Sayfalar:Sonraki

Disney Çizgi Filmlerinin Masum Olmadığının 10 Kanıtı

Bildiğiniz gibi Disney hepimizin aklında ahlaki hikayelerle ve umut ve neşe hakkında şarkılar söyleyen tüylü, sevimli kemirgenlerle eşanlamlıdır. Bu, Disney’in sürdürebilmek için çok uzun zamandır çabaladığı bir imaj olmasına rağmen, filmleri dikkatle incelendiğinde bu sözde masum mesajların aslında tam tersi olarak anlaşılabileceğini görürüz. Disney filmlerinin milyonlarca insanı, hiç değilse de milyarlarca çocuğu mutlu ettiğine hiç şüphe yok. Ancak bu liste, Disney filmlerindeki yıpratıcı temaların, sizin ve çocuğunuzun üzerinde zannettiğinizden çok daha fazla etkisi olduğunu gösterecektir.

10-Tarihi Yanlışlar

Eleştirmenlerin Disney’e en çok kızdığı noktalardan biri, gerçek olaylara dayanan filmlerinde tarihin yanlış anlatılmasıdır. Örneğin “Pocahontas” gerçek bir hikayeden ziyade, Kızılderili Soykırım’ı üzerine yapılmış bir alay gibidir. Kızılderili bir kadın olarak çizilen baş kahraman, John Smith adlı yerleşimciye aşık olur. Ancak gerçekte, Pocahontas 17 yaşındadır ve Smith’le aralarındaki ilişki romantizmden ziyade, arkadaşlık temellerine dayanır. Filmin sonu daha da kötüdür. Yerleşimciler, yerlilerle dost olurlar ve herkes sonsuza kadar mutlu yaşar. Gerçekte ne olduğunu ise hepimiz biliyoruz. “Açık Kader” ideolojisine inanan çıldırmış yerleşimciler, Amerika’daki yerli halkın %90’ını hastalık ve soykırım kombinasyonuyla yok etti. Hayatta kalabilenler ise, kötü yaşam koşullarına tabi tutuldular ve Avrupalı yerleşimcilere köle yapıldılar.

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up