Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

‘Helal gıda var helal sinema da olsun’

Yayınlandı

tarihinde

İstanbul’da düzenlenen İran Film Haftası’na katılan İranlı yönetmen Muhammed-Hadi Kerimi ilginç bir öneride bulundu: Helal gıda diye bir şey var, neden helal sinema olmasın.

İstanbul Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde bir haftadır devam eden İran Film Haftası bugün yapılacak Kayıp Gerçek, Yusuf Peygamber ve Cehennem, Berzah, Cennet filmlerinin gösterimiyle son buluyor. İran İslâm Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ile merkezi İstanbul’da olan Uluslararası Kültür ve Sanat Derneği (UKSD) tarafından düzenlenen “İran Film Haftası” sadece film gösterimlerinin yapıldığı bir etkinlik olmanın çok ötesinde anlamlar içeriyor. Zaten haftanın açılış konuşmasında kürsüye gelen İran İslam Cumhuriyeti milletvekili Bijen Nobaveh ve İran milletvekili İran Bijen Nobaveh de İran Film Haftası’nın verimli bir tanışıklık ve kültürel anlamdaki işbirliği için önemli bir adım olduğuna vurgu yapmışlardı.

İran Film Haftası kapsamında gerçekleştirilen Günümüz İran Sineması konulu panelde ise yönetmen Muhammed-Hadi Kerimi, oyuncu Mustafa Zamani ve Türkiye’den Faysal Soysal, İhsan Kabil’in moderatörlüğünde İran sinemasının geldiği noktayı konuştular. Genç yönetmen Kerimi, İran sinemasının başarısını yaşadığı iniş çıkışlara bağladı. “İran sineması durgun su olmamış hep ataklarla ileri gitmiştir” diyen Kerimi, İran sinemasının karşılaştığı sıkıntılı dönemlerde hep yaratıcılık sınırlarını zorlayarak daha iyi bir sinema haline geldiğini söyledi. Helal gıda gibi helal sinema tabirinin de kullanılabileceğini iddia eden Kerimi, böylelikle yalancı duyguları abartmakla sınırlı olan bir sinema yerine seyircisine insancıl davranışlar hediye eden filmlerin ortaya çıkacağını söyledi. Dünyada İran sinemasına olan hayranlığın filmlerin muhtevasından kaynaklandığını söyleyen Kerimi, sinemayı insanın ruhunu arındıracak, teskin edecek bir iş olarak tanımladı.

SİNEMADA SANSÜR TARTIŞMASI

Panahi sorusuna Yılmaz Güney cevabı

Türkiye’de uluslararası ölçekte büyük bir yapımda rol almaya hazırlanan ve seyircilerin Hz. Yusuf filmindeki rolüyle tanıdığı oyuncu Mustafa Zamani, İran sinemasında sansürle ilgili bir soruya karşın, İran’daki sinemacılar gibi Türk sinemacıların da uzun yıllar sansürle karşı karşıya kaldığını hatırlattı. “Bana ev hapsindeki Cafer Panahi’yi soruyorsunuz o halde siz de Yılmaz Güney’in neden hapishanede film çekmek zorunda kaldığını anlatın” diyen genç oyuncu, “Kişilerin özel sorunları olabilir ama bu tüm bir ülke sinemasını kapsamaz” şeklinde konuştu.

GÜLCAN TEZCAN  / Star Gazetesi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Yabancı Damat’ın Eleni’si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yabancı Damat'ın Eleni'si Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınan Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu.

Asıl adı Atina Miloharakti olan oyuncu Ayla Karaca, COVID-19 nedeniyle hayata gözlerini yumdu. Uzun süredir bakım evinde kalan Karaca, Yabancı Damat dizisindeki Eleni karakteri ile tanınıp çok sevilmişti.

 Ayla Karaca Hayatını Kaybetti

17 Mart Çarşamba günü İzmir’de hayatını kaybeden Karaca‘nın cenazesi, bugün saat 12:00’da Uzunçayır Rum Ortodoks Mezarlığı’ndaki aile kabristanında toprağa verilecek.

Okumaya Devam Et

Popüler