Üç Maymun

Sinema Kitapları

Türk sinemasının 2000’li yıllarına damgasını vuran Nuri Bilge Ceylan’dan, Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen Ödülü”ne layık görülen “Üç Maymun” filmiyle ilgili tüm detayları içeren, kapsamlı bir sinema kitabı geliyor. 

Tanıtım bülteninden

Kitapta; filmin sinopsisi ve özgün senaryosunun yanı sıra, Cannes’daki serüvenine dair iç ve dış basında çıkan yorum ve haberler, söyleşiler, Nuri Bilge Ceylan’ın ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’ın güncesi yer alıyor. “Üç Maymun”, yeni Türk sinemasının başarı tablosundaki en önemli halkayı oluşturuyor kuşkusuz. Film, sadece dünyanın en önemli festivali olarak kabul edilen Cannes Film Festivali’nden değil, dünyanın birçok önemli film festivalinden de ödülle dönme başarısını gösterdi. Filmin senaryosuna Ebru Ceylan ve Ercan Kesal ile birlikte imza atan Nuri Bilge Ceylan, 2008 Cannes Film Festivali’nin ödül töreninde yaptığı kısa konuşmada, ödülünü “yalnız ve güzel ülkesine” ithaf etmesiyle dikkat çekmişti. Nuri Bilge Ceylan’ın “görsel gücü”nü derinlemesine yansıtan “Üç Maymun”, “altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak için gerçeği bilmek istememek, onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da günümüz tabiriyle üç maymunu oynamak” üzerine kurulu bir film. Filmde, küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabası anlatılıyor.

Sinemaseverler, mesleği sinema olanlar ve sinemacı adayları için müthiş bir başucu kitabı olacak Üç Maymun. Bir ustanın film hazırlıklarına eşlik etmeye, çekimlerine tanık olmaya, hakkında söylenenleri duymaya, başarısını paylaşmaya, sinemanın çilesine, zevkine, cazibesine hazırsanız, görsellikle dolu sayfalar sizi bekliyor.

Kitaptan

Ceylan, her kurgu gününün bitiminde bir kez daha masasının başına oturuyor ve bu kez gün içerisinde yapılanları, onlara karşı eleştirel bir mesafe alarak değerlendiriyor. O yakın geçmişe dönük mesafeli bakışta, bazen çok inanarak yaptığı bir şeyin aslında yanlış olduğunu, bazense kuşkuyla yaklaştığı bir şeyin nasıl da iyi işlediğini görüyor. Bu kurgu günlüğü, Ceylan’ın başarısının temelinin, kendi kurgusuna/sanatına karşı geliştirdiği bu mesafeli bakışta, bu olağanüstü farkındalık yetisinde yattığını ortaya koyması açısından büyük önem taşıyor. Nuri Bilge Ceylan’ın, filmlerinin kurgusuna ne kadar büyük bir değer verdiğini, kurgu sürecini neredeyse filmin çekimleri kadar önemsediğini verdiği söyleşilerden çok iyi biliyoruz. Bu günlükte kurgu masasının, bir filmin asıl vücut bulduğu, hatta “yeniden yazıldığı” yer olduğunu açık biçimde göreceksiniz. Türk sinemasının son dönemdeki en önemli yönetmeninin düşünce girdaplarına tanıklık edeceksiniz. Yaratıcı süreç sırasında yaşanan her şey bu günlüğe sirayet ediyor: Sıkıntılar, hevesler, pişmanlıklar, keşkeler, kurgunun spontanlığında oluşan önceden görülmemiş güzellikler, bazı sahnelerin filme giremeyecek olmasını bilmenin hüznü, kurguda keşfedilenler, planlanıp da olmayanlar, planlanmadan olanlar, son anda geri dönülen hatalar, geri dönüşü olmayanlar, vakitsizlikten kaynaklanan eksiklikler, teknik aksaklıkların sinir bozuculuğu, dijital olanakların ufuk açıcılığı, ses kurgusunun görüntülere ne denli farklı anlamlar katabildiği, bambaşka bir gözün yapılan kurguyu değerlendirmesinin önemi, ayrıntıların bazen ne kadar da belirleyici olabildiği… Ama o süreç içerisinde yaşananlar ne olursa olsun, bu günlüğe asıl damgasını vuran, bir yönetmenin “daha iyi”sini bulmaya yönelik dizginlenemeyen arayışı.

(Fırat Yücel’in Nuri Bilge Ceylan’ın kurgu günlüğüyle ilgili olarak Altyazı dergisinde yazdığı sunudan)

Nuri Bilge Ceylan hakkında

1959 Çanakkale-Yenice doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik

Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversitenin fotoğraf kulübünde çalışmalar yaptı.

1995’te çektiği kısa filmi “Koza”yla Cannes’da yarıştı. “Kasaba” (1997), “Mayıs

Sıkıntısı” (1999), “Uzak” (2002), “İklimler” (2006), “Üç Maymun” (2008), “Bir Zamanlar

Anadolu’da” (2011) filmleriyle yurtiçi ve yurtdışı festivallerde sayısız ödüle değer

görüldü. Ceylan, dünyanın en saygın sinema festivali kabul edilen Cannes Film

Festivali’nde “Üç Maymun”la en iyi yönetmen, “Bir Zamanlar Anadolu’da”yla jüri özel

ödülü kazanmıştır.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up