Bizimle İletişime Geçin

Liste

10 Başarılı Yeniden Çevrim Filmi

İlk filmi aratmayan yeniden çevrimler…

Yayınlandı

tarihinde

Bazıları özgün hikâyeye bağlı kalarak, bazılarıysa yeniden yorumlanan birçok yeniden çevrim film sinema tarihine geçmeyi başarmıştır. Öyle ki birçok sinemasever bu filmlerin birer yeniden çevrim olduklarını dahi bilmez. Sizlere birbirinden başarılı yeniden çevrim filmleri derledik.

İz Peşinde (2010) Joel ve Ethan Coen

İlk kez 1967’de, Charles Portis’in romanından, Henry Hathaway tarafından sinemaya uyarlanan “İz Peşinde”; Coen Kardeşler tarafından 2010 yılında daha gerçekçi ve romanın ruhuna daha uygun olarak yeniden çevrilir. John Wayne’li ilk versiyona karşılık; Jeff Bridges ve Matt Damon’lı ikinci versiyon, “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” dahil olmak üzere tam 10 dalda Oscar’a aday gösterilerek büyük bir başarıya imza atar.

Kadın Kokusu (1992) Martin Brest

İtalyan yönetmen Dino Risi tarafından 1974 yılında çekilen film, 1992 yılında Martin Brest tarafından tekrar çevrilir. Başrolünde Al Pacino’nun harikalar yarattığı “Kadın Kokusu”; ünlü aktörün aynı yıl “En İyi Aktör” Oscarını kazanmasına vesile olur.

Şey (1982) John Carpenter

Howard Hawks 1951 yılında John W. Campbell Jr.’ın “Who Goes There?” adlı novellasını “The Thing From Another World” adıyla sinemaya uyarlar. John Carpenter da 1982 yılında “Şey” ismiyle, aynı öyküden bir modern korku klasiği çıkarmayı başarır.

Uykusuz (2002) Christopher Nolan

1997’de Stellan Skarsgard’ın başrolde yer aldığı, Norveç yapımı “Uykusuz”; beş yıl sonra Christopher Nolan’ın farklı sinema diliyle yeniden hayat bulur. Başrollerinde usta aktörler Al Pacino ve Robin Williams’ın yer aldığı 2002 yapımı “Uykusuz”; bir yeniden çevrimin, yönetmenin imzasıyla ve hikâyeyi anlatma biçimiyle evrimini gösterir.

3:10 Yuma Treni (2007) James Mangold

Delmer Daves’in yönettiği 1957 yapımı “3:10 Yuma Treni”, dönemin en başarılı westernlerinden biri olarak gösterilir. Orijinal filmden tam yarım asır sonra bu kez James Mangold’un, western imgeleriyle günümüz estetik algısını birleştirerek uyarladığı filmin başrollerinde oscarlı aktörler Russell Crowe ve Christian Bale yer alır.

Yaralı Yüz (1983) Brian De Palma

Brian De Palma imzalı 1983 yapımı Yaralı Yüz; Tony Montana karakteriyle performansının zirvesine çıkan Al Pacino ile özdeşleşmiş ve dünya sinema tarihine geçmiştir. Filmin ilk versiyonu ise 1932 yapımı Howard Hawks imzalı “Yüzü Damgalı Adam”dır.

Dünyalar Savaşı (2005) Steven Spielberg

H.G.Wells’in, Marslıların dünyayı istila etmesini anlatan 1898 tarihli romanının ilk çevrimi, 1953 yılında Byron Haskin mzası taşır. 2005 yılındaysa usta yönetmen Steven Spielberg hikâyeyi ele alır ve başrolünde Tom Cruise’un yer aldığı bir sinema efsanesi yaratır.

Bir Yıldız Doğuyor (2018) Bradley Cooper

Biri kariyerinde yükselirken diğeri hızla düşüşe geçen iki sanatçının aşk öyküsü, beyazperdede birçok kez işlenen bir konudur. 1937’de William A.Wellman, 1954’te George Cukor, 1976’da Frank Pierson tarafından beyazperdeye taşınan hikâye, son olarak 2018’de Bradley Cooper tarafından yeniden çevrilir ve 8 dalda Oscar adayı olur.

King Kong (2005) Peter Jackson

1933’te Merian C.Cooper ve Ernest B.Schoedsack tarafından yaratılan hikâye, 1976’da Jeff Bridges ve Jessica Lange’li kadroyla John Guillermin tarafından yeniden uyarlanır. İlk filmin hikâyesine sadık kalınarak 2005 yılında Peter Jackson tarafından yeniden çevrilen King Kong’un başrollerinde bu kez Adrien Brody ve Naomi Watts yer alır.

Aslan Kral (2019) Jon Favreau

90’lar kuşağının o yıllara ait hafızasındaki en güzel anılardan biridir “Aslan Kral” Roger Aller ve Rob Minkoff tarafından çekilen ve bütün dünyaca beğenilen ilk filmden tam 25 yıl sonra bu kez Jon Favreau, günümüz teknolojisinin nimetlerinden de yararlanarak, selefinin 5 katı bütçeyle bir animasyon şaheseri yaratmayı başarır.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liste

2021’in Öne Çıkan 10 Oyuncusu

IMDb açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Filmler, diziler, televizyon programları, video oyunları ve internet içerikleri hakkında bilgiler barındıran çevrimiçi bir veri tabanı IMDb, 2021 yılı boyunca öne çıkan 10 oyuncuyu açıkladı. İşte 2021’de talihi dönen isimler karşsınızda.

 10. Elizabeth Olsen

9. Regé-Jean Page

8. Florence Pugh

7. Ana de Armas

6. Yvonne Strahovski

5. Anya Taylor-Joy

4. Alexandra Daddario

3. Jodie Comer

2. Ben Barnes

1. Lily James

Okumaya Devam Et

Liste

Variety 2022 Oscar İçin “En İyi Erkek Oyuncu” Tahminlerini Açıkladı

Ödül töreni, 27 Mart 2022’de düzenlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2022 Oscar Ödülleri’ne adayları belirleyecek oylama, 27 Ocak’ta başlayacak. Adaylar 8 Şubat’ta resmi olarak açıklancak.

Beklenen güne sayılı günler kala sinema camiasından ise tahminler gelmeye başladı. Dünyaca ünlü sinema dergisi “Variety”, 2022 Oscar Ödülleri’nin En İyi Erkek Oyuncu kategorisindeki tahminlerini açıkladı. İşte 27 Mart 2022’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nde heykelciğe ulaşması olası görünen isimler şu şekilde.

10. Simon Rex (Red Rocket)

9. Peter Dinklage (Cyrano)

8. Javier Bardem (Being the Ricardos)

7. Oscar Isaac (The Card Counter)

6. Clifton Collins Jr (Jockey)

5. Leonardo DiCaprio (Don’t Look Up)

4. Denzel Washington (The Tragedy of Macbet)

3. Benedict Cumberbatch (The Power of the Dog)

2. Andrew Garfield (Tick, Tick … Boom!)

1. Will Smith (King Richard)

Okumaya Devam Et

Liste

Variety 2022 Oscar İçin “En İyi Film” Tahminlerini Açıkladı

Ödül töreni, 27 Mart 2022’de düzenlenecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2022 Oscar Ödülleri’ne adayları belirleyecek oylama, 27 Ocak’ta başlayacak. Adaylar 8 Şubat’ta resmi olarak açıklancak.

Beklenen güne sayılı günler kala sinema camiasından ise tahminler gelmeye başladı. Dünyaca ünlü sinema dergisi “Variety”, 2022 Oscar Ödülleri’nin En İyi Film kategorisindeki tahminlerini açıkladı. İşte 27 Mart 2022’de düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak Oscar Ödülleri’nde yarışması olası görünen yapımlar şu şekilde.

10. West Side Story (2021) Steven Spielberg

1957 yapımı müzikalin uyarlaması olan West Side Story, iki genç arasındaki yasak aşkı ve farklı etnik kökenlere sahip olan iki sokak çetesi arasındaki rekabeti konu ediyor.

9. Don’t Look Up (2021) Adam McKay

Don’t Look Up, dev bir göktaşının gezegeni altı ay içinde yok edeceği konusunda insanları uyarmak için çalışan iki gökbilimcinin hikayesini konu ediyor.

8. The Tragedy of Macbeth (2021) Joel Coen

Macbeth, üç kahin tarafından, İskoçya’nın kralı olacağına ikna edilen bir İskoç lorduna odaklanıyor. Bir İskoç lordu ile iletişim kuran üç kahin, ona İskoç kralı olacağını söyler. Bunun üzerine lord ve onun hırslı eşi, tacı ele geçirmek için harekete geçer.

7. Licorice Pizza (2021) Paul Thomas Anderson

1970’lerin San Fernando Vadisi’nde geçen Soggy Bottom, aynı zamanda başarılı bir çocuk oyuncu olan bir lise öğrencisinin hayatına odaklanıyor.

6. tick, tick…BOOM! (2021) Lin-Manuel Miranda

Jonathan Larson’ın otobiyografik oyununun beyaz perde uyarlaması olan “Tick Tick… Boom”, 1990’lı yılların New York’unda yaşayan ve müzikal besteler yapan Jon isimli bir adamın hikayesini konu ediniyor. Jon, sırf sahne sanatları üzerinde çalışabilmek için yanlış kariyer seçimi yapıp yapmadığı üzerine kendini sorgulamaya başlar…

5. Being the Ricardos (2021) Aaron Sorkin

Being the Ricardos, 1950’li yıllarda Amerikan televizyonlarının en çok izlenen ikililerinden Lucille Ball ve Desi Arnaz’ın hayat hikayesini konu ediyor. I Love Lucy televizyon dizisinin başrolünde yer alan komedyenler Lucille Ball ile Desi Arnaz’ın kariyer yolculuğunun yanı sıra özel yaşamlarına da odaklanılan filmde, çiftin kariyerlerinin ve ilişkilerinin nasıl sona erdiği de anlatılıyor.

4. Dune (2021) Denis Villeneuve

Uzak bir gelecekte geçen “Dune”, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. “Baharat” adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu “baharat”tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

Frank Herbert’in 1965 yılında yazdığı “Dune” romanının televizyon ve beyaz perde haklarını satın alan Legendary Entertainment yapımı yeniden uyaramanın yönetmen koltuğunda Arrival, Sicario ve Blade Runner 2049 ile son yıllara damgasını vuran Oscar adayı yönetmen Denis Villeneuve oturuyor. Eric Roth’un senaryosunu üstleneceği filmin yapımcılığını ise Thomas Tull, Mary Parent ve Cale Boyter yapıyor.

3. The Power of the Dog (2021) Jane Campion

Thomas Savage’ın aynı adlı romanından uyarlanan The Power of the Dog, Montana’da geniş bir çiftliğe sahip olan iki kardeşin hikayesini konu ediyor. Birbirlerinden farklı karakterde olan Phil ve George adındaki iki kardeş, Montana vadisindeki en büyük çiftliğin sahibidir. Zeki ve başarılı bir adam olan Phil, zayıflığı hor görmektedir. Kendisini işine adayan, sessiz bir adam olan George ise sevgi dolu bir ruha sahiptir. İki kardeş yıllarca aynı çatı altında yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak onların hayatı, George’un genç dul bir kadınla olan beklenmedik evliliği ile alt üst olur. Phil ise çiftliklerine yerleşen bu kadının varlığından oldukça rahatsızdır. Bu duruma bir son vermek isteyen Phil, kardeşinin eşini ortadan kaldırmak için amansız bir savaşa soyunur.

2. King Richard (2021) Reinaldo Marcus Green

Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar, tenis kortlarında birer yıldız haline gelen Venus Williams ve Serena Williams’ın babaları Richard Williams’ın, profesyonel hayatı ve kızları ile olan ilişkisini konu ediyor. Richard Williams, kızları Venus ve Serena’nın adını tarihe yazmak için elinden geleni yapan bir babadır. Richard’ın 78 sayfalık yoğun planı doğrultusunda Serena ve Venus, California’nın ihmal edilmiş tenis kortu Compton’da her türlü zorluğa karşı, yağmur çamur demeden antrenman yapar. Kızları için elinden geleni ardına koymayan babalarının sarsılmaz kararlılığı ve annelerinin dengeli bakış açısı sayesinde Serena ile Venus, tüm ön yargılara karşı meydan okur.

1. Belfast (2021) Kenneth Branagh

Belfast,1960’ların sonunda çalkantılı olaylar yaşayan bir çocuk ve işçi sınıfı ailesinin hayatına odaklanıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler