13. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı

Manşet Türkiye

Bu yıl on üçüncüsü düzenlenecek olan Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı’nda, geçtiğimiz yılın  konusu olan “Sinema ve Felsefe”nin ardından, bu yılın konusu “Sinema ve Hafıza” olarak belirlendi.

Konferans 03 – 05 Mayıs 2012 tarihlerinde KadirHas Üniversitesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Sinema hafızanın, hatırlamamanın, saklamanın, kaybetmenin, bulmanın ve yeniden ortaya çıkarmanın sanatıdır. Sinemamızın tarihi de toplumsal tarihimizle iç içe, her yeni dönemde tarihi yeniden yorumlaya ve hatırlamaya, saklananı ve gizleneni, kaybolmak üzere olanı yeniden yaşatmaya çabalayan filmler, yönetmenler ve akımlarla dolu. Hayatımız hatırladıklarımız ya da unuttuklarımız tarafından şekillendirilirken, gerçeği, yaşananı ve hatırlanmak isteneni şekillendiren sinema, aynı zamanda kolektif hafızamızı da yeniden biçimlendiriyor. Hafızamızın sınırlarını genişletmeyi, hatırlamanın yanısıra dışlamaya çalıştıklarımızı, hatırladıklarımızla baş edebilme biçimlerimizi, hayatımızın ilk dönemlerinin yaşam boyu süren etkilerini, hesaplaşma ve duyumsama duygularımızın hayatımız boyunca sanki bize karşıymış gibi direnmesini ve hatta kendini dayatmasını, bastırılan karşısında eninde sonunda yenilgimizi, kısaca insanın tarihi içinde sinemasal yolculuk, toplumun tarihini anlamak için kolektif bellek içinde gezinmek gibi alanları incelemeyi amaçlayan bu konferansta ele alınması planlanan konular ve panel başlıklarının bir kısmı aşağıda belirtilmiştir:

– Yeni Türk(iye) Sineması ve Toplumsal Hafızasız(lık)

– Tarihi Yazılmayalar: Sinemamızın Göz Ardı Ettikleri

– Eleştirinin ve Seyircinin Belleği

– Geçmişle Hesaplaşmalar

– Dizilerle Tarih Yazmak

– Yeniden Yeşilçam: Dizisi Yapılan Filmler

– Kişisel Tarih: Üçlemeler

– Sinema/Şehir/Bellek

– Tarihin Tanıkları: Belgeseller

– Baba/Bellek/İsyan

– Benim Güzel Psikobiyografim: Kişisel tarih

– Sinemamızdaki Toplumsal Arketipler

– Arşiv/Restorasyon/Nostalji

Konferansa başvurmak isteyenlerin, katılmak istedikleri panelin adını veya açık çağrıya başvuruluyorsa konuyu özetleyen 3 anahtar sözcüğü de içeren 300 kelimelik sunum özetlerini ve kısa özgeçmişlerini (100 kelime) en geç 1 Mart 2012 tarihine kadar [email protected] adresinde Zeynep Altundağ’a göndermeleri rica olunur. Uluslararası düzenlenen konferansta kimi paneller İngilizce gerçekleşecektir, bu nedenle başvurularda sunumun İngilizce yapılıp yapılamayacağının da belirtilmesi gerekmektedir.

Konferansın ana hedefi, Türk film akademisyenlerini, sinemacılarını ve sinemaseverlerini bir çatı altında toplayarak, konuya dair yeni açılımlar oluşturacak üretken bir ortam yaratmaktır. Toplantıya önceki senelerde çok sayıda uluslararası sinemacı ve akademisyen katılmıştır.  Bundan önceki konferansların bildirileri makalelere dönüştürülerek Bağlam Yayınları tarafından düzenli olarak yayınlanmıştır. Bu derlemeler Türk sineması üzerine düzenli ve kapsamlı biçimde kurumsallaşan ilk çalışmaları oluşturmaktadır.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up