Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Başladı

Yayınlandı

tarihinde

1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Başladı

Herkes Film Çekebilir” sloganıyla 14 – 30 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olan “Uluslararası Boğaziçi Film Festivali” 14 Kasım 2013 Perşembe gecesi Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen açılış töreniyle başladı.

14 Kasım 1914 hakim sinema tarihi algısı içerisinde Türk sinemasının başlangıcı sayılıyor. “30 Kasım 2009” ise Ahmet Uluçay’ın vefat tarihi. Bu iki önemli olaya öncelik vererek festival tarihini belirleyen festival ekibi, 100. yılını dolduran Türk Sinemasında yeni imkânlar ve yeni bakış açıları kazandırmayı hedefliyor.

Etik, Estetik ve Teknik bütünlüğe sahip filmlerin kabul edildiği festivalde 60 kısa film yarışıyor. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu sene ödüllerini kısa filmcilere dağıtacak. Festivalin 50 bin lira değerindeki büyük ödülü, 30 Kasım 2009’da aramızdan ayrılan Türk sinemasının en özgün karakteri Ahmet Uluçay’a adanıyor. Ahmet Uluçay Büyük Jüri Ödülü; Demet Akbağ’ın başkanı olduğu Osman Sınav, Ömer Vargı, Peggy Rajski ve Mohydeen Izzat Quandour’den oluşan bir jüri tarafından belirlenmekte. Bunun dışında kısa film jürisinde Yiğit Şardan, Yüksel Aksu, Hasan Özgen, Uğur İçbak, Ahmet Mümtaz Taylan, İsmail Güneş, İhsan Kabil, Burçak Evren, Ezel Akay, Ayhan Ergürsel, Murat Aslan, Murat Şenürkmez, Ferat Bilgin ve Kamil Koç yer almakta.

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 20.00’de gerçekleşen açılış törenine Ahmet Uluçay’ın oğlu İdris Uluçay’ın yaptığı konuşmayla başlandı, ardından protokol konuşmaları yapıldıktan sonra yarışma filmlerinin tanıtımıyla devam edildi. Tören, Nijer yapımı Yarın (Demain) adlı 35 dakikalık filmin gösterimiyle sona erdi. Açılış gecesine birçok tanınmış yönetmen, oyuncu, yapımcı, senarist katıldı.

Ahmet Uluçay’a Özel Anma

30 Kasım 2009 Ahmet Uluçay’ın ölüm yıldönümü. Uluçay’ı ölüm yıldönümünde Kütahya Tavşanlı’da mezarı başında andıktan sonra muhteşem filmi Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ı izleyicilerle buluşturulacak.

Festival Programı

Festival programı, film seçkisi ve etkinliklerden oluşmakta. Film seçkisinde 8 başlık yer alıyor. Yarışma filmleri; kısa kurmaca, belgesel ve TESİYAP destekli filmlerden meydana geliyor. TESİYAP destekli filmler, daha önceden TESİYAP tarafından yapım ve çekim desteği alan 20 çalışmadan oluşmakta. Ahmet Uluçay seçkisinde, 8 kısa ve Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak yer alıyor. Festivalin en önemli seçkilerinden olan Gelenekten Geleceğe 4 Yönetmen, “Geleneği olmayanın geleceği olmaz” sözünden yola çıkarak kurgulanmış. Bu seçkide Lütfi Ö. Akad, Ömer Kavur gibi Türk sinemasının geleneğini kuran yönetmenleriyle birlikte Türk sinemasını yerellik ve özgünlük seviyesine yeniden çeken Yılmaz Erdoğan ve Yüksel Aksu filmleri yer almakta. Önemli seçkinlerden bir diğeri ise, “Kısadan uzuna” adını taşıyor. Bu seçkide Mehmet Bahadır Er ve Mahmut Fazıl Coşkun’un kısa film, belgesel ve uzun metraj filmlerinden oluşmuş bir derleme mevcut. Özel programlar başlığı altında Bir Portre: Ethem Özgüven, festivalin bu seneki konuk ülkesi Nijer ve bir amatör yarışma alanı olarak “Bana Aileni Anlat” var. Kısalar seçkisinde NYU Tish School Of Arts seçilen kısalar, Kurzfilmtage – Oberhausen Festivali kısalarından oluşuyor. Belgeseller seçkisinde BSB seçkisi ve gösterim seçkisi var. İhsan Kabil’in seçtiği filmlerden oluşan Asya’nın Renkleri seçkisinde ise Azerbeycan, İran, Bangladeş, Pakistan, Özbekistan, Mısır, Endonezya, Kazakistan, Tacikistan ve Afganistan’dan seçilmiş 26 film yer almakta.

Film gösterimlerinin dışında, 25 Kasım – 30 Kasım tarihleri aralığında Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde kısa film ve belgesel üzerine söyleşiler, 26 Kasım 2013’de Atlas Sineması’nda Kamil Koç, TESİYAP fonunu ve gelecek yıllar için projelerin nasıl belirlenmesi ve sunulması gerektiğini anlatacak bir oturum düzenleyecek. 20 Kasım – 29 Kasım aralığında İstanbul Ticaret Üniversite’sinde atölyeler, 18 – 22 Kasım tarihleri aralığında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Sinema ve Eleştiri üzerine Sinema Sempozyumu gerçekleşecektir. Festival kapsamında İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Rıdvan Şentürk’ün “Post Modern Kaos ve Sinema” TESİYAP adına yapılan yeni bir baskıyla sinemaseverlerle buluşturuluyor.

Festival Mekânları ve Festival Etkinlikleri

Film gösterimleri, Atlas Sineması, Cine Majestic Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir. Atölyeler ve Sempozyumlar İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yapılmakta, söyleşiler ise Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Atlas Sineması’nda yapılmaktadır.

Bu arada yapılacak olan ve 15 gün sürecek gestival etkinlikleri ve sinema gösterimleri herkese ücretsiz olacak.

1. Uluslararası Boğaziçi Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Okul Tıraşı Filmi Berlinale’de FIPRESCI Ödülü’ne Kavuştu

FIPRESCI Ödülü yönetmene takdim edildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde layık görüldüğü FIPRESCI Ödülü’ne kavuştu.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk önce, 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşti. Çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım olan “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), dünya sinemasından sıradışı örneklerin yer aldığı Panorama bölümünde 19 filmle birlikte yarıştı. Festivalin ilk aşamasında, Panorama bölümünde sadece FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’nü kazananlar açıklandı ve yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği “Okul TıraşıFIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Berlinale’nin, sinemaseverlerin de kabul edildiği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapıldığı program kapsamında “Okul Tıraşı” da sinemaseverlerle buluştu. Yönetmen Ferit Karahan, 13 Haziran Pazar akşamı Kreuzberg’de yapılan açık hava gösterimine, senaryoyu birlikte kaleme aldığı Gülistan Acet ve yapımcı Kanat Doğramacı’yla birlikte katılarak hem seyircilerin sorularını yanıtladı hem de ödülü teslim aldı. Filmin ikinci gösterimi ise 15 Haziran Salı akşamı gerçekleşecek.

Film, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikayesini konu alıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali Beykoz Kundura’da Başlıyor

Açık havada film ve konser programıyla “Bir Yaz Gecesi Festivali” başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği ve açık havada film ve konser programıyla Boğaz’ın kıyısında unutulmaz anlara davetiye çıkaran Bir Yaz Gecesi Festivali, 16 Temmuz’da Beykoz Kundura’da başlıyor.

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği ve açık havada film ve konser keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali, 16 Temmuz’da başlıyor. Bu yıl beşincisi düzenlenecek ve Eylül sonuna dek sürecek festivalin Temmuz ayı gösterim programında beş film açık havada seyirciyle buluşacak.

Sarah Gavron’ın tarihin ilk kadın hareketlerinden birini ateşlemiş kadınların hikâyesini Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep’in ışıldayan oyunculukları eşliğinde anlattığı draması “Suffragette / Diren!” (2015), Callisto Mcnulty’nin seyirciyi 1970’lerin feminizminin kalbine ışınlayacak hınzır ve sürükleyici komedisi “Delphine et Carole Insoumuses / Delphine ve Carole”, Elizabeth Sankey’nin romantik komedi filmlerinin ilişkilere ve aşk anlayışımıza etkisini kurcalayan eğlenceli belgeseli “Romantic Comedy / Romantik Komedi”, George Cukor’ın Judy Garland’a Altın Küre kazandırmış 1954 tarihli müzikal klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” ve Rupert Goold’un yönettiği, Renée Zellweger’in Judy Garland performansıyla Altın Küre ve Oscar ödüllerine uzandığı “Judy”, Temmuz ayı programının filmleri olacak.

Beykoz Kundura’nın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde hazırlanan film programında, klasiklerden belgesellere, ödüllü yapımlardan canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimlerine uzanan zengin bir seçki yaz boyunca seyirciyle buluşacak.

Bir Yaz Gecesi Festivali’nin biletleri 25 Haziran’dan itibaren beykozkundura.com​ adresinden satışa sunulacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Sona Erdi

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde neler oldu?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Türkiye’deki ilk kadın filmleri festivali olarak her yıl dünya çapında yönetmenleri ve oyuncuları ağırlayan, sinema alanında emek veren kadınlar arasında bir iletişim ağı kuran ve filmlerinin görünürlüğünü sağlayan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, geride bıraktığımız zor yıla inat umutla ve yeniliklerle izleyicilerinin karşısına 24. kez çıktı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla Uçan Süpürge Vakfı tarafından Azize Tan direktörlüğünde düzenlenen 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Festivalscope üzerinden çevrimiçi olarak, 4-12 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’in salonlarında izleyicilerle buluştu. Festival kapsamında 33 ülkeden 64 film gösterildi, yerli ve yabancı 50’ye yakın konuk ağırlandı. Araftan Çıkmak temasıyla düzenlenen festivalde, direnen, ilham veren, dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar izleyiciyle buluştu.

27 Mayıs’ta Gençlik Parkı Kent Konseyi Etkinlik Alanı’nda yapılan basın toplantısının ardından maratonuna başlayan festivalde, çevrimiçi olarak 16 film gösterildi, 10 filmin yönetmeni ile festivalin Youtube kanalında yayınlanan çevrimiçi söyleşiler gerçekleştirildi.

Festivalin salonlarda yapılan gösterimleri 4 Haziran akşamı CerModern’de açık havada yapılan açılış ve ödül töreniyle başladı. Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler’in sunuculuğunu üstlendiği gecede festivale destek olan kurumlara plaketleri takdim edildi. Aynı gece, Nur Sürer’e Onur Ödülü, Ayta SözeriEkin Fil ve Gülin Üstün’e Bilge Olgaç Başarı Ödülü, Ahsen Eroğlu’ya Genç Cadı Ödülü verildi. Onur Ödülü alan Zuhal Olcay ve Bilge Olgaç Başarı Ödülü’ne layık görülen Demet Evgar törene video mesajları ile katıldılar. Arjantin’den Ni Una Menos (Bir Kadın Daha Eksilmeyeceğiz), Polonya’dan Strajk Kobiet (Kadın Grevi) ve Türkiye’den EŞİK – Eşitlik İçin Kadın Platformu Tema Ödülü’ne layık görüldü. Aynı zamanda geçen yıl pandemi nedeniyle Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nü alamayan Işıl Özgentürk’e de bir yıl gecikmeli de olsa ödülü takdim edildi. Ödül töreni Ayta Sözeri’nin mini konseriyle sona erdi.

Festivalde Filmde Yönetmen Müzik İlişkisi başlıklı panelde yönetmen Ceylan Özgün Özçelik ve müzisyen Ekin FilKadınların Hafızası adlı panelde Çiğdem Öztürk’ün moderatörlüğünde yönetmen Ayça Damgacı ve yönetmen Chloé MazloAraftan Çıkmak – “Bugün ve Yarın İçin Kadın Hareketleri ve Dayanışma Yollarını Beraber Düşünmek” başlıklı panelde ise Reyhan Atasü Topçuoğlu moderatörlüğünde Deniz KandiyotiAlev Özkazanç ve Umut Beşpınar konuşmacı olarak izleyicilerle buluştu. Festivaldeki panel ve söyleşileri festivalin Youtube kanalından izleyebilirsiniz. 

FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) jürisinin ödül verdiği tek kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bu yıl jüri Boyd Van HoeijRüdiger Suchsland ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyordu. Rüdiger Suchsland festivalin konukları arasındaydı. FIPRESCI jürisi ödüle, farklı sinema tekniklerini bir araya getirerek, Mısır’daki Arap Baharı kadınlarının ve bu kadınların süren eşitlik ve insan hakları mücadelesinin portresini çizmek için kameranın imkânlarını araştırma yolundaki özgün yaklaşımından ötürü Samaher Alqadi’nin yönettiği 2021 yılı yapımı Benim Bedenim/As I Want filmini layık gördü.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali çeyrek asrını kutlayacağı önümüzdeki yıl kadın dayanışmasını yaşatmaya, ilham vermeye ve sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler