1. Uluslararası Aile Filmleri Festivali Başladı

Festivaller Manşet

aile-filmleri

Ailece izlenebilecek filmlerin yaş farkı gözetmeksizin sunulacağı ”1. Uluslararası Aile Filmleri Festivali” başladı.

Türk cumhuriyetleri, İran, Japon, Hollywood sinemalarından çok sayıda filmin yer alacağı festivalin açılışı ”beyaz halı töreni”yle Cer Modern’de yapıldı.

Zeki Alasya’nın anısına hazırlanan video gösterisiyle başlayan açılış töreninin sunuculuğunu tiyatrocu Arda Esen’in yaptı.

Bakan İslam, konuşmasında, Zeki Alasya’nın hayatını kaybettiğini hatırlatarak “Türk sinemasının, Türk sanat hayatının ulu çınarlarını tek tek kaybediyoruz. Zamanın gereği bu, devran böyle dönüyor. Ama onlar ölümsüzler. Yine de alışmak zor olacak. Sinema sanatçıları ölümsüz, onlar ölmüyorlar” dedi.

Sinemanın önemini herkesin aynı şekilde kavradığını, kabullendiğini ve gelişmesi için de hem devlet hem fert hem de sanat camiası olarak gayret sarf edildiğini belirten İslam, şöyle devam etti:

“Sinema bize fiktif bir dünya yaratıyor. O dünyanın içinde bizi ağırlıyor, o dünyada bize kendimizi gösteriyor. Bu gösterme konusunda da son derece maharetli. Bazen flu hiç sezdirmeden, bazen çok gerçekçi irite edecek bir şekilde, bazen şaka ile karışık, bazen satirik ama bir biçimde içimize işleyecek şekilde duygularımızı avucuna alıyor ve yüzümüze çarpıyor.”

Festivalin geleneksel hale getirileceğini söyleyen İslam, Türkiye’ye bir aile filmleri festivali kazandırma konusunda çok kararlı olduklarını, bu noktada da sanatçılardan destek beklediklerini ifade etti.

 

 

Kadın Mahkumlardan da Katkı

Festivale, cezaevindeki kadın mahkumlar da katkı sağladı. Festivale ait maskot ve semboller mahkum kadınlarca hazırlandı.

Yurtlardaki çocukların festivale aktif katılımları ve böylece sosyal hayatla bütünleşmelerinin sağlanması için kapsamlı çocuk etkinlik programları oluşturuldu.

Festival, engellilerin de aktif katılımına imkan sağlaması açısından önem taşıyor. Festivaldeki bazı filmler, Saray Engelli ve Rehabilitasyon Merkezi, Gazi Yurdu ve 75. Yıl Huzurevi’nde gösterilecek ve söyleşiler gerçekleştirilecek.

Festival mekânları arasında Cer Modern Sanatlar Merkezi, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi, Gölge Gösteri Merkezi, Gençlik Parkı Kültür Merkezi, Kızılırmak Sineması, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü, La Galeria Türk-Rus Dostluk Evi, Sincap Çocuk Tiyatrosu, Ankara Çağdaş Sanat Tiyatrosu, Bombus Sanat Merkezi, Tiyatro Tempo yer alıyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up