Sayfalar:Sonraki

Sinema Tarihinin En İyi Felsefi Filmlerini Yapan 14 Usta

“Film bir rüya, film müzik gibidir. Hiçbir sanat türü yoktur ki film gibi bilincimizi aşıp duygularımıza ulaşsın ve ruhumuzun en karanlık odalarını bulsun.” – Ingmar Bergman.

Film yapımcıları sinemanın icadından bu yana elit bir grup insan olarak toplumda yerini alır. Genelde iyi eğitimli olan bu sanat insanlarının filmleri türlü türlü anlamlarla ve imgelerle yüklüdür. Bence bu en bayağı, saçma ve korkunç filmler için bile geçerli. Vereceğim listede bulunan 14 sinema ustasının ortak özelliği filmlerinde derin düşünsel tekniklerin ve yoğun bir felsefi doğanın hakim olmasıdır, bundan dolayı onlara “Felsefe’nin Kralları” diyebiliriz.

Terrence Malick

‘Terry’nin bütün filmleri bizi derin düşüncelere yöneltir, bu özelliğiyle ilk olarak 1973 yapımı Badlands’te (Çorak Topraklar) tanışırız. Harvard ve Oxford’da Felsefe okurken Stanley Cavell ve Heidegger’dan ucundan da olsa faydalanmış Malick’i daha sonra MIT’te felsefe eğitimi verirken görüyoruz. Filmlerinde bol bol felsefi alıntıların yer alması dolayısıyla şaşırtıcı olmasa gerek. Tree of Life (Hayat Ağacı) ve To the Wonder (Aşkın İzleri) filmlerinde bildiğiniz Kierkegaard’dan direkt alıntılar vardır. The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat) Homeros’a gönderme yapar mesela. Kısaca bütün filmleri Heideggervari şiirsel bir atmosferi yansıtır.

Eğer yeni dalga bir felsefecinin elinden çıkmış, düşündürücü diyalogların olduğu bir film seyretmek istiyorsanız Malick’in filmleri sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Mesela, Hayat Ağacı’nda hayat, varlık ve teolojiye dair Malick’in felsefi dokunuşları ona 2011 Cannes film Festivali’nde Palm D’or ödülünü kazandırmıştı.

_____

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up