10 Liraya Aldı, Açık Artırmayla Satacak

Türkiye

İnternet üzerinden 3.20 (yaklaşık 10 lira) pounda alınan Charlie Chaplin filmi, haziran ayında yapılacak bir müzayedeyle satılacak.

Charlie Chaplin’in Zepped adını taşıyan filmin günümüzdeki tek kopyası ve animasyonun bilinen ilk örneklerini içeriyor. Koleksiyoner Morace Park, film makarasını 2009’da, kutusunun şeklini beğendiği için satın almış.

Filmin, Britanya ordusunun moralini yükseltmek için çekilen bir propaganda filmi olduğu sanılıyor. Bazı uzmanlar, filmin deneysel olduğunu söylerken, bazıları ise Chaplin’in bilgisi dahilinde olmadan çekildiğini düşünüyor.

“Bu film bir muaama. Birçok cevapsız soru bırakıyor akılda” diyen Park, bazı akademisylenlerin filmdeki Alman hava aracının gerçek, ama ilk animasyon örneği olduğuna inandıklarını söylüyor. Britanya Film Sınıflandırma Kurumu tarafından onaylanan film, 29 haziranda Bonham Müzayede Evi’nden satılacak.

BBC

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up