“Düşüncenin Görsel Dili: Sinema” Bugün Başlıyor

Etkinlikler Türkiye

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kültürel etkinlikler kapsamında düzenlenecek olan “Düşüncenin Görsel Dili: Sinema” etkinliği Yeni Şafak Gazetesi sinema yazarlarından Naz Emel Koç’un sunumuyla gerçekleşecek.

Film gösterimi ve film üzerine yapılacak söyleşiden oluşan program, sinema dilini okuma ve yorumlama noktasında bazı formül ve püf noktaları sunmayı hedefliyor.

Programın amacı sinemanın önemli bir propaganda aracı olarak kullanıldığı günümüzde, seyirciye filmler yoluyla sunulan, aşılanan anlam dünyasının kapılarını aralamak. Etkinliğin benzerlerinden en önemli farkı ise konu edilecek yapımların ağırlıklı olarak gişe ve popüler filmler arasından seçilecek oluşu. Amaç sinema eleştirmenleri ve elit bir kitlenin çok da ciddiye almadığı, ancak kitleler üzerinde önemli izler bırakan bu yapımların görünmeyen ya da ciddiye alınmayan yönlerini görünür kılabilmek.

Programın ilk ayağı 22 Ekim saat 16.30’da, Taksim Atatürk Kitaplığı’nda gerçekleşecek. Ayın filmi Kader Ajanları. Film ABD’li bir senatör adayının, yeni tanıştığı hayatının aşkıyla aralarına giren fantastik engelleri konu alıyor. Hollywood filmlerinin vazgeçilmez kahramanı; “seçilmiş kişi”, kaderin statikliği, filmlerle yeniden şekillenen varlık ve mana âlemi, filme dair konuşulacak başlıklardan bazıları.

TARİH: 22.Ekim.2011 Cumartesi

SAAT: 16.30

YER: Atatürk Kitaplığı (Taksim)

FİLM: KADER AJANLARI (The Adjustment Bureau)

Yönetmen: George Nolfi

Oyuncular: Matt Damon, Emily Blunt, Michael Kelly / ABD , 2011 / 105 dk

 

Etkinlik Afişi:

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up