10 Başarılı Yeniden Çevrim Filmi

Liste Manşet

Bazıları özgün hikâyeye bağlı kalarak, bazılarıysa yeniden yorumlanan birçok yeniden çevrim film sinema tarihine geçmeyi başarmıştır. Öyle ki birçok sinemasever bu filmlerin birer yeniden çevrim olduklarını dahi bilmez. Sizlere birbirinden başarılı yeniden çevrim filmleri derledik.

İz Peşinde (2010) Joel ve Ethan Coen

İlk kez 1967’de, Charles Portis’in romanından, Henry Hathaway tarafından sinemaya uyarlanan “İz Peşinde”; Coen Kardeşler tarafından 2010 yılında daha gerçekçi ve romanın ruhuna daha uygun olarak yeniden çevrilir. John Wayne’li ilk versiyona karşılık; Jeff Bridges ve Matt Damon’lı ikinci versiyon, “En İyi Film” ve “En İyi Yönetmen” dahil olmak üzere tam 10 dalda Oscar’a aday gösterilerek büyük bir başarıya imza atar.

Kadın Kokusu (1992) Martin Brest

İtalyan yönetmen Dino Risi tarafından 1974 yılında çekilen film, 1992 yılında Martin Brest tarafından tekrar çevrilir. Başrolünde Al Pacino’nun harikalar yarattığı “Kadın Kokusu”; ünlü aktörün aynı yıl “En İyi Aktör” Oscarını kazanmasına vesile olur.

Şey (1982) John Carpenter

Howard Hawks 1951 yılında John W. Campbell Jr.’ın “Who Goes There?” adlı novellasını “The Thing From Another World” adıyla sinemaya uyarlar. John Carpenter da 1982 yılında “Şey” ismiyle, aynı öyküden bir modern korku klasiği çıkarmayı başarır.

Uykusuz (2002) Christopher Nolan

1997’de Stellan Skarsgard’ın başrolde yer aldığı, Norveç yapımı “Uykusuz”; beş yıl sonra Christopher Nolan’ın farklı sinema diliyle yeniden hayat bulur. Başrollerinde usta aktörler Al Pacino ve Robin Williams’ın yer aldığı 2002 yapımı “Uykusuz”; bir yeniden çevrimin, yönetmenin imzasıyla ve hikâyeyi anlatma biçimiyle evrimini gösterir.

3:10 Yuma Treni (2007) James Mangold

Delmer Daves’in yönettiği 1957 yapımı “3:10 Yuma Treni”, dönemin en başarılı westernlerinden biri olarak gösterilir. Orijinal filmden tam yarım asır sonra bu kez James Mangold’un, western imgeleriyle günümüz estetik algısını birleştirerek uyarladığı filmin başrollerinde oscarlı aktörler Russell Crowe ve Christian Bale yer alır.

Yaralı Yüz (1983) Brian De Palma

Brian De Palma imzalı 1983 yapımı Yaralı Yüz; Tony Montana karakteriyle performansının zirvesine çıkan Al Pacino ile özdeşleşmiş ve dünya sinema tarihine geçmiştir. Filmin ilk versiyonu ise 1932 yapımı Howard Hawks imzalı “Yüzü Damgalı Adam”dır.

Dünyalar Savaşı (2005) Steven Spielberg

H.G.Wells’in, Marslıların dünyayı istila etmesini anlatan 1898 tarihli romanının ilk çevrimi, 1953 yılında Byron Haskin mzası taşır. 2005 yılındaysa usta yönetmen Steven Spielberg hikâyeyi ele alır ve başrolünde Tom Cruise’un yer aldığı bir sinema efsanesi yaratır.

Bir Yıldız Doğuyor (2018) Bradley Cooper

Biri kariyerinde yükselirken diğeri hızla düşüşe geçen iki sanatçının aşk öyküsü, beyazperdede birçok kez işlenen bir konudur. 1937’de William A.Wellman, 1954’te George Cukor, 1976’da Frank Pierson tarafından beyazperdeye taşınan hikâye, son olarak 2018’de Bradley Cooper tarafından yeniden çevrilir ve 8 dalda Oscar adayı olur.

King Kong (2005) Peter Jackson

1933’te Merian C.Cooper ve Ernest B.Schoedsack tarafından yaratılan hikâye, 1976’da Jeff Bridges ve Jessica Lange’li kadroyla John Guillermin tarafından yeniden uyarlanır. İlk filmin hikâyesine sadık kalınarak 2005 yılında Peter Jackson tarafından yeniden çevrilen King Kong’un başrollerinde bu kez Adrien Brody ve Naomi Watts yer alır.

Aslan Kral (2019) Jon Favreau

90’lar kuşağının o yıllara ait hafızasındaki en güzel anılardan biridir “Aslan Kral” Roger Aller ve Rob Minkoff tarafından çekilen ve bütün dünyaca beğenilen ilk filmden tam 25 yıl sonra bu kez Jon Favreau, günümüz teknolojisinin nimetlerinden de yararlanarak, selefinin 5 katı bütçeyle bir animasyon şaheseri yaratmayı başarır.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up