1. Uluslararası Bursa Çocuk Hakları Film Festivali

Festivaller Manşet

Bursa Valiliği öncülüğünde, Büyükşehir, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer Belediyeleri, Bursa Kent Konseyi ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi Bursa Gönüllüleri ile birlikte Bursa’da ilk kez düzenlenecek olan Uluslararası Bursa Çocuk Hakları Film Festivali, 21-23 Kasım 2011 tarihleri arasında Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde olacak.

Festival, çocukların temel haklarının vazgeçilmezliği ve bölünmezliğini vurgulamayı ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin temel yapı taşlarından biri olan “çocuk katılımı”nın uluslararası düzeyde sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Festivalde, “Çocuk Yönetmenler” bölümünde 18 yaşından küçük yönetmenlerin yaptığı 24 film, “Yetişkinlerden Çocuk Hakları” bölümünde 18 yaş üstündeki yönetmenlerin yaptığı çocuk hakları konulu 17 film gösterilecek.

Çocuk Yönetmenler bölümünde izlenebilecek filmlerden bazıları,

– Serebral palsi (SP) hastası Efe Can Arslan’ın kendisi ve ailesinin yaşamını konu eden belgesel filmi My Cool Movie (Benim Havalı Filmim)

-Belçika’da Camera-etc tarafından düzenlenen animasyon atölyelerine katılan çocuk ve gençler tarafından yapılan kısa animasyonlar: Fatimata, Hudut, Lorita, Poxy’nin Yaşamı ve Warda.

– Bahçeşehir  Üniversitesi ile İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin düzenlediği Engelsiz Filmler Sinema Atöyesi’nde 18 engelli genç tarafından üretilen üç kısa film: Senin İçin, Sevme Sanatı, Önyargı.

Yetişkinlerden Çocuk Hakları bölümünde izlenebilecek filmlerden bazıları,

-Atalay Taşdiken’in annelerini kaybetmiş, babalarının kendileriyle ilgilenmediği, birbirlerine tutunmaktan başka çareleri olmayan iki kardeşin dokunaklı öyküsünü anlattığı Mommo Kız Kardeşim,

– Hana Makhmalbaf’ın Iran’da okula gitmek isteyen 6 yaşındaki Baktay’ın karşılaştığı engelleri anlatan filmi Utanç / Buddha Collapsed Out of Shame,

– 2000 yılında 12 ülkede gerçekleştirilen ve 2050 yılının çocukları için define sandıkları oluşturan çocukları ve hikayelerini anlatan Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı belgesel serisinden 4 film: Geleceğin Çocukları İçin Büyük Define Sandığı Türkiye / Kanada / Tanzanya / Tibetliler,

– Amsterdam merkezli HUMAN adlı sivil toplum örgütü tarafından gerçekleştirilen, farklı ülkelerde çekilen ve her biri Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin bir maddesini konu alan filmlerden oluşan “Çocuk Hakları/Kids Rights” serisinden 5 film: Anna / Arnavutluk, Godelieve / Belçika, Mustafa / Türkiye, Said / Hollanda, Habibola / Hollanda.

Panel, Atölye ve Diğer Etkinlikler

Festival kapsamında 21 Kasım tarihinde “Türkiye’de Çocuk Hakları” konulu bir panel düzenlenecek. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Oğuz Polat’ın yapacağı panele, Yrd. Doç. Dr. Yeşim Taneli, Av. Mefharet Öztürk ve sosyal hizmet uzmanı Murat Halisçelik konuşmacı olarak katılacaklar.

Festival boyunca, her birine 20 çocuğun katılacağı sinema, fotoğraf ve resim atölyeleri düzenlenecek. Atölyelere katılan çocuklar, üretimlerini festivalin son günü sergileyerek yaşamak istedikleri dünyayla ilgili düşüncelerini, hayallerini ve üretimlerini paylaşma imkânı bulacaklar.

Ayrıca, belediyeler ve okulların çocuk dans ekipleri çeşitli gösteriler düzenleyecek.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up