Sayfalar:Sonraki

Sinemanın Kaderini Kalıcı Olarak Değiştiren 9 Film

Son birkaç sene, sinemaseverler için harika yıllardı. Çizgi roman uyarlamaları, Kara Şövalye, Yenilmezler gibi filmler sayesinde gişede ciddi başarılar elde etti. Prometheus’la görüldüğü üzere bilimkurgu hala risk almaya devam ediyor. Son yıllarda En İyi Film Oscar’ı için yarışan filmler gösteriyor ki; cesaretlendiricisinden yürek parçalayanına, dram filmlerinde hiçbir azalma yok. Ancak, modern filmin özelliklerine dair saydığımız tüm bu yönlerin kökleri, yıllar önce çekilen filmlerdedir. Bu listede, sinemada devrimsel nitelikte değişiklikler yaratan ve bugün çekilen filmlerde de kullanılan tekniklerin öncüsü olan filmler incelenmiştir.

Ocean's Eleven

Ocean’s 11 (1960)

Jenerik akmaya başladığı zaman, seyircinin yerinde kalmak için bir nedene ihtiyacı vardır. Modern izleyiciler için bunu sağlayan şey, Iron Man gibi filmlerde yayınlanan, jenerikten sonraki ekstra sahnedir. Marvel’in tüm filmlerinde ve başka filmlerde de bu yöntem uygulanmıştır. Ancak, Marvel bu fikrin bulucusu değildir. James Bond’un ikinci filmi From Russia with Love’da da seyirciye James Bond’un jenerikten sonra geri döneceği vaat edilmiştir. Bugün de Bond filmlerinde bu ekstra sahneler bulunmaktadır.

Ancak en başa dönersek, ilk bonus sahne orijinal Ocean’s 11’dedir. Sinatra, Davis ve takımın kalanı Las Vegas’ta bir sokakta yürümektedir. Elbette bugünkü sürprizlerle dolu bonus sahnelerle karşılaştırdığımızda, bu sahne modern izleyici için oldukça heyecansız ve sakin kalmaktadır. Ancak, Ol’ Blue Eyes bulvarda aylakça yürümeseydi, belki de Samul L. Jackson’un Robert Downey Jr.’a Yenilmezler girişimini anlattığını hiç görmeyecektik.

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up