Bir FETÖ’cü 100 Kişiye Bedel Olur mu?

Eleştiri Manşet Muhammed Uyar

muhammeduyar

Bugünlerde, bu yıl 7’insi düzenlenmesi gereken Malatya Film Festivali’nin normal tarihlerinde yapılamayacak olması ile ilgili haberleri sizlerle sıkça paylaşıyoruz. İlk olarak 2010 yılında gerçekleştirilen Malatya Film Festivali 6 yıl içerisinde hızla büyüdü ve gelişti.

Kültür ve sanat organizasyonlarında devamlılık esastır. Ertelemeler, iptaller her zaman organizasyonları geriye götürür. Hatta çoğu zaman yok olmasına neden olur. Antalya Film Festivali bugüne kadar sadece 1 kere yapılamadı, o da 12 Eylül darbesi nedeniyle. ‘İstikrar’ kavramı bizim yıllardır sahip çıktığımız bir kavram değil miydi?

Valilikten yapılan açıklamada 2017 yılında daha önce gerçekleştirilen organizasyonlarda görülen aksaklıkların giderilerek kültürel ve sanatsal boyutlarının daha da geliştirilerek ve uluslararası kimliği daha da ön plana çıkarılarak, hem ülkemiz de, hem de yurt dışında adından daha çok bahsedilen bir film festivali haline getirilmesi ana hedefimizdir.deniliyor. Kimse kusura bakmasın ama daha darbe olmadan bile festival ertelenen bir ülkenin film festivallerinden yurtdışında hiç kimse bahsetmez.

Gelin bir başka noktaya bakalım. Malumunuz ülkemizde ‘önemli şahsiyetler’in basın açıklamaları genelde basın birimleri tarafından hazırlanır. Kendileri çoğu zaman bu açıklamaları yayınlandığı mecralardan okur. Malatya Valisi Sn. Mustafa Toprak’ın Malatya Film Festivali’nin web sitesinde yer alan bir açıklaması var. Orada diyor ki:

Kültür sanat etkinliklerini “başarılı” olarak nitelendirebilmenin bazı temel kriterleri vardır. Bunlardan en önemlisi gerçekleştirildiği şehrin sakinleriyle organik biçimde buluşabilmesi, onlarla etkileşime girebilmesidir. Ardından bu söz konusu etkinliğin köklü bir hal alabilmesini sağlayan süreklilik olgusu gelir. Bu noktada altı yıldır sürdürdüğümüz film festivalimizin hem süreklilik hem de kökleşme noktasında rüştünü ispat ettiğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.”

Bu yıl alınan erteleme kararının festivali ne kadar “köklü” hale getirip getirmediğini sormak da hakkımızdır herhalde… Tabii bu açıklama bir basın danışmanı tarafından kaleme alınmadıysa.

Malatya Film Festivali’nde bu yıl darbe filmleri ile ilgili bir bölüm olacaktı. 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili belgesel gösterimleri yapılacaktı. Belki de 15 Temmuz travmasını atlatmamız için en önemli vesilelerden birisi olacaktı Malatya Film Festivali’nin bu bölümü.

Ayrıca bu yıl festivalde yarışmak için başvuran filmlerin bir çoğu ertelendiği yeni tarihte festival süreleri dolacağı için yarışamayacak. Bu da hem ulusal hem de uluslararası yapımcıların festivale olan güvenini ciddi anlamda zedeleyecek ve festivalin itibarını yitirmesine neden olacak.

Valiliğin yaptığı açıklama konu ile ilgili hiç bir bilgiye sahip olmayanları ikna etmeye yeterli olabilir ama film başvuruları bitmiş, onur ödülü alacak isimleri açıklanmış bir festivalin “bir ay gibi kısa bir zaman kalmasına rağmen zorunlu gecikmeler nedeniyle planlanan süre içerisinde sonuçlandırılamayacağı tespitleri ile ve bu haliyle devam edilmesi durumunda daha fazla tepki ve eleştirilerin olacağı bundan da Malatya markasının zarar göreceği düşüncesidoğurması çok ilginç. Festival neredeyse bitmiş zaten. Açıklamayı gören de festivali vali ve vali yardımcıları gerçekleştiriyor zannedecek. Bu festivalin bir yürütme kurulu, icra kurulu, danışma kurulu ve festival ekibi var. Bu yıl alınan erteleme kararına neden olan vali yardımcılarından ise sadece 1 kişi festival icra kurulunda yer alıyor. Vali yardımcılarının bu tarz işlerde imza yetkisi bile yok. Bütün imzalar valilerin elinden çıkarken bir festivali erteleme kararına gerekçe olarak 2-3 vali yardımcısı gösterilmesi yerlerine atanan isimlere ve Türkiye Cumhuriyeti bürokratlarına “yeteneksiz” yaftasından başka bir anlam ifade etmemektedir.

Bir FETÖ’cü vali yardımcısı (Ömer Dağdeviren) bu festivali organize eden 100 adama bedel ise eğer diyecek başka söz kalmamıştır.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up