Medeniyet Dediğin Tek Dişi Kalmış Canavar

Eleştiri

Rıfat Can Cihangir yazdı…

Hayatımız boyunca düşündük durduk. Modern yaşam dediğimiz sağımızdan solumuzdan prangaların eksik olmadığı ve nefes bile almakta zorlandığımız bir medeniyet inşa ettik kendimize. Ne için, elbette daha iyi yaşayabilmek için. Küresel sermaye dedik, kapitalizm dedik; ama hepimiz iyi bir kariyer için elimizden gelen her şeyi yaparak zamanı bu şekilde tüketmeyi seçtik. Neden; çünkü yetemedik ve hatta yetinemedik.

Kaptan Fantastik, karışık bir durumu sade üslubuyla ele almış, iyi de yapmış. Filmin açılış planıyla hepimiz kabile yaşamının kötü bir örneğini izler gibi şaşırıp kalıyoruz; ta ki bu yaşamı benimseyen kişilerin bizim dönemimize ait ütopik bir aile olduğunu anlayana dek. Film, kendi içinde vahşi yaşama ayak uydurmuş ancak buna rağmen iletişimi üst seviyede tutan bir aile tipiyle karşılıyor bizi; Into the Wild‘deki Alexander Supertramp’i bir aile babası figürüyle görüyoruz adeta, doğaya karşı aynı hassasiyet aynı anarşi ve aynı sevgiyle. Tek fark yanlış bir otu yemeyecek kadar öğrenilmiş bir uyum içerisinde.

kaptan fantastik

Film kendi içindeki uygunluğa riayet ederek naratif yapısında amaç, yol, engel ve çatışmaları başarılı bir şekilde örmüş. Öyle ki aile, annelerinin ölüm haberiyle sarsılarak yıllardır uzak durdukları medeniyetin eşiğine gitmek zorunda kalır. Ailenin kendi felsefesi ve toplum etiği bu andan itibaren sürekli çatışır hale gelir, çocukların babaları tarafından üst düzeyde eğitilmiş olmaları onları şehir yaşamına adapte etmekten çok uzak bir görüntü çizer ve aile içi dağılmalar baş gösterir, hedefler değişir, yollar ayrılır. Tüm bunlara rağmen aile babası her ne kadar toplumun etiğinden uzak bir görüntü çiziyor olsa da seçmiş olduğu yolun ona sunduğu bir bilgelikle çocuklarının değişen taleplerine saygı gösterir ve kendi içinde saygın bir dram yaşar.

Film hepimizin kafasında dönüp duran tilkilere, kaçıp gideceğim ben köyüme isyanlarına güzel bir cevap niteliğinde; göze alabildiklerin inancından büyükse yolların ayrılmasından korkma.

Kaptan Fantastik bir başyapıt olarak yanı başımızda duruyor ailenizle izleyip beyin fırtınaları yapmaya hazır olabilirisiniz ve hala vizyondayken kaçırılmamalı derim. İyi seyirler.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up