Tam Bir Hayal Kırıklığı: Nuh

Manşet

murtaza-kocak

“Andolsun ki, vaktiyle Nuh’u da kavmine gönderdik, O, onlara şöyle dedi: “Ben sizin için apaçık bir uyarıcıyım.”(Hud -25)  “Buna rağmen yine de onu inkâr ettiler. Biz de onu ve gemide kendisiyle beraber olanları kurtardık. Ve onları yeryüzüne halifeler yaptık. Ayetlerimizi inkâr edenleri ise suda boğduk. Bak işte uyarılanların akıbeti nasıl oldu.” (Yunus -73)

nuh görsel son hal

Hz. Adem’den sonra insanlığın ikinci atası olarak kabul edilen Hz. Nuh’un hayatını anlatan bir filmin vizyona girecek olması  insanların çoğunda büyük merak uyandırdı.  Bu merakta Russell Crowe gibi bir oyuncunun Nuh rolünü canlandıracak olması da etkili oldu.  Üç semavi dinin mensuplarının peygamberliğine şahitlik ettikleri Hz. Nuh hakkında Tevrat, İncil ve Kuran’da ayrıntılı bilgilerin olmaması da bu merakı artırdı. İnsanoğlu her zaman mistik ve gizemli olan konulara meraklı olmuştur.  Bizim kitabımız Kuran-ı Kerim’de de 129 ayette Hz. Nuh ve kavmi anlatılmıştır. Filme gitmeden önce mutlaka dini kitaplar referans alınmıştır diye düşünmüştüm.

Yıllar önce okuduğum 5. Dağ kitabında Hz. İdris’in hikâyesini anlatan Paulo Coelho gibi insanların kaldığını düşünmüştüm. Fakat Hollywood’un “Kapitalist ve Seküler” düşünceden beslendiğini unutmamalıydım, yanıldım. Doğrusunu söylemek gerekirse Çağrı filmindeki gibi peygamberin yüzünün gösterilmemesi gibi bir hassasiyeti beklemiyordum filmden. Bu hassasiyete sahip olan bizlerin kendi hikâyelerimizi anlattığımız filmleri çekene kadar böyle filmleri izlemeye devam edeceğiz. Burada hemen izlemeye gitmeyin, peygambere saygısızlık yapıyorlar gibi bir tepki verilebilir ve bence çok anlamlı ve samimi bir tepkidir. Nitekim Nuh Filmi vizyona girer girmez birçok İslam ülkesinde yasaklandı.  Fakat unutmamamız gerekir ki doğa boşluk kabul etmiyor, siz üretmezseniz birileri gelip üretiyor ve hepimize izlettiriyor.

Çağrı filmi gibi bir efsaneden sonra Nuh filmini izleyenler eminim hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Unutmayalım, biz Müslümanlar bütün peygamberlere iman ederiz ve Hz. Nuh da bizim peygamberimizdir.  Peygamberler arasında ayrım gözetmeyiz. Bir peygambere yapılan saygısızlık hepimizin kanına dokunur.  Ben de yazının başında belirttiğim gibi biraz umutlanarak gitmiştim filme ama maalesef filmin tam bir hayal kırıklığı olduğunu belirtmeliyim.

nuh görsel son hal x

Tebliğ yapmayan bir peygamber olabilir mi? Peygamberlerin asli görevleri doğru yoldan sapmış insanları uyarmak ve doğru yolu göstermektir. Ve Hz. Nuh Kuranda anlatıldığı üzere 950 yıl kavmine tebliğ yapmıştır. Film de insanlar ile hiç muhatap olmayan ve hatta insanlar arasında yaşamayan bir peygamber tasviri ile karşı karşıyayız.  Burada şu da söylenebilir; Nuh kavmine 950 yıl boyunca  tebliğini yaptı fakat onların inanmaması üzerine insanlardan uzaklaştı ve Rabbinin emrini bekledi. Fakat filmde Hz. Nuh’un tebliğ yaptığına dair en ufak bir emareye rastlayamazsınız. Allah Hz. Nuh’tan gemi yapmasını isterken, bütün insanlığı yok edip, yerine sadece hayvanları kurtarmak gibi bir muradı yoktu.

Hz. Nuh sanki sadece hayvanları kurtarmak ve insanları helak etmek için seçilmiş bir elçi gibi gösterilmiş filmde. Çünkü filmde gemiye gelmek isteyen insanlara karşı savaşan bir peygamber var. Hâlbuki Hz Nuh kendi öz oğlu dâhil insanlara gemiye gelmeleri için neredeyse yalvarmıştır.  Son olarak bir peygamberin alkolik olarak gösterilmesi o peygambere inananlar tarafından kabul edilemez. Mistik bir Hollywood filmi çekmeye niyetlendiyseniz Hz. Nuh gibi üç semavi dinin mensupları tarafından kutsal kabul edilen bir peygamberi malzeme olarak kullanmayacaktınız. Bu saatten sonra oyunculuğu vs konuşmanın hiçbir anlamı yok.

Karanlığa  küfretmektense bir mum yakmak lazım. İnşallah aramızdan o mumu ateşleyecek yiğitler çıkacaktır dua ve temennisi ile.

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. Türk sinamacıları hatta onu geçtim Müslümanlara şu işe bir el atmalı…

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up