Bizimle İletişime Geçin

Dünya

11 Eylül’ün Ardından New York’ta Pakistanlı Olmak

Yayınlandı

tarihinde

 

Reluctant_fundamentalist window

Muson Düğünü’nün yönetmeni Mira Nair, “The Reluctant Fundamentalist / Gönülsüz Köktendinci” ile 11 Eylül’e bir Pakistanlı gencin gözünden bakıyor. Princeton’da eğitim görmüş genç bir Pakistanlının Wall Street’te yükselen kariyerinin 11 Eylül olaylarıyla sarsılışını konu alan filmde Pakistanlı genç Changez’i canlandıran Riz Ahmed’e New Yorklu patronu rolünde usta oyuncu Kiefer Sutherland eşlik ediyor.

“24” dizisinin ajan Jack Bauer’i olarak hafızalara kazınan İngiliz kökenli oyuncu Sutherland, 11 Eylül’ü tanıklıklar üzerinden değerlendirmenin önemine vurgu yapıyor: “11 Eylül beni derinden etkiledi ve bu olayı hiç bu açıdan düşünmemiştim. Kulelerde mahsur kalanların, uçaktakilerin ve yakınlarının öyküsüne odaklandık. Yaşadıkları kayıplara değindik. 11 Eylül’ün insanlar üzerinde etkisi dalgalar halinde yayıldı. Hayatları değişti. En çok da bunun temelinde yatan ırkçılık, ön yargılar, cehalet ve korkudan nefret ediyorum. Bu film, senaryosuyla konuyu bu açıdan ele alıyor. Ben bunu daha önce hiç düşünmemiş olduğum için utanıyorum.”

“The Reluctant Fundamentalist” Pakistanlı yazar Muhsin Hamid’in 2007 basımı aynı adlı romanından uyarlandı. Hint asıllı yönetmen Mira Nair, 11 Eylül ile birlikte Pakistan ve Afganistan kökenli birçok gencin Amerikan rüyasının nasıl değiştiğine değinen öyküyü beyaz perdeye uyarlarken kendi geçmişinden de beslendiğinden söz ediyor: “Dünyanın iki tarafında da bizzat yaşadım ve bu anlamda melezim, diyebilirim. Bu roman temelde sadece genç bir Pakistanlının Amerikan rüyasını değil, ancak Amerika ile, Amerikalı bir adamla olan diyaloğunu da çağrıştırıyor. Filmde bu karmaşık karakteri Liev Schreiber canlandırıyor. Ancak roman diyalogdan çok monolog niteliğindeydi ve Amerikalı hiçbir zaman konuşmuyordu.”

Çekimleri Atlanta, Delhi, New York ve Lahor’un yanı sıra İstanbul’da gerçekleştirilen filmin kadrosunda yardımcı rolde Haluk Bilginer’in ismi dikkat çekiyor.

euronews

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya sinemalarının salgın sonrası hasılat rakamları

İşte rakamlar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecine giren ülkelerin açılan sinema salonlarının hasılat rakamları belli oldu.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve sosyal yaşamı durma noktasına getiren koronavirüsün etkisini azalttığı ülkeler normalleşme sürecine girdi. Belirli kurallar çerçevesinde sinema salonlarının da açıldığı bazı ülkelerin hasılat sayıları belli oldu.

Avrupa ülkelerinin yanı sıra virüsün kaynağı olarak bilinen Asya ülkelerinde de sinema salonlarının açılmasıyla insanlar tedbirlerini alarak film izlemek için salonların yolunu tuttu.

Güney Kore, sinema salonlarını açtıktan sonra 4 milyon dolar hasılat elde ederek en yüksek rakama ulaşırken, Japonya‘da gösterime giren Dolittle, 1,38 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

İspanya‘da hafta sonu 10 filmden 104 bin dolar hasılat çıkarken İtalya‘da 66 bin dolarda kaldı. Fransa’da sinemalar 22 Haziran’da açılmaya başladı. Yetkililer sinemaseverlerin filmlere beklentinin ötesinde ilgi gösterdiğini kaydetti.

Okumaya Devam Et

Popüler