darbe’ “okulu kırmak” anlamına gelen Fransızca bir deyimdir. 1959 yapımı François Truffaut’ın filmidir. Amaçları yalnızca denize ‘ulaşmak’ olan iki çocuğun siyah-beyaz çekimlerle oluşturulan hikayesi anlatılır. Filmin arka planında verilmek istenen mesajda toplumsal yapıya ve eğitim sistemine ağır eleştirilerle doludur. Okul ve aile özgürlük alanımızı yok sayan, bizi varoluşsal kaygılara sokan bir şekilde sunulmuştur. Özgür ruhlu bir çocuğun ailesi ve okulu arasında sıkışmışlığı anlatılır. Kendini ifade edememenin sancısı yüzündeki olgun duruşta verilir.

________________

mell-ea_132580329899

Hiroşima Sevgilim (1959)

‘Fransız Yeni Dalga’ akımının temsilcilerinden Alain Resnais’in belgesel tadında filmidir. Film mekan ve zaman olgusu üzerine kuruludur. Hiroşima Sevgilim’de, Hiroşima’ya atılan bombanın ardından barışla ilgili çekilen bir filmde oynayan Emmanuelle Riva, Hiroşima’da kalan son iki gecesini Eiji Okada ile geçirir.
İkisinin mutlu bir evlilikleri olmasına rağmen birbirlerine aşık olurlar. Film edebiyat eserlerinde kullanılan ‘bilinç akışı’ tekniği üzerine kurulmuştur. Geçmiş, şimdi ve gelecek arasında zamansızlığın izleriyle doludur. Emanuelle’nin kendi geçmişi ile yüzleşme sahnelerinde filmde boş sokaklarda gezdiğini görürüz. Belkide boş sokaklar hayatındaki boşluğu ve anlamsızlığı yansıtıyordur. Bir kadının geçmişi, anı ve geleceği ile olan zorlu imtihanı edebiyat sözleri ve mekan çekimleri ile yansıtılır.

________________

North-By-Northwest-Gif-Image-north-by-northwest-31644733-500-272

Gizli Teşkilat (1959)

Filmin başrolünde Hitchcock’un ‘en sevdiğim oyuncu’ dediği Gary Grande yer alıyor. Konusu ise; alanında ünlü reklamcı olan Roger Tornhill Amerikan gizli teşkilatı tarafından bir yanlış anlaşılma sürecine girer. Casuslar tarafından kaçırılır ve sorguya çekilir. Belki de sinema tarihinin en ünlü sahnelerinden biri olan Tornhill’in mısır tarlasında uçaktan kaçma sahnesi, Hitchock sinemasındaki gerilimi ve çaresizliği adeta tavan bir noktaya çıkarır. Ve casus filmleri içerisinde özel bir yeri alır.

_________________

Rashomon-court

Rashomon (1950)

Japon sinemasının usta yönetmenlerinden Akira Kurosawa’nın 1950 yapımı filmidir. Filmde kasabada yaşayan bir kadın, kocası öldürüldükten sonra tecavüze uğrar. Olayı gören bir kaç kişi vardır ve herkes farklı birşeyler söylemektedir. Bu sefer kadının ölmüş  eşinin mezarından soru sorulur. Eşi de çok farklı bir hikaye anlatır. Bu filmde anlatılmak istenen, insanoğlunun ölse dahi yalan söylemekten vazgeçmeyeceği ve gerçeklik olgusunu hep kendi kafasına göre saptıracağıdır. _______________

SOURCE CREDIT - "British Film Institute" Reproduction of this image requires the appropriate copyright clearance. In making this image available, the bfi confers no licence to use or copy the image. All copyright clearance is the responsibility of the user. In consideration for making this image available, the user hereby agrees to indemnify the bfi against any claim or liability arising from the use of this image. The information service of the bfi National Library may be able to carry out copyright ownership research on your behalf. Fax +44 (0) 20 7436 0165 for details of services and costs. British Film Institute 21 Stephen Street London W1T 1LN Tel +44 (0) 20 7255 1444 http://www.bfi.org.uk/

 Tokyo Story (1959)

Japonya’nın batılılaşma sevdasının arttığı dönemlerde, taşrada yaşayan yaşlı bir çift, uzun süredir görmedikleri çocuklarının yanına, Tokyo’ya doğru yola çıkar. Tokyo hem aile bireyleri arasındaki kangren olmuş ilişkilere hem de karı koca için çok büyük bir hayal kırıklığına dönüşen bir mekana dönüşür. Evlatlar anne ve babalarına karşı yalıtılmış ve duyarsız durumdadırlar. Batılılaşma, köklü aile bağlarında bir deformasyona dönüşür. Kendileri derin bir hayal kırıklığı içerisinde evlatlarının yanından ayrılmak zorunda kalırlar. Ve beklenmedik bir olayla tekrar aile bağları sarılmaya çalışılır.

_____________

b-xaed1wkaaqxud

Bir Taşra Papazının Güncesi (1951)

Minimalist yönetmen Robert Bresson’un en iyi filmlerindendir. Genç bir taşra papazı, iç karartan Ambricourt köyünün sakinleri tarafından düşmanlık ve güvensizlikle karşılanıyor. Papazı mizansende sıkça yalnız olarak görürüz. Burada kendi içinde sıkışmışlığı, hayatına ve inançına dair derin gelgitlerde yaşadığı mesajını verir. Filmde mekanlar hep klostrofobik olarak geçer.

_________________

tumblr_o1ufifW2Ov1qazanuo1_400

Yağmur Altında (1952)

Don Lockwood, kendi yeteneklerini günden güne bileyerek geldiği bu son noktada, nihayet beyazperdenin en çok aranan ve en çok parıldayan yıldızlarından biri haline gelmiştir. Ulaştığı noktada yeri sağlam olan bu ünlü şahsiyetin güvenini kıracak kişi ise aktörleri birer birer reddedecek olan Kathy Selden olacaktır. Don, kendisine yapılanların üstesinden gelir gelmez  ve Kathy’ye aşık olur. Ancak öte yandan da seksi ve bencil Lina Lamont, Don’u kendisi için istemektedir.

_______________

some-like-it-hot

Bazıları Sıcak Sever (1959)

Başrollerini Marilyn Monreo ve Jack Lemmon gibi döneminin ünlü sanatçılarının paylaştığı filmdir. Filmin konusu; iki işsiz müzisyen Joe ve Jerry, tesadüfen mafyanın sevgililer gününde yaptığı bir katliama tanık olurlar. Arkasında şahit bırakmak istemeyen gangsterler ikilinin peşine düşer. Canlarını kurtarmak için yollara düşen ikili, Miami’ye turneye gitmekte olan ve tamamı kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılırlar. Kadın kılığında grupla yola çıkarlar ancak her ikisi de grubun solisti sarışın bomba Sugar Kane’e aşık olurlar fakat kimlikleri ortaya çıkmasın diye güzel kadına karşı duygularını belli edememektedirler. Bunun üzerine Joe, üçüncü bir kimlik yaratarak utangaç bir milyoner olarak Kane’e yaklaşmayı dener. Öte yandan Jerry’nin de başı, kadın kimliğine aşık olan bir milyonerle derttedir. Her sahnesi merak duygusu uyandıran bu film izlemeden geçilmemelidir.

_______________

nazarin-1958-03-g

Nazarin (1959)

Kendini iyi ve ahlaklı bir insan olma yolunda adayan rahip, Meksika’nın fakir bir köşesinde, hırsızların ve dilencilerin arasında yaşar. İyi niyeti ve masumluğu çoğu zaman yaşadığı çevredeki insanlar tarafından kullanılmaktadır. İnsan nefsini terbiye etme konusunda verilebilecek sınavlardan geçer. Cannes’da ödül kazanan film Luis Bunuel’in filmidir. Yönetmen felsefi derinliği yüksek olan bu filmde din, inanç, masumiyet gibi kavramları sorgulatır.

_______________

tumblr_mf90miSUqx1rgfcvuo11_r1_1280

Avare (1951)

İnsanın öncelikle kendi benliğini, sonrasında hayatını sorguladığı bir filmdir. Konusu, ünlü yargıç Raghunath suçsuz bir adamı, suçlu bir insanın çocuğunun da suçlu olacağı inancıyla yargılar. Ancak bu inancını ayrı ve uzak olduğu karısı ve büyüdüğü zaman usta bir hırsız olan Raj’la yeniden sorgulayacaktır. Raj’ın problemli çocukluğundan tek güzel hatırası okul arkadaşı Rita’dır. Yıllar sonra Rita ile yeniden karşılaşacaktır.Rita artık genç bir avukattır ve Yargıç Raghunath’ın bölgesinde görevlidir. Bu arada Rita ve Raj’ın çocukluk arkadaşlıkları yerini yeni yeni yeşermeye başlayan bir aşka bırakır. Raghunath genç adamdan şüphelenmektedir. Raj’ın doğum gününde Rita’ya hediye etmek üzere onsan bir gerdanlık çalmasıyla şüpheleri doğrulanır. Sonunda Raj kendini Yargıç Raghunath’ı öldürmeye teşebbüsten mahkemede bulur. Rita onu savunmaktadır. Raghunath yargılanan suçlunun gerçek oğlu olduğunu öğrenince inançlarını sorgulamak üzere kendisiyle baş başa kalır.

_______________

download (6)

Sunset Bulvarı (1950)

Film genç senarist Joe Gillis’in bir havuzda kanlar içinde yüzüstü yatarken görüntüsü eşliğinde, anlatıcı Joe’nun bizi altı ay öncesine götürmesiyle açılır. Yazdığı senaryoları satamadığı ve kimseden ödünç para bulamadığı için maddi durumu kötüleşen Joe’nin başı eski borçlarıyla derttedir. Arabasını borçlarına karşılık geri almak isteyen alacaklılarından kaçarken Sunset Bulvarı’ndaki bir eve sığınır. Evin sahibi sessiz filmler zamanının ünlü aktrislerinden Norma Desmond’dır. Eski ününü hemen geri kazanabileceğini sanan Norma, kendi yazdığı bir senaryoyla sinema dünyasına geri dönmeye hazırlanmaktadır. Joe, kendisine senaryo yazımı konusunda yardım edebileceğini söyleyince Norma onun evde yaşamasına izin verir ve bir süre sonra ona aşık olur. Durumlar bu olaydan sonra çok başka boyutlara kayar.

______________

tumblr_m9pwrkfW2k1rtmzuto1_500

12 Kızgın Adam (1957)

Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur. Gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir. Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir. 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis suçsuz hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin suçlu kararı vermesinin arkasında ise; aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

________________

tumblr_mijlnrDW7s1qkg5u5o1_500

Roma Tatili (1953)

Saray protokollerine göre yaşamak zorunda olan Prenses Ann, Avrupa turunun yoğun temposundan sıkılmıştır. Roma’ya geldiklerinde nihayet yaşı gereği neşeli ve çılgın günler geçirmek istediğini kendine itiraf edebilmiştir. Bir gece çılgınlık yapıp kimseye haber vermeden saraydan ayrılan Prenses, bir bankta uyuyakalır. Genç kadının şansı yaver gider ve yardımsever bir adam onu kendi evine götürür ancak bu durum genç kadına pahalıya patlayacaktır. Ülkenin en gözü açık gazetecilerinden biri olan Joe Bradley’in evinde kalan Prenses Ann, büyük bir habere manşet olmak üzeredir.

________________

Beklenmeyen Şahit izle - http://www.filmizle.net/beklenmeyen-sahit-izle.html

Beklenmeyen Şahit (1957)

1957 yapımı olan ve Agatha Christie’nin hikayesinden beyazperdeye aktarılan Beklenmeyen Şahit, sinema tarihinin en iyi uyarlama filmlerindendir. Filmin konusu, kalp krizi geçiren Sir Wilfrid Robarts’ın meslek hayatına bir süre ara vermesi ve dinlenmesi gerekmektedir. Ancak ünlü avukat Leonard Vole davasını duyunca mahkeme salonuna geri döner. Vole, zengin bir dulu öldürmekle suçlanmaktadır ve işin en ilginç yanı karısı Christie’nin, savunma için değil savcılık için tanıklık yapacak olmasıdır.

________________

twitter.com/feyyzacaa

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up