‘MUFF’den Sinemaya Yeni Bir Kitap Daha!

Sinema Kitapları

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali sinemaseverler ve sinema bölümü öğrencileri için yeni bir kitap daha  hazırladı.

Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen organizasyonda ‘Jeremy Vineyard’ın ‘Setting Up Your Shots/Great Camera Moves Every Filmmaker Should Know’ adlı kitabını Türkçe teknik sinema kitapları arasına kazandıran festival, bu yıl ise ikinci kitap olan ‘Gael Chandler’ın ‘Film Editing:Great Cut Every Filmmaker and Movie Lover Must Know’ kitabını (Film Kurgusu:Sinemaseverlerin ve Film Yapımcılarının Bilmesi Gereken Mükemmel Kesmeler) adıyla sinemaya kazandırıyor.

Film Kurgusu: Sinemaseverlerin ve Film Yapımcılarının Bilmesi Gereken Mükemmel Kesmeler

Gael Chandler

Küçük bir kasaba sinemasında gişe çalışanı olarak başlayan kariyeri, 35 mm’lik filmle tanıştığı makine odasına geçişiyle şekillenen Gael Chandler, 2004’te yazdığı Cut by Cut: Editing your Film or Video (2004) kitabıyla, film pratiğinin yazılı olarak aktarılmasına dair yeni bir standart oluşturdu. Görsel ve işitsel bir sanat olan sinemanın en önemli bileşenlerinden birisi olan kurgu konusunda uzmanlığı ödüllerle de taçlandırılmış Gael Chandler, ikinci kitabı Film Editing: Great Cut Every Filmmaker and Movie Lover Must Know (Film Kurgusu: Sinemaseverlerin ve Film Yapımcılarının Bilmesi Gereken Mükemmel Kesmeler, 2009) ile bir kez daha okuyucu karşısında. Kitap sekiz alt başlıktan oluşuyor. Temel kesme biçimlerini, uyum kesmesini, hileli kesmeleri, temel efektlerin yanı sıra karmaşık efektlerin oluşturulmasında başvurulan kesmeleri, filmin zaman ve ritim evrenine özgü kesmeleri ve nihayet zaman efektini yaratmak için kullanılan kesmeleri örneklerle anlatan ilk yedi bölümün ardından filmlerin tamamlanmasında hayati öneme sahip sahnelerin kurgusunun analiz edildiği sekizinci bölümle ana metin tamamlıyor. Her yaş ve meslek grubundan okuyucuya/izleyiciye hitap ettiğinin altını ısrarla çizen Chandler bu bölümlere ek olarak, filmografi, filmlerin sinopsisi ve indeksin yanı sıra sinema terimlerini yabancı okuyucu için hayli öğretici bir de sözlük hazırlamış.

Malatya Uluslararası Film Festivali, 18 Kasım Cuma günü perdelerini açarak tüm sinemaseverlere merhaba diyecek.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up