‘Helal gıda var helal sinema da olsun’

Türkiye

İstanbul’da düzenlenen İran Film Haftası’na katılan İranlı yönetmen Muhammed-Hadi Kerimi ilginç bir öneride bulundu: Helal gıda diye bir şey var, neden helal sinema olmasın.

İstanbul Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde bir haftadır devam eden İran Film Haftası bugün yapılacak Kayıp Gerçek, Yusuf Peygamber ve Cehennem, Berzah, Cennet filmlerinin gösterimiyle son buluyor. İran İslâm Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile merkezi İstanbul’da olan Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından düzenlenen “İran Film Haftası” sadece film gösterimlerinin yapıldığı bir etkinlik olmanın çok ötesinde anlamlar içeriyor. Zaten haftanın açılış konuşmasında kürsüye gelen İran İslam Cumhuriyeti milletvekili Bijen Nobaveh ve İran milletvekili İran Bijen Nobaveh de İran Film Haftası’nın verimli bir tanışıklık ve kültürel anlamdaki işbirliği için önemli bir adım olduğuna vurgu yapmışlardı.

İran Film Haftası kapsamında gerçekleştirilen Günümüz İran Sineması konulu panelde ise yönetmen Muhammed-Hadi Kerimi, oyuncu Mustafa Zamani ve Türkiye’den Faysal Soysal, İhsan Kabil’in moderatörlüğünde İran sinemasının geldiği noktayı konuştular. Genç yönetmen Kerimi, İran sinemasının başarısını yaşadığı iniş çıkışlara bağladı. “İran sineması durgun su olmamış hep ataklarla ileri gitmiştir” diyen Kerimi, İran sinemasının karşılaştığı sıkıntılı dönemlerde hep yaratıcılık sınırlarını zorlayarak daha iyi bir sinema haline geldiğini söyledi. Helal gıda gibi helal sinema tabirinin de kullanılabileceğini iddia eden Kerimi, böylelikle yalancı duyguları abartmakla sınırlı olan bir sinema yerine seyircisine insancıl davranışlar hediye eden filmlerin ortaya çıkacağını söyledi. Dünyada İran sinemasına olan hayranlığın filmlerin muhtevasından kaynaklandığını söyleyen Kerimi, sinemayı insanın ruhunu arındıracak, teskin edecek bir iş olarak tanımladı.

SİNEMADA SANSÜR TARTIŞMASI

Panahi sorusuna Yılmaz Güney cevabı

Türkiye’de uluslararası ölçekte büyük bir yapımda rol almaya hazırlanan ve seyircilerin Hz. Yusuf filmindeki rolüyle tanıdığı oyuncu Mustafa Zamani, İran sinemasında sansürle ilgili bir soruya karşın, İran’daki sinemacılar gibi Türk sinemacıların da uzun yıllar sansürle karşı karşıya kaldığını hatırlattı. “Bana ev hapsindeki Cafer Panahi’yi soruyorsunuz o halde siz de Yılmaz Güney’in neden hapishanede film çekmek zorunda kaldığını anlatın” diyen genç oyuncu, “Kişilerin özel sorunları olabilir ama bu tüm bir ülke sinemasını kapsamaz” şeklinde konuştu.

GÜLCAN TEZCAN  / Star Gazetesi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up