Sayfalar:Sonraki

1970’lerin En İyi Filmleri

Feyza Yeşilyılmaz hazırladı…

Mirror-1

Zerkalo (1975)

“3 gündür kimseyle konuşmamıştım. Bu durum hoşuma bile gitti. Bir süre sessiz kalmak iyi geldi. Kelimeler bazen tüm duygularımızı ifade etmeye yetmiyor. Çok sönük kalıyor.”

Tarkovsky’nin en otobiyografik içerikli filmidir. Kendi hayatını bir aynadan seyrederiz. Filmde şiirsel bir atmosfer oluşturmuştur. Filmde Tarkovsky’nin bilinçaltını irdelediğini sezinleriz. Çocukluk dönemlerine fazlaca yer verildiğini görüyoruz. İnsan hayatının en şekillendirici sürecinin bu dönem olması rastlantısal olmasa gerek. Burada rüyalarda çocukluğa duyulan özlemin ya da kopmaların yansımalarını görürüz. Rüyalardan yola çıkarak bir aile hayatının çöküşünü izleriz. Sinema ve şiirin iç içe geçtiği bir çok görüntü ile karşılaşırız. Filmin bir sahnesinde önde baba, arkada anne en arkada çocuk sahnesi çıkar. Ve babanın önünde yangın şeklinde ev vardır. Burada evlerinin yıkıldığı, hayatlarının darmadağın olduğu ve giden babadan sonra anne ve oğulun yalnızlığı ve hüznü göze çarpar. Rüya sahnelerinde genel olarak Tarkovsky’nin şair babasının şiirleri geçer. Şiir sadece görsel olarak değil, kelimelerle de filmde yer edinir. Rüyalarda ayna metaforu bir hakikati görme arzusu üzerine kurulmuştur.

_______________

Sinefesto

Sinefesto

Admin at Sinefesto
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.
Sinefesto

Yorumlar

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up