11 Eylül’ün Ardından New York’ta Pakistanlı Olmak

Dünya Genel Manşet

 

Reluctant_fundamentalist window

Muson Düğünü’nün yönetmeni Mira Nair, “The Reluctant Fundamentalist / Gönülsüz Köktendinci” ile 11 Eylül’e bir Pakistanlı gencin gözünden bakıyor. Princeton’da eğitim görmüş genç bir Pakistanlının Wall Street’te yükselen kariyerinin 11 Eylül olaylarıyla sarsılışını konu alan filmde Pakistanlı genç Changez’i canlandıran Riz Ahmed’e New Yorklu patronu rolünde usta oyuncu Kiefer Sutherland eşlik ediyor.

“24” dizisinin ajan Jack Bauer’i olarak hafızalara kazınan İngiliz kökenli oyuncu Sutherland, 11 Eylül’ü tanıklıklar üzerinden değerlendirmenin önemine vurgu yapıyor: “11 Eylül beni derinden etkiledi ve bu olayı hiç bu açıdan düşünmemiştim. Kulelerde mahsur kalanların, uçaktakilerin ve yakınlarının öyküsüne odaklandık. Yaşadıkları kayıplara değindik. 11 Eylül’ün insanlar üzerinde etkisi dalgalar halinde yayıldı. Hayatları değişti. En çok da bunun temelinde yatan ırkçılık, ön yargılar, cehalet ve korkudan nefret ediyorum. Bu film, senaryosuyla konuyu bu açıdan ele alıyor. Ben bunu daha önce hiç düşünmemiş olduğum için utanıyorum.”

“The Reluctant Fundamentalist” Pakistanlı yazar Muhsin Hamid’in 2007 basımı aynı adlı romanından uyarlandı. Hint asıllı yönetmen Mira Nair, 11 Eylül ile birlikte Pakistan ve Afganistan kökenli birçok gencin Amerikan rüyasının nasıl değiştiğine değinen öyküyü beyaz perdeye uyarlarken kendi geçmişinden de beslendiğinden söz ediyor: “Dünyanın iki tarafında da bizzat yaşadım ve bu anlamda melezim, diyebilirim. Bu roman temelde sadece genç bir Pakistanlının Amerikan rüyasını değil, ancak Amerika ile, Amerikalı bir adamla olan diyaloğunu da çağrıştırıyor. Filmde bu karmaşık karakteri Liev Schreiber canlandırıyor. Ancak roman diyalogdan çok monolog niteliğindeydi ve Amerikalı hiçbir zaman konuşmuyordu.”

Çekimleri Atlanta, Delhi, New York ve Lahor’un yanı sıra İstanbul’da gerçekleştirilen filmin kadrosunda yardımcı rolde Haluk Bilginer’in ismi dikkat çekiyor.

euronews

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up