10 Güzel Film ve 10 Güzel Şehir

Liste

Hugo (2011)

Bir tren istasyonunda geçen bu sıcak film, camlardan pencerelerden olağanüstü bir Paris’i gösterir durur. Scorsese’nin çocukluğa, sinemaya ve Paris’e saygı duruşunda bulunan filmi, minimal seviyede de olsa bir Paris filmidir.

__

The Trip to Italy

The Trip To Italy (2013)

Komple bir İtalya turu. Steve Coogan ve Rob Brydon’un kendilerini oynadıkları filmde, ikilimiz kırsaldaki lokantalara bir dergi için keşfe çıkar. Altlarında son model bir MINI, güzel yemekler ve bolca sinema dolu diyalog. Ve doğası, butik otelleri ile bizi büyüleyen 6 şehir!

Filmde ilginç bir nokta ise bir zamanların klasik filmlerinin çekildiği şehirler. İnanılması güç ama oradaki şehirler hiç değişmemiş.

___

Brüj'da

In Bruges (2008)

Tarihi yapıları, sokak niyetine evleri ayıran kanal, Ortaçağ ruhunu hala taşıyan şehir: Brüj! Kuğuları da unutmayalım.

Belçika’nın Ortaçağ’dan kalma en tarihi şehirlerinden biri olan Bruges, dünyanın her yerinden insanlar için bir terminal gibidir. Herkes günün birinde oradan geçer. Ancak tetikçi Ken ve Ray için Bruges belki de bir son duraktır…

Londra’daki patronları Harry, Ken ve Ray’i Bruges’a bir işi halletmeleri için yollar. Harry arayana kadar ikili şehirde bir turist gibi davranacak ve beladan uzak duracaktır.

Ancak bela her zamanki gibi yerinde durmaz ve onları bulur. Patronları aradığında ise, zaten o zamana kadar türlü tuhaf durumlara tanıklık eden ikili, bu kez kendilerini gerçek bir kaosun içinde bulacaklardır.

City of Angels

Melekler Şehri (1998)

Gün batımında meleklerin güneşi uğurladığı kent: Los Angeles. Kütüphanelerinden, otoyollarından ve gökdelenlerinden hayatı izlediğimiz Los Angeles yoksa gerçekten melekler şehri midir?

__

Der Himmel über Berlin

Der Himmel über Berlin (1987)

Melekler Şehri filminin orijinali. Yıkıntılarından arınamamış yeni bir hayatın kurulduğu savaş sonrası Berlin’i. Boş binalar, sirkler ve göğünde meleklerin uçuştuğu Berlin!

___

Uzak

Uzak (2002)

Nuri Bilge Ceylan’ın her karesi bir fotoğrafı andıran filmi, acıyla, yalnızlıkla süslenmiş bir şiir gibidir. Hele ki kar yağdıktan sonra İstanbul beyaz gelinlik giymişçesine güzelleşir.

___

Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas (1995)

Hayatını içerek sonlandırmak isteyen bir adam ve hiç uyumayan bir şehir. Gündüzleri soluk, geceleri ışıl ışıl Las Vegas! Vegas akşamları makyaj yapıp davetlere katılan alımlı bir kadın gibidir.

___

Melekler ve Şeytanlar

Angels & Demons (2009)

Frank Langton’un bir gizemin ucundan tutup gittiği Roma, devasa kiliseleri, bozulmamış tarihi eserleri ile buyur eder. Meydanlardan, sokaklardan tarih fışkırır. Roma der ki; “tarih ben’im.”

___

Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Vicky Cristina Barcelona, limanı, kırları ve sizi kucaklayan tarihi ile Barselona’ya bir saygı duruşudur. Bir güzellemedir. Bu kadar güzelliğin yanında Barselona’ya ne yakışır? Tabii ki aşk!

___

Casablanca

Casablanca (1942)

Savaştan kaçan Avrupalıların sığındığı Fas’ın Kazablanka şehri, çok uluslu bir şehir olmuştur. Akşamları sis çöken bu şehir, efsane bir aşka da ev sahipliği yapar. Film, kentin turizmine de epey katkıda bulunmuştur.

___

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up