Yılmaz Erdoğan′dan Anlamlı Jest

Türkiye

Ünlü sanatçı, ′Kelebeğin Rüyası′ filminde hayatlarının son dönemini anlattığı şairlerden Rüştü Onur ile eşi Mediha Onur′un Zincirlikuyu′daki mezarlarını yaptırıyor.

20481204.jpg-r_640_600-b_1_D6D6D6-f_jpg-q_x-xxyxx

Yılmaz Erdoğan’ın ‘Aşk en güzel bahanesidir şiirin’ sloganıyla 22 Şubat’ta gösterime giren ‘Kelebeğin Rüyası’, bugüne kadar yaklaşık 2 milyon kişi tarafından izlendi. İzleyiciyle buluştuğu günden bu yana her hafta ‘En çok izlenen film’ olma özelliğini elinde bulunduran ‘Kelebeğin Rüyası’, Avrupa ve Ortadoğu’da da ilgi görüyor. Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Belçim Bilgin ve Farah Zeynep Abdullah’ın başrollerini paylaştığı ‘Kelebeğin Rüyası’, Zonguldaklı şairler Muzaffer Tayyip Uslu ile Rüştü Onur’un hayatlarının son dönemini beyazperdeye taşıdı. 1941’de veremden hayatlarını kaybeden Uslu’nun mezarı Devrek’te Onur’un ise Zincirlikuyu Mezarlığı’nda bulunuyor.

Mezarlar Harap Haldeydi

Rüştü Onur ile kendisinden kısa bir süre önce yine veremden vefat eden eşi Mediha Onur Zincirlikuyu Mezarlığı’nda yan yana yatıyor. Yılmaz Erdoğan, filmin çekimlerine başlamasıyla birlikte Rüştü Onur ile Mediha Onur’un mezarlarının yapılması için talimat verdi. 60 yıl önce Mediha Onur’un kız kardeşi Sabahat Sessiz tarafından etrafı betonla kaplanan mezarlar aradan geçen zaman içinde oldukça harap hale gelmiş durumda. Yılmaz Erdoğan, mezarları Sabahat Sessiz’in istediği şekilde yaptırılmasını isterken, mezar taşlarına Rüştü Onur’un şiirlerinden bazıları kazınacak. Erdoğan, aynı yerde bulunan Mediha Onur’un babası Mehmet Sessiz’in mezarını da yaptırıyor.

Beyazperde

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up